زیبایی, سلامت مو

10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر

10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر

10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر

10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر ” برخی از ما رویای داشتن موهای بلند و زیبا را در سر می پرورانیم، اگرچه به نظر نمی رسد که نمی توانیم آنها را سریعتر رشد کنیم.

حقیقت غم انگیز این است که هیچ اکسیر معجزه آسایی وجود ندارد که بتواند رشد موی راپونزل مانند را به شما بدهد.

اما چند تکنیک وجود دارد که می توانید به روتین مراقبت از مو اضافه کنید که ممکن است باعث رشد بهتر موها و افزایش ضخامت و استحکام مو شود. برای بررسی این نکات مفید به خواندن ادامه دهید.

10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر

علم رشد مو

رشد مو سه مرحله دارد: آناژن، کاتاژن و تلوژن. هر مو مرحله رشد خود را دارد. مرحله آناژن مرحله رشد است و معمولا بین دو تا شش سال طول می کشد. فاز کاتاژن از مرحله آناژن پیروی می کند و شامل انتقال یا تجدید فولیکول های مو است که چهار تا شش هفته طول می کشد.

فاز تلوژن (آخرین مرحله) مرحله استراحت است که در آن رشد مو متوقف می شود. موی انسان در سال حدود شش اینچ رشد می کند.

واقعیت جالب: شما با 5 میلیون فولیکول مو به دنیا آمده اید که 100000 آن روی پوست سر شماست. طبق آکادمی پوست آمریکا، از دست دادن 50 تا 100 فولیکول مو در روز طبیعی است.

اکنون که از مراحل مختلف رشد مو آگاه شدید، بیایید ببینیم برای تحریک رشد سریع مو چه کاری می توانید انجام دهید.

10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر

چگونه موها را سریعتر رشد کند؟

1. پوست سر خود را ماساژ دهید

ماساژ پوست سر ساده ترین راه برای تحریک رشد مو است. ماساژ پوست سر نه تنها احساس خوبی دارد، بلکه باعث افزایش گردش خون و تقویت مو می شود. ماساژ پوست سر همچنین روغن‌های پوست سر را به حرکت در می‌آورد که ریشه‌ها را تقویت کرده و موهای شما را مرطوب نگه می‌دارد.

ماساژ پوست سر باعث آرامش و رشد موها می شود ماساژ با روغن نارگیل باعث افزایش رشد و استحکام مو می شود.

این روغن سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی ضروری است و به عنوان یک حالت دهنده طبیعی مو عمل می کند. ماساژ ملایم مو با روغن های داغ پوست سر را تغذیه، احیا و تسکین می دهد.

10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر

2. موهای خود را به طور منظم کوتاه کنید

10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر ” موهای آسیب دیده یا موهایی که انتهای آنها شکافته شده است از رشد موهای جدید جلوگیری می کند. کوتاه کردن موی منظم ضروری است. در صورت عدم درمان، دو شاخه شدن موها می تواند موهای شما را کدر، خشک و درهم کند. کوتاه کردن، شکستگی مو را نیز درمان می کند.

با این حال، به یاد داشته باشید که زیاده روی نکنید. میانگین زمان بین هر اصلاح باید 3 تا 4 ماه باشد. همچنین در حین کوتاه کردن موهای خود نیم اینچ تا یک اینچ کوتاه کنید.

10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر

3. رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید

یک رژیم غذایی سالم تضمین می کند که موهای شما تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد طولانی و قوی را دریافت می کند.

یک رژیم غذایی سالم و متعادل حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز برای تقویت رشد مو است. غذاهای غنی از ویتامین ها و مواد معدنی نیز باعث رشد مو می شوند. غذاهای غنی از پروتئین و اسیدهای آمینه که برای رشد مو ضروری هستند بخورید.

10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر

4. موهای خود را زیاد نشویید

تمیز نگه داشتن موهایتان برای سلامت و رشد مو ضروری است. اما افراط در آن بیشتر از اینکه فایده داشته باشد ضرر دارد. شامپو زدن روزانه موها می تواند موهای شما را خشک کرده و چربی طبیعی پوست سر را از بین ببرد.

یک جایگزین خوب شامپوهای بدون مواد شیمیایی غنی شده با مواد لیفت کننده مو است. شامپو زدن روزانه نیز می تواند باعث کم آبی موهای شما شود. همچنین، ریشه مو در هنگام خیس شدن ضعیف تر است. بنابراین پس از هر بار شستشو باید موها را به آرامی شانه کنید.

5.استفاده مداوم از ابزارهای حرارتی خودداری کنید

استفاده بیش از حد از ابزارهای حالت دهنده مانند سشوار و اتو مو می تواند به موهای شما آسیب برساند و آنها را خشک و شکننده کند. شما می توانید از چنین ابزارهایی در تنظیمات حرارت کم استفاده کنید. از محافظ های حرارتی برای جلوگیری از شکستن مو استفاده کنید.

چه ویتامینی باعث رشد موهای شما می شود؟

6. پک های موی طبیعی را امتحان کنید

می توانید از فواید پک های موی طبیعی مطلع شوید. ماسک های مو مواد مغذی حیاتی را فراهم می کنند که به تغذیه و تقویت موهای شما کمک می کند و به رشد سریعتر آن کمک می کند. از ماسک های مو استفاده کنید که ساقه مو را مرطوب می کند.

از عسل و لیمو گرفته تا آووکادو و روغن زیتون، گزینه‌های زیادی وجود دارد که موهای شما را مرطوب می‌کند، آن‌ها را ابریشمی می‌کند و آن را قادر می‌سازد تا با پتانسیل کامل رشد کند.

درمان های طبیعی و پک های مو حاوی مواد گیاهی مانند انگور فرنگی، شیکاکای (Acacia cancina)، آب پیاز و شیر نارگیل به تغذیه و رشد مو کمک می کند. ماسک تخم مرغ و دارچین همچنین به تحریک گردش خون و تغذیه تارهای مو کمک می کند.چه ویتامینی باعث رشد موهای شما می شود؟

7. موهای خود را مرتباً حالت دهید

یک نرم کننده به جایگزینی لیپیدها و پروتئین ها در ساقه مو کمک می کند و همچنین کوتیکول مو را محکم می کند. حالت دهنده های عمیق و درمان های ترمیم کننده به هیدراته شدن تارها، ترمیم موهای آسیب دیده و از بین بردن موخوره کمک می کند.

8. موهای خود را زیاد برس نکشید

در حالی که برس زدن مو ضروری است، انجام زیاد آن می‌تواند به تارهای مو آسیب برساند. اصطکاک مداوم ناشی از برس زدن می تواند تارهای مو را بشکند و از رشد سریعتر آنها جلوگیری کند.

نکته کلیدی این است که موهای خود را به آرامی برس بزنید، که پوست سر را تحریک می کند، روغن های طبیعی را آزاد می کند و به توزیع آن روغن ها در سراسر ساقه مو کمک می کند. برس زدن مو زیاد ممکن است باعث آلوپسی کششی شود.

9. روکش بالش خود را عوض کنید

روکش های نخی معمولی خود را با روکش های ابریشمی جایگزین کنید. روبالشی های نخی لایه های بیرونی کوتیکول موهای شما را بلند می کنند و آن ها را بیشتر در معرض وز شدن، شکستن و آسیب قرار می دهند.

ابریشم صاف تر است و اصطکاک کمتری ایجاد می کند. با یک روبالشی ابریشمی، با گره های کمتری از خواب بیدار خواهید شد.

روکش بالش خود را عوض کنید

10. از مکمل ها استفاده کنید

کمبود مواد مغذی نیز می تواند رشد مو را متوقف کند. علاوه بر غذاهای واقعی می توانید مکمل هایی نیز مصرف کنید که به رشد مو کمک می کنند.

مکمل های بیوتین و مولتی ویتامین ممکن است به رشد سریع مو کمک کنند. دریافت مقدار زیادی امگا 3 نیز می تواند کمک کننده باشد.

مکمل ها استفاده کنید

11. موهای خود را با آب سرد بشویید

شستن موها با آب سرد، کوتیکول ها را صاف می کند و موهای شما را نرم و قابل کنترل می کند. از آبکشی با آب داغ خودداری کنید زیرا می تواند به موهای شما آسیب برساند. آبکشی با آب سرد نیز باعث بسته شدن کوتیکول و تقویت مو می شود.

موهای خود را با آب سرد بشویید

12. موهای خود را با حوله های میکروفایبر بپیچید

پیچیدن موها در حوله بلافاصله پس از شستن، منطقی به نظر می رسد. با این حال، موهای خیس شکننده و مستعد شکستن هستند.

بنابراین موهای خود را با حوله خشک کنید. این از آسیب مو جلوگیری می کند. همچنین حوله سنتی خود را با حوله میکروفایبر جایگزین کنید.

حوله های حمام سنتی حاوی الیاف بزرگ بافته شده هستند که ممکن است باعث شکستگی مو شوند حوله های میکروفایبر آنقدرها هم کرکی نیستند و به سرعت آب را بدون آسیب رساندن به موهای شما جذب می کنند.

موهای خود را با حوله های میکروفایبر بپیچید

13. استرس را کاهش دهید

استرس زیاد یکی از علل شایع ریزش مو است تمرین یوگا، مدیتیشن و سایر تمرینات کاهش استرس می تواند سطح استرس شما را کاهش دهد. هر شب هشت ساعت بخوابید و سرگرمی های آرامش بخش را پرورش دهید.

15. درمان های مبتنی بر کافئین

کافئین سلول‌های ماتریکس را در یک فولیکول موی سالم تحریک می‌کند و ممکن است رشد مو را تقویت کند. آنتی اکسیدان‌های کافئین از دست دادن آب را کاهش می‌دهند و تولید سلول‌های موی سالم را افزایش می‌دهند. همچنین دارای اثرات محرک رشد بر روی مو است.

اینها روش های مختلفی هستند که احتمالاً می توانند رشد سریع مو را تقویت کنند. در بخش زیر به عواملی پرداخته‌ایم که می‌توانند رشد موهای شما را کند یا حتی متوقف کنند.

چه عواملی می تواند در رشد مو اختلال ایجاد کند؟

1. رنگ مو

اکثر رنگ های مو حاوی آمونیاک هستند که یک عامل سفید کننده صنعتی است. آمونیاک می تواند موهای شما را خشک کند. پراکسید هیدروژن یکی دیگر از مواد شیمیایی است که می تواند باعث شکستن مو، شکافتن انتهای مو و وز شود.

و همچنین ممکن است رشد مو را سرکوب کند. استفاده زیاد از رنگ مو با آسیب رساندن به فولیکول های مو منجر به ریزش مو می شود. در عوض، می توانید رنگ های طبیعی مانند حنا را امتحان کنید. موهای شما را رنگ و حالت می دهد. می توانید از قهوه یا پودر دارچین نیز استفاده کنید.

رنگ مو

2. درمان مو

بیشتر درمان‌های مو از مواد شیمیایی خشن زیادی استفاده می‌کنند که منجر به ریزش موی شدید می‌شود. صاف کردن منظم مو نیز منجر به دو شاخه شدن موها می شود. سعی کنید از چنین درمان های موی خودداری کنید یا تعداد دفعات آن را کاهش دهید.

3. برس زدن موهای خیس

موهای خیس شکننده و مستعد شکستن هستند. هرگز موهای خود را در حالی که خیس هستند برس نزنید. صبر کنید تا موهایتان به طور طبیعی خشک شود. سپس می توانید آن را به آرامی جدا کرده و به آرامی شانه کنید.

درمان مو10 نکته اساسی برای رشد سریع تر موی سر

4.مدل موی تنگ و کش

مدل موهای تنگ مانند دم اسبی یا بافته موها را از ریشه می کشد. آنها می توانند مو را ضعیف کرده و حتی باعث آسیب دائمی مو شوند. باندهای لاستیکی می توانند همین کار را انجام دهند. تا حد امکان از اینگونه مدل موها خودداری کنید.

ایجاد چند تغییر در روال مراقبت از مو و رژیم غذایی می تواند به رشد سریع موهای شما کمک کند. برای رشد موثر مو، از غذاهای غنی از مواد معدنی، ویتامین ها، پروتئین و اسیدهای آمینه استفاده کنید. شامپو زدن هر روز چربی طبیعی پوست سر را از بین می برد و موها را خشک و ضعیف می کند.

پس زیاده روی نکنید و از شامپوهای بدون مواد شیمیایی استفاده کنید. علاوه بر این، استفاده از ابزارهای حالت دهنده حرارتی، برس زدن بیش از حد و عدم آبرسانی کافی به موهای شما می تواند به تارهای شما آسیب برساند و در نتیجه رشد آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

برای شما مهم است که بپذیرید هیچ دارو یا روغنی نمی تواند رشد مو را یک شبه تضمین کند. برای مشاهده نتایج این نکات و تکنیک ها را دنبال کنید.

کدام روغن باعث رشد سریع مو می شود؟

گفته می شود روغن کرچک سریع ترین رشد مو را دارد. اما کلید رشد قابل توجه مو پیروی از یک رژیم منظم مراقبت از مو و استفاده مداوم از روغن به صورت هفتگی است.

سوالات متدوال 

آیا آب برنج باعث رشد مو می شود؟

آب برنج برای موهای شما مفید است زیرا حاوی کربوهیدراتی به نام اینوزیتول است که موهای آسیب دیده را ترمیم می کند. آب برنج همچنین حاوی آمینو اسیدهایی است که حجم موها را افزایش داده، ریشه موها را تقویت کرده و موهایی صاف و درخشان به شما می بخشد.

مدل موی تنگ و کش

آیا آلوئه ورا به رشد موهای شما کمک می کند؟

آلوئه ورا برای موهای شما بسیار مفید است. موهای شما را تقویت و ترمیم می کند، موهای چرب را از بین می برد، رشد مو را تحریک می کند و خارش پوست سر را تسکین می دهد.

چه ویتامینی باعث رشد موهای شما می شود؟

پنج ویتامین اصلی وجود دارد که باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا موهای خود را سالم نگه دارید. آنها ویتامین های A، B کمپلکس، C، D و E هستند.

چه ویتامینی باعث رشد موهای شما می شود؟

آیا روغن نارگیل باعث رشد مو می شود؟

روغن نارگیل یکی از بهترین روغن های مو است زیرا موهای شما را از درون مرطوب می کند. از ریزش پروتئین و آسیب اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می کند و ریشه های شما را تقویت می کند و در نتیجه رشد مو را تقویت می کند.

آیا روغن کرچک باعث رشد مو می شود؟

روغن کرچک حاوی اسیدهای چرب امگا 6 است که ممکن است رشد مو را تحریک کند. جدای از آن، روغن کرچک در بهبود سلامت، ظاهر و بافت موهای شما بسیار مفید است.

آیا روغن کرچک باعث رشد مو می شود؟

کدام شامپو برای رشد مو مناسب است؟

به دنبال شامپوهایی باشید که فاقد مواد خشن مانند SLS، SLES، پارابن، فتالات و رنگ ها و عطرهای اضافه شده باشند. شامپوهایی با مواد طبیعی غنی از مواد مغذی انتخاب کنید که مطمئناً رشد مو را تقویت می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.