زیبایی, سلامت پوست

شستن صورت با آب سرد چه فوایدی دارد؟

شستن صورت با آب سرد چه فوایدی دارد؟

شستن صورت با آب سرد چه فوایدی دارد؟

شستن صورت با آب سرد چه فوایدی دارد؟ هر روتین مراقبت از پوست را دنبال کنید تنها چیزی که ثابت می ماند پاکسازی صورت است. اگرچه ساده به نظر می رسد، اما باید بدانید که چگونه آن را به درستی بشویید شستن صورت با آب سرد همیشه بر آب گرم ترجیح داده می شود.

با این حال، به نوع پوست نیز بستگی دارد. انواع پوست به دمای مختلف آب واکنش متفاوتی نشان می دهد. پاکسازی بخش مهمی از هر روال مراقبت از پوست است و دمای آب قطعاً روی پوست شما تأثیر می گذارد. بنابراین، همانطور که برای یافتن محصول مناسب برای پوست خود وقت می گذارید، به همان اندازه مهم است که در مورد دمای آب مناسب برای پوست صورت خود نیز بدانید.

این مقاله توضیح می دهد که چرا خوب است صورت خود را با آب سرد بشویید. همچنین بر روش‌های خاصی برای تمیز کردن صورت، دمای ایده‌آل آب و تعداد دفعاتی که باید صورت خود را بشویید، تمرکز دارد.

شستن صورت با آب سرد چه فوایدی دارد؟

آیا شستن صورت با آب سرد خوب است؟

شستن صورت با آب سرد چه فوایدی دارد؟ همیشه بهتر است هنگام شستن صورت از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. شواهد حکایتی زیادی وجود دارد که به مزایای شستن صورت با آب سرد اشاره می کند، اما مطالعات محدودی برای اثبات تأثیر قابل توجه آن وجود دارد.

در حالی که سطح pH آب نیز مهم است، باید دمای آبی را که برای شستن صورت خود استفاده می کنید نیز بررسی کنید. دمای زیاد آب می تواند اثرات نامطلوبی بر روی پوست داشته باشد، مانند خشک شدن یا قرمز شدن، و این باعث مضر بودن استفاده از چنین آبی برای استفاده منظم می شود.

یک قطره آب سرد چشمان شما را آرام می کند و به شما احساس شادابی می دهد. بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که این کار باعث می‌شود پوستشان جوان‌تر به نظر برسد. اکنون زمان آن رسیده که فواید شستن صورت با آب سرد را بدانید. اسکرول را ادامه دهید.

مطالب بیشتر: واقعاً چقدر باید صورت خود را بشویید؟ 

شستن صورت با آب سرد چه فوایدی دارد؟

فواید شستن صورت با آب سرد

شستن صورت با آب سرد فواید زیادی دارد. بیشتر این فواید به سطح پوست است که شما آن را با آب سرد می شویید، اما اثرات آن ممکن است از یک نوع پوست به پوست دیگر متفاوت باشد.

مگر اینکه منجر به مشکلی روی پوست شما نشود، می توانید آزمایش کنید که چقدر می توانید استفاده از آب سرد را روی پوست خود تحمل کنید.

1. منافذ را کوچک می کند

شستن صورت با آب سرد ممکن است به نفع خانمی باشد که منافذ بزرگ شده پوست خود را بررسی می کند.

برخی شواهد حکایتی نشان می دهد که شستن صورت با آب سرد می تواند منافذ پوست را کوچک کند ارزش این را دارد که ببینید آیا آب سرد ممکن است ظاهر منافذ بزرگ و باز روی پوست شما را به حداقل برساند.

شستن صورت با آب سرد چه فوایدی دارد؟

2. پف صبحگاهی را کاهش می دهد

شستن صورت با آب سرد در صورت پف کرده به خصوص در اطراف گونه ها احساس خوبی دارد آب سرد می تواند به انقباض جریان خون در زیر پوست کمک کند، که ممکن است پشت این فایده باشد.

3. تولید سبوم را کاهش می دهد

شستن صورت با آب سرد ممکن است با مقابله با تولید بیش از حد سبوم به درمان پوست های بیش از حد چرب یا مستعد آکنه کمک کند.

شستن صورت با آب سرد چه فوایدی دارد؟

4. تورم و التهاب را کاهش می دهد

گفته می شود شستن صورت با آب سرد برای کسانی که آکنه دارند بسیار مفید است زیرا می تواند میزان تورم و التهاب را به خصوص در اطراف نواحی مستعد آکنه کاهش دهد. با این حال، هیچ مدرک علمی برای اثبات همین موضوع وجود ندارد.

5. از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند

شستن صورت با آب داغ به طور بالقوه با ایجاد چین و چروک در ارتباط است. بنابراین، شاید بهتر باشد از آب خنک برای شستن صورت خود استفاده کنید.

شستن صورت با آب داغ

آیا میدانستید؟

اکنون که از فواید شستن صورت با آب سرد مطلع شدید، اجازه دهید در مورد دمای آب ایده آل برای پوست شما صحبت کنیم.

برای شستن صورت از چه دمای آب باید استفاده کرد؟

گفته می شود آب در دمای اتاق یا کمتر از آن برای شستن صورت ایده آل است. بهتر است از دماهای بسیار گرم و خیلی سرد اجتناب کنید زیرا ممکن است به پوست شما آسیب برساند.

شستن صورت با آب داغ ممکن است منجر به خشکی، پیری پوست و ترشح چربی اضافی پوست شود، زیرا پوست شما سعی می کند دفع مکرر چربی طبیعی خود را جبران کند. آب بسیار داغ  نیز ممکن است به مرور زمان منجر به پیری زودرس شود با این حال، هیچ مدرک علمی برای اثبات همین موضوع وجود ندارد.

اگر می‌خواهید حالت طبیعی داشته باشید، مهم است که در نظر بگیرید که چند بار در روز صورت خود را می‌شویید. اجازه دهید در بخش بعدی به این موضوع بپردازیم.

شستن صورت

چند بار باید صورت خود را بشویید؟

شستن صورت با آب حداقل دو بار در روز یک هنجار پذیرفته شده است، اما می توانید آن را فقط یک بار بشویید. شستن آن فقط با آب ممکن است برای از بین بردن کثیفی و باقی مانده محصول روی پوست شما کافی نباشد. برای پاکسازی موثر صورت خود، ممکن است نیاز داشته باشید از نوعی پاک کننده استفاده کنید که بتواند آلودگی و چربی انباشته شده روی آن را از بین ببرد.

با این حال استفاده بیش از حد از پاک کننده ها روی پوست یا شستن زیاد آن می تواند روغن های طبیعی آن را از بین ببرد و در نتیجه باعث خشکی آن شود.

بنابراین، برای ایجاد تعادل، بهتر است استفاده از آب را با یک پاک کننده مناسب برای نوع پوست خود ترکیب کنید . گاهی اوقات، شستن صورت ممکن است ضروری شود، مانند پس از یک دوره تعریق شدید.

چند بار باید صورت خود را بشویید؟

آیا شستن صورت با آب سرد مضراتی دارد؟

شستن پوست با آب سرد ممکن است از چند جهت مضر باشد:

هنگامی که آب سرد را روی صورت خود قرار می دهید، منافذ پوست ممکن است کوچک شوند. اگر این منافذ قبل از این فرآیند توسط باکتری ها و کثیفی مسدود شده باشند، شستن صورت با آب سرد ممکن است مسیر خروج آنها را محدود کند. در نتیجه، ممکن است در داخل پوست به دام افتاده و منجر به جوش شود.

آب سرد ممکن است نتواند به اندازه آب گرم روغن های چرب روی صورت شما را حل کند. این می تواند منجر به انسداد منافذ و افزایش بروز جوش ها شود.

در برخی افراد، آب سرد روی صورت ممکن است منجر به تغییر ناگهانی در ظاهر پوست و قرمزتر یا خشک شدن آن شود.

اینها چند معایب استفاده از آب سرد برای شستن صورت است. با این حال، اگر به هر حال مشتاق استفاده از آن هستید، در اینجا یک نکته سریع برای جلوگیری از برخی از این مضرات وجود دارد. می توانید از آب گرم برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید و سپس آب سرد را روی آن بپاشید.

با این حال، این روش علمی صحیح برای شستن صورت نیست. شما به سادگی می توانید آن را امتحان کنید و ببینید آیا برای شما کار می کند یا خیر.

شستن پوست با آب سرد

نکاتی برای تمیز نگه داشتن صورت

اگر می خواهید سلامت پوست خود را حفظ کنید، در اینجا نکاتی وجود دارد که می توانید رعایت کنید:

از استفاده از آب بسیار گرم یا بسیار سرد خودداری کنید.

یک روال منظم مراقبت از پوست شامل پاکسازی، تقویت و مرطوب کردن صورت خود را دنبال کنید.

همیشه از محصولات پاک کننده ملایمی استفاده کنید که مخصوص نوع پوست شما هستند.

بهتر است از صابون برای صورت خود استفاده نکنید زیرا می تواند سطح pH پوست شما را خراب کند .

در حالی که اسکراب صورت برای لایه برداری لایه های بیرونی پوست ضروری است، زیاده روی در آن ممکن است باعث تحریک پوست و حتی آسیب به سد پوستی شود.

از تمیز کردن بیش از حد صورت خودداری کنید زیرا می تواند منجر به قرمزی، خشکی و تحریک شود.

نکاتی برای تمیز نگه داشتن صورت

دلایل کلیدی برای شروع شستن صورت با آب سرد

آب سرد روی صورتتان ممکن است بهترین ایده به نظر نرسد به خصوص اگر در آب و هوای گرم، مرطوب یا خشک زندگی نمی کنید. با این حال، در واقع فوایدی برای پوست شما دارد. اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید تا بدانید چرا باید از آب سرد برای شستن صورت خود استفاده کنید.

فواید شستن صورت با آب سرد بسیار زیاد است مطالعات نشان می دهد که شستن صورت با آب سرد یک بار در روز ممکن است پف کردگی را کاهش دهد، منافذ پوست را کوچک کند، تورم را کاهش دهد و پوست را آبرسانی کند . مهم است که به یاد داشته باشید که آب بسیار سرد ممکن است به پوست شما آسیب برساند و آن را خشک کند.

شستن صورت با آب سرد ممکن است کثیفی را در منافذ شما حل نکند و ممکن است خطر آکنه را افزایش دهد. به همین دلیل است که از استفاده از آب بسیار سرد خودداری کنید، از یک رژیم منظم مراقبت از پوست پیروی کنید و از تمیز کردن بیش از حد صورت خود برای حفظ پوست نرم و سالم خودداری کنید.

دلایل کلیدی برای شروع شستن صورت با آب سرد

سوالات متداول

آیا شستن صورت با آب سرد آکنه را پاک می کند؟

افراد مبتلا به آکنه ممکن است این سوال را داشته باشند که آیا بهتر است صورت خود را با آب سرد بشویند. در حالی که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد شستن صورت با آب سرد ممکن است برای پوست مستعد آکنه مفید باشد، اما مشاهده نتایج قابل توجه صرفاً با گنجاندن آب سرد در برنامه روزانه‌تان ممکن است دشوار باشد. برای آکنه های سرسخت، بهتر است برای درمان های موثر با یک متخصص پوست مشورت کنید.

آیا می توانم قبل از خواب صورتم را با آب سرد بشورم؟

شستن صورت با آب سرد در صبح به جای شب توصیه می شود. اعتقاد بر این است که آب سرد می تواند به جمع شدن مویرگ های صورت کمک کند، که می تواند به تخلیه مایعات زیر پوست و کاهش تورم صبحگاهی روی صورت برای ظاهری شاداب و درخشان کمک کند.

آیا اگر صورتم را با آب سرد بشویم پوستم لکه دار می شود؟

اگر پوست شما واقعا حساس است، ممکن است به آب بسیار داغ یا بسیار سرد واکنش منفی نشان دهد. برای جلوگیری از این وضعیت بهتر است از آب در دمای اتاق استفاده کنید.

پوست حساس

سخن پایانی:

پاکسازی صورت با آب سرد به تعادل pH طبیعی پوست کمک می کند و در عین حال منافذ را کوچک می کند و پف را کاهش می دهد.

استفاده از یک پاک کننده ملایم و موثر صورت همراه با آب سرد به شفاف شدن منافذ پوست کمک می کند و در عین حال هرگونه آلودگی و سبوم را از بین می برد. اجتناب از دمای شدید و شستشوی بیش از حد برای حفظ بافت طبیعی پوست مهم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.