زیبایی, سلامت پوست

چگونه پوست مرده پا را از بین ببریم؟

چگونه پوست مرده پا را از بین ببریم؟

چگونه پوست مرده پا را از بین ببریم؟

چگونه پوست مرده پا را از بین ببریم؟ پوست سخت، خشک و ترک خورده زیر پای شما یک مشکل رایج در بین بسیاری است. پاهای شما غدد چربی کمتری نسبت به سایر نواحی بدن شما دارند. از این رو ساییدگی و پارگی روزانه را تجربه می کنند که منجر به مرده شدن پوست می شود.

پوست مرده روی و زیر پا نیز ممکن است خجالت‌آور باشد. اما نگران نباشید که روش های درمانی مناسب می تواند به از بین بردن پوست مرده و بازیابی بافت صاف تر پاهای شما کمک کند. به خواندن ادامه دهید تا بدانید چگونه پوست مرده پا را پاک کنید.

چگونه پوست مرده پا را از بین ببریم؟

انواع پوست سخت زیر پا

انواع مختلفی از پوست های سخت به دلیل فشار و اصطکاک مداوم زیر پاهای شما ایجاد می شوند. در زیر به این موارد پرداخته شده است:

میخچه ها تجمعات گرد و کوچکی از نواحی پوست ضخیم هستند که معمولاً در نواحی یا کناره های انگشتان پا دیده می شوند. انواع مختلفی از ذرت وجود دارد که در زیر ذکر شده است:

میخچه های نرم

میخچه های نرم عموماً مایل به سفید یا خاکستری هستند و بافت نرم تر و لاستیکی دارند. اینها بیشتر بین انگشتان پا ظاهر می شوند.

چگونه پوست مرده پا را از بین ببریم؟

پینه ها

بر خلاف میخچه، پینه ها تکه های سخت و ضخیم پوست هستند. اینها بزرگتر از ذرت هستند و شکلی نامنظم یا پهن دارند . آنها می توانند بیشتر در پایین پای شما، در نواحی استخوانی که وزن شما را تحمل می کنند (مانند شست پا، پاشنه، توپی پا، یا در امتداد کناره پا) دیده شوند.

پینه روی دست ها نیز دیده می شود، به خصوص در جاهایی که اصطکاک یا مالش مکرر وجود دارد . وزنه برداران، صنعتگران، یا نوازندگان گیتار (یا هر آلت موسیقی دیگری با زه) تمایل به ایجاد پینه روی دست/انگشتان دارند.

بهترین راه برای تشخیص میخچه یا پینه این است که از علائم آنها آگاه باشید. در بخش زیر به همین موضوع پرداخته ایم.

چگونه پوست مرده پا را از بین ببریم؟

علائم و نشانه های میخچه و پینه

علائم و نشانه های اصلی میخچه و پینه عبارتند از:

✅مناطق خشک، پوسته پوسته و ضخیم پوست
✅ساختارهای گرد یا مخروطی شکل سخت روی پوست پا
✅درد پا که ممکن است با راه رفتن یا هر فعالیت بدنی دیگری تداخل ایجاد کند
✅این علائم می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا ممکن است پینه یا میخچه داشته باشید. اما در ✅وهله اول چه چیزی باعث آنها می شود؟ درک علل خشکی و ترک پا/پاشنه می تواند به شما در انتخاب روش درمانی مناسب کمک کند.

بیشتر بخوانید: آموزش پدیکور پا در خانه

علت خشکی و ترک پا و پاشنه چیست؟

1. کمبود رطوبت
پوست سفت، خشک، ترک خورده و پوسته پوسته شده بیشتر در پاشنه ها و کف پا دیده می شود، زیرا آنها کمترین غدد چربی را دارند. این مناطق رطوبت کافی دریافت نمی کنند.

2. گرما و رطوبت
پوشیدن کفش های کتانی محیطی مرطوب ایجاد می کند که منجر به مرده شدن پوست پا می شود

پوشیدن مکرر کفش های بسته، مانند چکمه و کفش ورزشی، می تواند محیطی مرطوب در اطراف پاهای شما ایجاد کند. قرار گرفتن پا در معرض چنین گرما و رطوبتی ممکن است رطوبت پوست را از بین ببرد و باعث ضخیم شدن، خشک شدن و ترک خوردن آنها شود.

3. تحریک
پوشیدن کفش های نامناسب برای ساعت های طولانی یا ایستادن بیش از حد طولانی نیز می تواند به پاهای شما فشار بیاورد. همچنین باعث اصطکاک بیش از حد روی پوست می شود و می تواند آن را خشک، سفت یا پینه دار کند.

چگونه پوست مرده پا را از بین ببریم؟چگونه پوست مرده پا را از بین ببریم؟

4. پیری
با افزایش سن، پوست ما توانایی حفظ آب را از دست می‌دهد و نازک‌تر و چاق‌تر می‌شود. این یکی از دلایلی است که افراد مسن که روند طبیعی پیری را پشت سر می گذارند، اغلب پوست خشک و سفت را تجربه می کنند.

5. چاقی
چاقی یکی دیگر از دلایل خشکی پوست پا است، زیرا پاها وزن بیشتری نسبت به معمول دارند. این وزن اضافه ممکن است گردش خون را مختل کرده و باعث سفت شدن پاها شود.

بیشتر بخوانید: چند راه برای لایه برداری پا

6. شرایط پزشکی خاص

برخی از شرایط پزشکی مانند پسوریازیس i ، پای ورزشکاران، اگزما i و سرطان نیز ممکن است باعث زبری، پوسته پوسته شدن و خشک شدن پوست زیر پا شوند. شرایط پزشکی سیستمیک مانند دیابت و کم کاری تیروئید نیز ممکن است مشکل را تشدید کند.

7. استفاده بیش از حد از صابون

استفاده بیش از حد از صابون ها و شوینده های بدن حاوی مواد شیمیایی خشن یا محرک ممکن است رطوبت پوست را بمکد و باعث خشک و سفت شدن آن شود. حتی عدم شستن صابون اضافی از روی پاها ممکن است منجر به خشکی شود.

بله، پاهای سخت و خشک می توانند بسیار ناراحت کننده باشند. اما همانطور که گفتیم، روش های درمانی مناسب می تواند کمک کننده باشد. برای دانستن بیشتر قسمت زیر را بخوانید.

چگونه پوست مرده پا را از بین ببریم؟

1. پاهای خود را لایه برداری کنید

لایه برداری تکنیکی است که شامل از بین بردن پوست مرده از سطح پا با یک لایه بردار فیزیکی یا شیمیایی است.
لایه بردارهای فیزیکی عبارتند از:

اسکراب پا (می توانید آنها را بخرید یا در خانه با مخلوط کردن میوه ها، عسل، شکر و آب گرم درست کنید)

لایه بردارهای شیمیایی شامل لوسیون ها یا مایعات رقیق هستند. آنها به طور کلی حاوی آلفا هیدروکسی اسید i (مانند اسید گلیکولیک) هستند که سلول های مرده روی سطح پوست را حل می کند. لایه برداری پا از دیگر لایه بردارهای شیمیایی است که می توانید امتحان کنید.

احتیاط: لیست مواد تشکیل دهنده را به طور کامل بررسی کنید زیرا برخی از لایه بردارهای پا حاوی عطر مصنوعی و الکل هستند که ممکن است پوست حساس را تحریک کنند.

2. پاهای خود را به طور مرتب مرطوب کنید

مرطوب کردن منظم پاها می تواند به کاهش پوست خشک موجود کمک کند و از تجمع پوست خشک جدید در زیر سطح پا جلوگیری کند. پس از استفاده از لایه بردار حتما پاهای خود را مرطوب کنید. همچنین می‌توانید از سنگ پا برای کمک به پوست در حفظ رطوبت استفاده کنید.

روش های درمانی برای از بین بردن پوست مرده 

هنگام انتخاب محصولات مرطوب کننده، به دنبال مواردی باشید که حاوی:

✅نرم کننده ها که شامل کره ها و روغن های گیاهی می شود
✅مرطوب کننده ها مانند آلوئه، اوره و اسید هیالورونیک
✅انسدادها مانند لانولین، پترولاتوم و روغن نارگیل

احتیاط: از مرطوب‌کننده‌ها، کرم‌ها و لوسیون‌های حاوی الکل، رنگ‌های مصنوعی و رایحه‌های اضافه شده خودداری کنید. آنها می توانند خشکی پوست را بدتر کنند.

3. از سنگ پا یا سوهان پا استفاده کنید

سنگ پا یا سوهان پا به از بین بردن پوست خشک و سخت و پینه پا کمک می کند. سنگ پا یک سنگ گدازه طبیعی است که می تواند به شما کمک کند پوست مرده و پینه پا را از بین ببرید. به این صورت می توانید از یکی استفاده کنید:

✅پاها را مدتی در آب گرم خیس کنید تا پوست مرده نرم شود.
✅یک سنگ پا یا سوهان پا بردارید و آن را با آب گرم خیس کنید.
✅آن را به آرامی روی پوست مرده یا پینه با حرکات دایره ای بمالید.
✅پوست مرده پا را بشویید و در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.
✅پاها را خشک کرده و با یک لوسیون، کرم یا روغن باکیفیت مرطوب کنید.

احتیاط: از سنگ پا در نواحی آسیب دیده یا زخمی استفاده نکنید زیرا می تواند خشکی پوست را تشدید کند و حتی باعث آسیب شود.

سنگ پا یا سوهان

4. پاها را در آب گرم خیس کنید

خیساندن پاها در آب گرم به تسکین و شل شدن پوست سخت و پینه‌دار کمک می‌کند. همچنین گردش خون در پاها را بهبود می بخشد و ممکن است از خشک شدن مجدد پوست جلوگیری کند.

مقدار کمی سرکه به کف پا اضافه کنید. سرکه ممکن است به ضد عفونی کردن پاها و از بین بردن بوی بد پا کمک کند. همچنین می توانید یکی از مواد زیر را در خیس کردن پای خود قرار دهید:

پاها را در آب گرم خیس کنید

آب لیمو

اعتقاد بر این است که اسید سیتریک موجود در لیمو پوست مرده سرسخت و پینه پا را از بین می برد. با این حال، تحقیقات در این زمینه محدود است. لیمو ممکن است به صاف شدن پوست کمک کند.

دو قسمت آب لیمو را با یک قسمت شکر مخلوط کنید. مخلوط را به آرامی روی نواحی ناهموار بمالید، بگذارید 5 تا 7 دقیقه بماند و با آب گرم بشویید.

احتیاط: در صورت بروز جراحت، ترک یا زخم باز، از استفاده از لیمو بر روی پوست پا خودداری کنید. اسیدهای طبیعی موجود در لیمو می تواند باعث احساس سوزش شود.

اسکراب بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر و گلاب را به مقدار مساوی مصرف کنید. این اسکراب را مخلوط کرده و به آرامی روی پاهای خود بمالید. بگذارید 20 تا 30 دقیقه بماند، از یک برس پا برای لایه برداری پاها استفاده کنید، با آب سرد بشویید و بگذارید پاهایتان خشک شود.

5. از موم پارافین استفاده کنید

همیشه قبل از استفاده از موم پارافین با یک متخصص پوست مشورت کنید، زیرا ممکن است برای همه انواع پوست مناسب نباشد.

موم پارافین یک موم نرم است که در دمای متوسط ​​125 درجه فارنهایت (51 درجه سانتیگراد) ذوب می شود. ممکن است به برداشتن پوست مرده از پاها کمک کند و پوست را نرم‌تر کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک بیشتر این ویژگی موم پارافین ضروری است.

می‌توانید با استفاده از حمام پارافین واکس در منزل، پارافین‌تراشی را در خانه انجام دهید یا در سالنی که درمان پدیکور با موم پارافین را ارائه می‌دهد، انجام دهید.

احتیاط: از درمان پارافین واکس در موارد زیر استفاده نکنید:

✅شما یک زخم باز یا بثورات روی پاهای خود دارید
✅گردش خون ضعیفی دارید
✅حس پاهایتان را از دست داده اید

7. در زمان خواب جوراب  بپوشید

برای اطمینان از آبرسانی بیشتر به پاهای خود، از جوراب های  با پوشش ژل با کیفیت خوب استفاده کنید. این جوراب ها حاوی روغن های طبیعی و ویتامین هایی هستند که به آبرسانی و ترمیم پوست خشک زیر پای شما کمک می کنند. شما می توانید نتایج مشابهی را با یک جفت جوراب نخی خوب و یک مرطوب کننده به دست آورید.

مقدار زیادی مرطوب کننده به پاهای خود بزنید و یک جفت جوراب نخی خوب بپوشید. صبح روز بعد جوراب ها را بردارید و پاهای خود را کاملا بشویید.

پوست خشک و ترک خورده ممکن است بر بافت پاهای شما تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است دردناک باشد و بر فعالیت های بدنی شما، از جمله پیاده روی، تأثیر بگذارد.

ر زمان خواب جوراب  بپوشید

علاوه بر این، کمبود رطوبت، گرما، رطوبت، افزایش سن، سوزش، چاقی، برخی شرایط پزشکی و استفاده بیش از حد از صابون‌های خشن ممکن است باعث ایجاد این میخچه‌ها و پینه‌ها در زیر پای شما شود. بنابراین، برای از بین بردن خشکی پوست زیر پا، باید لایه برداری، مرطوب کردن و مراقبت مناسب از پاهای خود را انجام دهید.

نکات مطرح شده در مقاله را دنبال کنید و در صورت تداوم علائم با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

آیا باید پوست مرده پای خود را جدا کنید؟

شما نباید هرگونه تجمع پوست مرده سخت روی پوست خود را برش دهید، نیشگون بگیرید یا به زور بیرون بکشید. در عوض، می‌توانید از هر یک از روش‌های بالا برای کمک به نرم شدن پوست و لایه برداری پوست مرده به آرامی استفاده کنید.

آیا وازلین برای پا مفید است؟

بله، شواهد حکایتی حاکی از آن است که استفاده از وازلین روی پاهای خشک و ترک خورده و ماندن آن در طول شب می‌تواند به حفظ رطوبت طبیعی پوست شما کمک کند و در عین حال آن را صاف و نرم می‌کند.

آیا خمیر دندان برای پا مفید است؟

خمیر دندان با ذرات ساینده ریز خود ممکن است به تقویت اثرات لایه برداری سوهان پا یا سنگ پا کمک کند. با این حال، بهتر است از آن به عنوان یک درمان خانگی سنتی استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.