زیبایی, سلامت پوست

چگونه از شر جوش های واژن خلاص شویم؟

چگونه از شر جوش های واژن خلاص شویم؟

چگونه از شر جوش های واژن خلاص شویم؟

چگونه از شر جوش های واژن خلاص شویم؟ هر نوع ناراحتی هرگز خوشایند نیست. به همین دلیل است که ظاهر کورک واژن یک منظره واقعاً ناخوشایند است. کورک واژن که به نام کورک واژن نیز شناخته می شود، یک برجستگی پر از چرک و التهابی است که در زیر پوست واژن ایجاد می شود.

این جوش ها در خارج از واژن، در ناحیه شرمگاهی ظاهر می شوند. اگرچه این کورک ها معمولاً به عنوان کورک واژن نامیده می شوند اما ممکن است به آنها جوش های فرج نیز گفته شود زیرا فرج به اندام تناسلی قابل مشاهده اشاره دارد که شامل واژن نیز می شود.

در حالی که برخی از کورک های واژن به خودی خود بهبود می یابند برخی دیگر ممکن است برای از بین بردن آنها و جلوگیری از عفونی شدن به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند. درمان می تواند به تسکین ناراحتی و جلوگیری از گسترش عفونت تا زمان از بین رفتن جوش کمک کند!

چگونه از شر جوش های واژن خلاص شویم؟

کورک واژن چیست؟

کورک واژن یک برجستگی پر از چرک است که می تواند در هر جایی از ناحیه فرج از جمله ناحیه شرمگاهی و قسمت بیرونی واژن ایجاد شود. زمانی اتفاق می افتد که فولیکول مو در آن ناحیه عفونی شود. جوش ممکن است به صورت یک برآمدگی قرمز کوچک شروع شود و در طی چند روز به یک جوش متورم و دردناک با نوک سفید یا زرد پر از چرک تبدیل شود. با این حال، در برخی موارد، این جوش می تواند به کوچکی یک جوش ظاهر شود.

اکثر این کورک ها در عرض چند روز یا چند هفته خود به خود از بین می روند. با این حال اگر لکه‌ای در ناحیه اطراف واژن دارید و مطمئن نیستید که کورک است یا چیز دیگری، فوراً با پزشک یا متخصص زنان خود مشورت کنید. آن‌ها علائم و نشانه‌های خاصی را بررسی می‌کنند تا تشخیص دهند که آیا کورک واژن است یا خیر. در بخش بعدی در مورد آنها بیشتر بدانید.

علائم و نشانه های کورک واژن

شایع ترین علائم مرتبط با کورک واژن عبارتند از :

✅توده متورم و قرمز رنگ که به عمق پوست می رود.
✅خارش یا سوزش.
✅لمس کردن دردناک است.
✅برجستگی های سفید یا زرد پر از چرک.
✅ممکن است مایع شفاف ترشح کند یا پوسته ایجاد کند.
✅تورم غدد لنفاوی.

بسیار مهم است که بفهمید چه چیزی باعث کورک واژن شما می شود تا آن را به روش صحیح درمان کنید شایع ترین علل این بیماری در بخش بعدی ذکر شده است. آنها را بررسی کنید.

علل جوش واژن

از پوشیدن لباس‌های تنگ گرفته تا بیماری‌های مقاربتی و نیش حشرات، طیف وسیعی از عوامل می‌توانند باعث ایجاد جوش‌های واژن شوند. بیایید در مورد آنها بیشتر بدانیم.

1. فولیکولیت

فولیکولیت یک اختلال پوستی است که در اثر باکتری هایی که فولیکول های موی شرمگاهی را آلوده می کنند ایجاد می شود. این عفونت بیشتر در اثر اپیلاسیون، نظافت و اصلاح در ناحیه شرمگاهی ایجاد می شود. اگر درمان نشود، برآمدگی ها ناراحت کننده می شوند و در نهایت به جوش تبدیل می شوند.

افرادی که سابقه چاقی و دیابت با استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک های خوراکی دارند و سیستم ایمنی آنها سرکوب شده است در معرض خطر ابتلا به فولیکولیت هستند.

چگونه از شر جوش های واژن خلاص شویم؟

2. پوشیدن لباس های تنگ

پوشیدن لباس های تنگ در ناحیه شرمگاهی یکی از شایع ترین علل جوش های واژن است. لباس می تواند اصطکاک ناخواسته ای روی پوست ایجاد کند که منجر به ایجاد جوش در قسمت های خصوصی شما شود. جوش روی لب واژن همچنین می تواند به دلیل رعایت نکردن بهداشت دستگاه تناسلی مانند پوشیدن لباس زیر کثیف یا عدم تعویض مکرر لباس زیر ایجاد شود.

چگونه از شر جوش های واژن خلاص شویم؟

3. کیست

کیست ها همچنین می توانند باعث ایجاد کورک واژن شوند. به عنوان مثال، کیست غده بارتولین در اثر عفونت در غدد بارتولین ایجاد می‌شود که در زیر پوست واژن نزدیک دهانه قرار دارند.

این غدد مایعی ترشح می کنند که به روان شدن واژن کمک می کند هنگامی که این غدد عفونی می شوند، دهانه آنها مسدود می شود و باعث تجمع مایع در زیر پوست واژن می شود. این تجمع می تواند منجر به یک برآمدگی کوچک در نزدیکی دهانه واژن شود که می تواند به جوش تبدیل شود.

4. سایر علل شایع

جدای از دلایل ذکر شده در بالا، اعمال و شرایط بهداشتی خاصی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد کورک واژن شود. این شامل:

✅نیش حشرات و سایر آسیب های پوستی.
✅عفونت های مقاربتی.
✅پیرسینگ تناسلی.
✅بیماری هایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند، مانند دیابت.
✅چاقی (که ممکن است باعث ایجاد جوش بین چین‌های پوست شما شود).

نشستن در یک نقطه برای مدت طولانی.

چگونه از شر جوش های واژن خلاص شویم؟

چگونه از شر جوش های واژن خلاص شویم

بهداشت مناسب را رعایت کنید برای تمیز کردن ناحیه واژن از آب و صابون استفاده کنید قبل و بعد از لمس ناحیه آسیب دیده، دست های خود را به خوبی بشویید تا از گسترش عفونت جلوگیری کنید.

✅یک کمپرس گرم را به مدت 10-15 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. این کار گردش خون را افزایش می دهد، چرک را به سطح می کشد و جوش را تحریک می کند تا تخلیه شود.
✅ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید.
✅برای تمیز کردن ناحیه واژن از حمام استفاده کنید.
✅برای جلوگیری از ساییدگی و تحریک در ناحیه تناسلی، لباس زیر راحت و قابل تنفس بپوشید.
✅از فشار دادن آن در زمان جوش خودداری کنید. این می تواند منجر به درد بیشتر و گسترش عفونت شود.
✅اگر جوش ترکید، برای جلوگیری از عفونت از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.
✅وقتی جوش شروع به تخلیه کرد، آن را تمیز کنید و با یک باند شل بپوشانید.
✅در صورت لزوم، یک مسکن بدون نسخه برای تسکین ناراحتی مصرف کنید.

اگر این درمان های خانگی برای کورک واژن علائم شما را کاهش نمی دهد برای یک برنامه درمانی تهاجمی تر به متخصص زنان مراجعه کنید.

در این شرایط، شناسایی منبع کورک در ناحیه شرمگاهی و درمان مناسب آن ضروری است. برای اطلاع از نحوه تشخیص کورک واژن توسط پزشکان به پایین بروید.

جوش های واژن

نحوه تشخیص کورک واژن

پزشک شما پس از ارزیابی فیزیکی، کورک واژن را در ناحیه شرمگاهی شما تشخیص خواهد داد. این باید بدون درد باشد و فقط چند دقیقه طول بکشد. کورک معمولا خود به خود و بدون نیاز به مراقبت پزشکی از بین می رود. با این حال، ممکن است لازم باشد که جوش را توسط پزشک تخلیه کنید یا اگر عفونت شدید باشد یا درد زیادی ایجاد کند، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

هیچ تضمینی وجود ندارد که دیگر هرگز دچار کورک واژن نشوید. با این حال، نکات ذکر شده در بخش بعدی بدون شک به شما در جلوگیری از این وضعیت کمک می کند. آنها را بررسی کنید!

نکات پیشگیری

ناحیه تناسلی خود را با صابون آنتی باکتریال بشویید تا از تجمع باکتری ها و ایجاد عفونت جلوگیری کنید.
لباس زیر خود را مرتباً عوض کنید و بهداشت واژن را رعایت کنید. سعی کنید از لباس های زیر الیاف طبیعی که از پارچه هایی مانند ابریشم یا پنبه ساخته شده اند استفاده کنید.

✅دست های خود را به طور کامل بشویید، به ویژه قبل و بعد از لمس اندام تناسلی خود.
✅شستن دست های خانم برای جلوگیری از جوش واژن

✅قبل از اصلاح، ناحیه شرمگاهی خود را به آرامی لایه برداری کنید تا فولیکول های مسدود شده مو از بین برود و خطر رشد موهای زیر پوستی کاهش یابد. مهم‌تر از آن، لایه‌برداری از مسدود شدن تیغ ​​شما با سلول‌های مرده پوست جلوگیری می‌کند، که معمولاً اصلاح را بی‌اثر می‌کند. می توانید با استفاده از یک اسکراب ملایم یا یک لوفا، ناحیه را لایه برداری کنید.

✅از پاک کننده های بسیار معطر، دوش ها، کرم ها، دستمال مرطوب بچه، پودرها و پمادهای موضعی باید اجتناب شود زیرا می توانند بافت های واژن را تحریک کنند.

جوش های واژن

✅اگر ناحیه شرمگاهی خود را اصلاح می کنید، هر 3 تا 4 هفته یکبار تیغ های خود را تعویض کنید. هنگامی که تیغ یا تیغ های خود را به طور منظم تعویض نمی کنید، در خطر ابتلا به موهای زیر پوستی و جوش های واژن از یک تیغ کدر هستید.

✅اگر پزشک آنتی‌بیوتیک‌ها را برای درمان عفونت تجویز می‌کند مطمئن شوید که همه آن‌ها را مصرف کرده و درمان را کامل کنید تا از عفونت بعدی جلوگیری کنید.

✅تحت هیچ شرایطی نباید تیغ خود را به اشتراک بگذارید یا از تیغ دیگران استفاده کنید. تیغ خود را همیشه تمیز و خشک نگه دارید. وسایل شخصی مانند لباس زیر و حوله نیز نباید مشترک باشد.

✅اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن ممکن است مفید باشد زیرا باکتری ها می توانند در چین و چروک های پوست رشد کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر کورک واژن شما باعث تب شده است به پزشک مراجعه کنید

درمان کورک واژن ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد. اکثر موارد خود حل و فصل است. با این حال، در صورت مشاهده علائم و نشانه های خاصی، باید فوراً با پزشک مشورت کنید. این موارد عبارتند از:

✅تب، لرز یا تورم غدد لنفاوی.
✅درد و ناراحتی شدید در ناحیه آسیب دیده.
✅جوشی که به سرعت در حال رشد است.
✅جوشی که در عرض 1-2 هفته خود به خود از بین نمی رود.
✅یک جوش مکرر یا جوش های متعدد.
✅برآمدگی بزرگتر از دو سانت.

جوش بعد از چند روز درمان خانگی بهتر به نظر نمی رسد.

در چنین شرایطی، پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها را تجویز کند و در صورت لزوم، برای کمک به رفع عفونت، جای جوش را با لنج و تخلیه ایمن تخلیه کند.

جوش های واژن

روش های بهداشتی سالم برای خلاص شدن از جوش های واژن

رعایت بهداشت مناسب بهترین راه برای از بین بردن جای جوش واژن است. در کنار پمادها و سایر داروها، رعایت عادات پاکسازی سالم ضروری است اما چه نوع عادات بهداشتی را باید رعایت کنید؟

✅این نرم کننده های خانگی برتر را برای موهای مجعد امتحان کنید

✅باید توجه داشته باشید که فرج ناحیه ظریفی از بدن زنان است و هر گونه درمان نادرست می تواند وضعیت را تشدید کند. بنابراین، هنگام درمان کورک واژن یا هر بیماری واژن دیگر باید نهایت احتیاط را به خرج دهید.

✅شما باید از استفاده از هر چیزی که می تواند پوست شما را تحریک کند یا آسیب بیشتری ایجاد کند اجتناب کنید. اگر درمان های خانگی توصیه شده در این مقاله موثر نبودند و کورک واژن شما پس از دو هفته از بین نرفته است، باید به دنبال کمک پزشکی باشید.

سوالات متداول

آیا وجود جوش در ناحیه خصوصی شما طبیعی است؟

ایجاد کورک در نزدیکی واژن بسیار رایج است. این به این دلیل است که باکتری ها می توانند به راحتی فولیکول مو را آلوده کنند. با این حال، اکثریت کورک های واژن قابل درمان هستند.

آیا جای جوش ناشی از کثیف بودن است؟

باکتری هایی که به پوست نفوذ می کنند و فولیکول مو را آلوده می کنند باعث ایجاد جوش در ناحیه واژن می شوند. بهترین راهبرد برای جلوگیری از تکرار جوش، تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی و رعایت بهداشت مناسب است.

چرا کورک اینقدر دردناک است؟

هنگامی که باکتری فولیکول مو یا غده چربی را آلوده می کند، یک جوش قرمز، دردناک و پر از چرک می تواند در زیر پوست واژن رشد کند. فشاری که با بزرگتر شدن جوش وارد می شود باعث درد شدید می شود.

یک جوش چقدر می تواند دوام بیاورد؟

کورک واژن ممکن است پس از یک دوره خارش و درد خفیف خود به خود بهبود یابد. با این حال، اغلب با تجمع چرک دردناک تر می شوند. این جوش ها معمولاً در عرض دو هفته تخلیه شده و خود را بهبود می بخشند.

اگر جای جوش درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

جوش هایی که درمان نمی شوند ممکن است بزرگ شوند یا به یکدیگر بپیوندند تا یک جوش بزرگ چند سر (کاربونکل) ایجاد کنند. در نتیجه، عفونت پوستی می تواند به جریان خون سرایت کند و در موارد نادر، باعث بیماری قابل توجهی شود.

سخن پایانی»

برای درمان و پیشگیری از این جوش ها، لباس زیر راحت و قابل تنفس بپوشید و بهداشت کافی را رعایت کنید.
ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد تا کورک واژن بهبود یابد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی مانند تب، لرز و درد شدید، باید فوراً با پزشک مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.