زیبایی, سلامت مو

دلیل سفید شدن موها در دهه 20 سالگی

دلیل سفید شدن موها در دهه 20 سالگی

دلیل سفید شدن موها در دهه 20 سالگی

دلیل سفید شدن موها در دهه 20 سالگی : اگر سفید شدن زودهنگام موها را تجربه کرده اید و کنجکاو هستید که چرا این اتفاق افتاده است به خواندن ادامه دهید زیرا ما به بررسی عواملی که باعث سفیدی مو در 20 سالگی می شود می پردازیم.

چه چیزی باعث سفیدی مو می شود؟

بر اساس گزارش کتابخانه ملی پزشکی، رنگ موی ما از رنگدانه ملانین تولید شده توسط ملانوسیت ها می آید و به مراحل چرخه مو مرتبط است (موها در مرحله رشد به طور فعال رنگدانه می شوند، رنگدانه ها به نوعی در مرحله انتقال متوقف می شوند و در طول دوره وجود ندارند. مرحله استراحت).

سفید شدن مو زمانی اتفاق می افتد که سلول های رنگدانه در فولیکول مو می میرند، که معمولاً با افزایش سن اتفاق می افتد. در حالی که این روند بیولوژیکی موی خاکستری را توضیح می دهد، اما دلایل بیشتری وجود دارد که چرا ممکن است یک نفر در ۲۵ سالگی و دیگری در ۴۵ سالگی خاکستری شود.

چرا در 20 سالگی موهایم سفید می شود؟

در حالی که ممکن است مجموعه ای از تئوری های مختلف در مورد علت سفید شدن موهای افراد به طور کلی شنیده باشید، ممکن است توضیحات زیادی در مورد سفیدی زودرس وجود نداشته باشد. همه چیز از شغل شما گرفته تا رنگ کردن بیش از حد مو در این فهرست قرار گرفته است.

تصور می شود که خاکستری شدن به دلیل ژنتیک شما باشد. ما نمی‌دانیم چرا این اتفاق می‌افتد، اما تصور می‌شود که به دلیل آسیب رادیکال‌های آزاد در فولیکول‌های مو باشد. اگر در خانواده شما سابقه خاکستری شدن زودرس مو دارید، احتمالاً زودتر سفید شدن موها را تجربه خواهید کرد. و متأسفانه، موهای خاکستری هم روی پوست سر و هم در ابروها یا حتی در موهای زیر گردن ایجاد می شوند.

دلیل سفید شدن موها در دهه 20 سالگی

استرس قابل توجه و محیط نیز می تواند در خاکستری شدن نقش داشته باشد، از جمله قرار گرفتن در معرض نور UV.

بیشتر بخوانید: چرا نباید موهای خاکستری خود را جدا کنیم؟

علت سفیدی موها می تواند ترکیبی از ژنتیک و محیط باشد. ما می دانیم که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند به پوست آسیب برساند و باعث آسیب رادیکال های آزاد شود که می تواند بر فولیکول های مو تأثیر بگذارد. بنابراین از نظر تئوری، قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش ممکن است به سفید شدن زودرس موها کمک کند.

به همین ترتیب، ما می دانیم که استرس تأثیر مضری بر بدن دارد و از بهبود زخم جلوگیری می کند و به التهاب کمک می کند. به همین دلیل، استرس نیز ممکن است به سفیدی زودرس کمک کند. این ممکن است باعث بدتر شدن سفید شدن در افرادی شود که از نظر ژنتیکی مستعد هستند، یا ممکن است منجر به خاکستری شدن در افرادی شود که در غیر این صورت لزوماً خاکستری نمی شدند.

آیا موهای خاکستری نشان دهنده ضعف سلامت است؟

اگر هیچ سابقه خانوادگی وجود ندارد، و شما در سنین پایین دچار سفیدی قابل توجهی می شوید، مطمئناً می توانید به پزشک خود مراجعه کنید و مطمئن شوید که هیچ مشکل زمینه ای مانند وضعیت تیروئید وجود ندارد.

علاوه بر این، او تأیید می‌کند که اگرچه سفیدی زودرس ممکن است در دهه 20 یا 30 سالگی اتفاق بیفتد، دیدن موهای خاکستری روی فردی در سنین نوجوانی بسیار غیرمعمول است. به عبارت دیگر، اگر نوجوان 15 ساله شما خاکستری شده است، ممکن است بخواهید با یک متخصص مشورت کنید و آن را به عنوان یک ویژگی خانوادگی از بین نبرید.

دلیل سفید شدن موها در دهه 20 سالگی

آیا سیگار کشیدن باعث سفیدی زودرس مو می شود؟

مجله آنلاین درماتولوژی هند بر اساس یک مطالعه مشاهده‌ای بر روی 207 شرکت‌کننده، ارتباط مستقیمی بین سیگار کشیدن و شروع زودهنگام خاکستری شدن (که آن را قبل از 30 سالگی به عنوان خاکستری شدن تعریف کردند) ذکر کرد.

اگرچه نمونه کوچک است و فاکتورهای محدود کننده زیادی در این مطالعه وجود داشت تا به این نتیجه برسیم که سیگار کشیدن بدون شک بر روی آکروموتریشی (فقدان یا از بین رفتن رنگدانه در مو) تأثیر دارد.

بیشتر بخوانید:‌ چند روش برای مخفی کردن سفیدی مو

آیا می شود سفید شدن موها را در 20 سالگی معکوس کرد؟

بنابراین، اکنون که دلیل پشت سفید شدن موهای خود را می‌دانید، ممکن است از خود بپرسید که آیا کاری برای متوقف کردن آنها وجود دارد یا خیر. پاسخ کوتاه این است که شما نمی توانید جلوی جوانه زدن موهای خاکستری را بگیرید و همچنین نمی توانید روند سفید شدن را معکوس کنید.

دلیل سفید شدن موها در دهه 20 سالگی

در حالی که هیچ راهی برای متوقف کردن یا معکوس کردن روند سفید شدن پوست وجود ندارد، سرم‌های آنتی‌اکسیدانی پوست سر ممکن است فوایدی داشته باشند. تصور می‌شود که آسیب رادیکال‌های آزاد به فرآیند خاکستری شدن کمک می‌کند. مکانیسم نامشخص است، اما تصور می‌شود که رادیکال‌های آزاد به سلول‌های تولیدکننده رنگدانه در فولیکول‌های مو آسیب می‌رسانند. استفاده از یک آنتی اکسیدان می تواند به خنثی کردن رادیکال های آزاد برای جلوگیری از آسیب به فولیکول و [به طور بالقوه کند] روند خاکستری شدن کمک کند.

توجه داشته باشید که یک سرم آنتی اکسیدانی به خود مو کمک نمی کند – زیرا مو از کراتین مرده ساخته شده است – اما می تواند به آرام کردن التهاب در پوست سر کمک کند. برای رسیدگی به موهای خاکستری واقعی باید به رنگ مو یا براق مو روی بیاورید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.