سلامت پوست

سرامید چیست؟ چه تاثیری برروی پوست میگذارد؟

سرامید چیست؟ چه تاثیری برروی پوست میگذارد؟

سرامید چیست؟ چه تاثیری برروی پوست میگذارد؟

سرامید چیست؟ چه تاثیری برروی پوست میگذارد؟ : هنگامی که به برنامه منظم مراقبت از پوست صبح و عصر خود می پردازید، احتمالاً به این فکر نمی کنید که واقعاً پوست شما از چه چیزی تشکیل شده است. بر اساس مطالعه ای که در مجله تحقیقات پزشکی هند انجام شده است، به عنوان بزرگترین اندام شما، سد پوست شما برای محافظت از شما در برابر عوامل خارجی مانند عفونت ها، مواد شیمیایی و آلرژن ها بسیار مهم است. اما در واقع چه چیزی سد پوست را تشکیل می دهد؟ اینجا جایی است که احتمالاً کلمه سرامیدها را شنیده اید. امروز، ما در حال بررسی همه چیزهایی هستیم که سرامیدها هستند: اینکه چه هستند، چگونه به حفظ پوست خشک و خطوط ظریف و چین و چروک کمک می کنند، و چگونه سطح سرامید و پوست خود را سالم نگه دارید.

سرامیدها چیست؟

در پاسخ به سوال سرامید چیست؟ چه تاثیری برروی پوست میگذارد؟ به عبارت ساده، سرامیدها لیپیدها (مولکول های چربی) در پوست هستند که به حفظ سطح رطوبت پوست کمک می کنند، طبق تحقیقات منتشر شده در مجله آمریکایی بالینی پوست. آنها در سد پوستی وجود دارند که به محافظت از شما در برابر دنیای بیرون کمک می کند. طبق مجله بالینی و زیبایی پوست، تقریباً نیمی از لیپیدهای بین سلولی در پوست شما سرامیدها هستند. اما آنها دقیقا چه هستند؟ آکادمی پوست آمریکا (AAD) بیان می کند که سرامیدها لیپیدهای طبیعی در پوست هستند که به عنوان تنظیم کننده آب عمل می کنند.

در مورد آن فکر کنید: از آنجایی که هدف اصلی هر روال مراقبت از پوست جامد، آبرسانی به پوست و مرطوب نگه داشتن آن است، بسیار منطقی است که چرا سرامیدها بسیار مهم هستند! متأسفانه، با افزایش سن، مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI) بیان می کند که تعداد زیادی از سرامیدهایی که بدن ما تولید می کند کاهش می یابد و در نتیجه، پوست خشک به نظر می رسد و چین و چروک ها شروع به ایجاد می کنند. از دست دادن یا عدم تعادل سطوح سرامید می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، با این حال، و تعداد کمتر سرامید می تواند منجر به برخی بیماری های پوستی ناخواسته شود.

سرامید چیست؟ چه تاثیری برروی پوست میگذارد؟

بیشتر بخوانید: فواید لاکتیک اسید بر روی پوست

چرا سرامیدها مهم هستند؟

ما قبلاً به اهمیت سرامیدها اشاره کرده ایم، اما بیایید بیشتر به آن بپردازیم. آیا تا به حال از بروز اگزما رنج می برید؟ آیا سابقه شعله ور شدن روزاسه دارید؟ اگرچه دانشمندان هنوز در مورد سد پوستی و سرامیدها بیشتر می آموزند، طبق مجله آمریکایی درماتولوژی بالینی، اکثر اختلالات پوستی مانند اگزما و روزاسه کاهش سطح کل سرامید را نشان داده اند.

چگونه می توانید سطوح سرامید خود را دوباره پر کنید؟

آیا متقاعد شده اید که باید سرامیدهای بیشتری را به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید؟ تحقیقات مجله آمریکایی درماتولوژی بالینی تایید کرده است که استفاده از محصولات حاوی سرامید می تواند به پر کردن سطوح سرامید در پوست و حفظ یک سد محافظ پوست کمک کند. AAD به طور خاص توصیه می کند که بیماران مبتلا به روزاسه، که عموماً پوست حساس تری دارند، باید از مرطوب کننده های حاوی لیپیدهایی مانند سرامیدها برای کمک به بهبود سد پوستی آسیب دیده خود استفاده کنند. به گفته NCBI، استفاده از مرطوب کننده های حاوی سرامید نیز می تواند به بهبود اگزما کمک کند. به طور مشابه، تحقیقات مجله پوست‌شناسی زیبایی و بالینی نشان داده است که مرطوب‌کننده‌های حاوی سرامید می‌توانند در بهبود آکنه نیز مفید باشند.

سرامید چیست؟ چه تاثیری برروی پوست میگذارد؟

بیشتر بخوانید:فواید هیالورونیک اسید برای پوست

چگونه محصولات سرامید مناسب را برای استفاده پیدا کنید؟

ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید – و نه، شما نیازی به نسخه پزشک پوست خود ندارید (اگرچه اگر از هر یک از بیماری‌های پوستی فوق‌الذکر رنج می‌برید، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید). دفعه بعد که در راهروهای داروخانه جستجو می کنید، به لیست مواد تشکیل دهنده محصولات نگاه دقیق تری بیندازید. همانطور که تحقیقات ذکر شده نشان می دهد، اکثر مطالعات انجام شده بر روی سرامیدهای پوست تا به حال نشان داده اند که مرطوب کننده های بدن و صورت مفیدترین محصولاتی هستند که می توان در هنگام تلاش برای جبران سطوح سرامید از آنها استفاده کرد. اکثر مرطوب‌کننده‌های صورت و بدن که حاوی سرامید هستند، به این عنوان برچسب‌گذاری شده‌اند و اغلب برای افرادی که پوست حساسی دارند به بازار عرضه می‌شوند. طبق گفته NCBI، بسته بندی محصول ممکن است به این نکته توجه داشته باشد که فرمول ها می توانند به بهبود و حفظ سد پوست و افزایش سطوح حفظ رطوبت پوست کمک کنند.

سخن آخر: 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد. می توانید در مطلب بعدی نیز همراه ما باشید: تفاوت رتینول و رتینوئید چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.