سلامت پوست

درمان پوست مرغی شدن در خانه

درمان پوست مرغی شدن در خانه

درمان پوست مرغی شدن در خانه

درمان پوست مرغی شدن در خانه : بسیاری از نگرانی های مراقبت از پوست وجود دارد که خارج از آکنه یا چین و چروک های معمولی است. برای برخی، اگر لکه هایی از برآمدگی روی پاها و بازوهای خود را تجربه کرده اید، ممکن است آن را با نیش حشره یا حتی راش اشتباه گرفته باشید.

با این حال، ممکن است واقعاً کراتوز پیلاریس داشته باشید. نیازی به ناراحتی نیست – کراتوز پیلاریس به دلیل نامش پیچیده به نظر می رسد، این یک بیماری پوستی شایع و حتی بی ضرر است. به خواندن ادامه دهید زیرا کراتوزیس پیلاریس چیست، چه چیزی باعث آن می‌شود و درمان‌های کراتوزیس پیلاریس که می‌توانید در روتین مراقبت از پوست خود در خانه بگنجانید.

درمان پوست مرغی شدن در خانه

کراتوزیس پیلاریس یک بیماری پوستی بی ضرر است که شایع تر از آن چیزی است که فکر می کنید. در واقع، کلینیک کلیولند بیان می کند که کراتوز پیلاریس آنقدر شایع است که توسط بسیاری از متخصصان پوست به عنوان یک نوع پوست به جای یک بیماری پوستی در نظر گرفته می شود.

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا (AAD)، به صورت برجستگی های ریز روی پوست ظاهر می شود که برخی می گویند شبیه غاز یا پوست مرغ کنده شده است، به همین دلیل به آن “پوست مرغ” نیز می گویند. به گفته کلینیک مایو، کراتوزیس پیلاریس می‌تواند روی صورت شما – معمولا روی گونه‌ها – و همچنین روی بازوها، ران‌ها و باسن ظاهر شود.

درمان پوست مرغی شدن در خانه

چه چیزی باعث کراتوز پیلاریس می شود؟

کلینیک مایو بیان می کند که کراتوز پیلاریس ناشی از تجمع کراتین است – یک پروتئین سخت که از پوست در برابر مواد مضر و عفونت محافظت می کند. این کراتین یک پلاگ پوسته‌دار را تشکیل می‌دهد که دهانه فولیکول مو را در کلینیک مایو مسدود می‌کند و در نتیجه لکه‌هایی از پوست خشن و ناهموار ایجاد می‌شود.

طبق گفته کلینیک کلیولند، افرادی که دارای رنگ پوست روشن یا روشن هستند و همچنین افرادی که دارای سابقه اگزما، آسم یا آلرژی هستند یا افرادی که دارای اضافه وزن هستند، بیشتر در معرض ابتلا به کراتوز پیلاریس هستند.

چه چیزی به کراتوز پیلاریس کمک می کند؟

متأسفانه، راه حل دائمی برای کراتوز پیلاریس وجود ندارد، اگرچه راه حل های موقتی وجود دارد. طبق گفته کلینیک کلیولند، برخی از افراد هیچ تفاوتی نمی بینند، اما آنهایی که می بینند باید با روال خود سازگار باشند.

اگر «پوست مرغ» دارید، در اینجا چند گزینه معمول درمان خانگی آورده شده است، اما به خاطر داشته باشید که همچنان می‌خواهید برای مشاوره حرفه‌ای به متخصص پوست خود مراجعه کنید.

کراتوز پیلاریس چیست؟

درمان کراتوز پیلاریس شماره 1: لوسیون

طبق کلینیک کلیولند، خشکی پوست می تواند باعث بدتر شدن این وضعیت پوستی شود. استفاده از لوسیون کراتوز پیلاریس بدون نسخه حاوی آلفا هیدروکسی اسید، اسید لاکتیک، اسید سالیسیلیک یا اوره به شل شدن و حذف سلول های مرده پوست کمک می کند. آنها همچنین پوست خشک را مرطوب و نرم می کنند که می تواند به حداقل رساندن ظاهر برجستگی ها کمک کند.

درمان کراتوز پیلاریس شماره 2: کرم های دارویی

برخی از مواد تشکیل دهنده می توانند به بهبود ظاهر کراتوز پیلاریس کمک کنند. طبق گفته کلینیک کلیولند، آلفا هیدروکسی اسیدهای موجود در سرم صورت ویتامین C می تواند ظاهر کراتوز پیلاریس را کاهش دهد. علاوه بر این، کرم‌های مشتق شده از ویتامین A – رتینوئیدهای موضعی – باعث افزایش گردش سلولی و جلوگیری از مسدود شدن فولیکول‌های مو می‌شوند که می‌تواند به ظاهر کراتوز پیلاریس کمک کند.

درمان پوست مرغی شدن در خانه

درمان کراتوز پیلاریس شماره 3: مرطوب کننده ها

یک مرطوب کننده می تواند پوست را آبرسانی کرده و ظاهر پوست مرغ را کاهش دهد. کلینیک مایو پیشنهاد می کند از یک مرطوب کننده خانگی قابل حمل یا یک دستگاه مرطوب کننده متصل به کوره خود استفاده کنید تا به هوای داخل خانه خود رطوبت اضافه کنید.

درمان کراتوز پیلاریس شماره 4: لایه برداری

لایه برداری ملایم همچنین می تواند به ظاهر کراتوز پیلاریس کمک کند. کلینیک کلیولند توصیه می‌کند هنگام دوش گرفتن یا حمام کردن، از یک لوفا برای مسواک زدن آرام نواحی آسیب دیده استفاده کنید، و مطمئن شوید که برای جلوگیری از تحریک بیشتر، خیلی محکم نمالید. همچنین می توانید یک ژل پاک کننده اضافه کنید تا به آرامی سطح پوست را بازسازی کرده و سلول های مرده را از صورت شما پاک کند.

درمان کراتوز پیلاریس

درمان کراتوز پیلاریس شماره 5: درمان با لیزر

اگر می‌خواهید قرمزی همراه با کراتوز پیلاریس را کاهش دهید، درمان‌های لیزری ممکن است ارزش بررسی را داشته باشند. با توجه به کلینیک کلیولند، درمان های لیزری ارائه شده توسط متخصص پوست می تواند به بهبود ظاهر قرمزی مرتبط با “پوست مرغ” کمک کند.

درمان کراتوز پیلاریس شماره 6: دوش های کوتاه تر

کلینیک مایو توصیه می کند دوش گرفتن خود را به 10 دقیقه یا کمتر محدود کنید و همچنین به جای گرم در آب ولرم حمام کنید که می تواند چربی های پوست را از بین ببرد.

سخن آخر: 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. نظرات خود را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.