سلامت مو

10 راه برای جلوگیری از شکستگی مو

10 راه برای جلوگیری از شکستگی مو

10 راه برای جلوگیری از شکستگی مو : شکستگی مو یکی از بدترین اشکال تارهای آسیب دیده با برخی عواقب طولانی است. اگر تا به حال دچار موخوره غیرقابل کنترل شده اید یا متوجه شده اید که انتهای شما شروع به شکافتن می کند، احتمالاً شکستگی مو را از نزدیک تجربه کرده اید.

وقتی نوبت به داشتن (و حفظ) موهای زرق و برق دار می رسد، همه چیز در مورد انجام اقداماتی برای جلوگیری از شکستن مو است و این به معنای توقف عادات خاصی است، مانند برس زدن شدید موهای خود یا اتو کردن بیش از حد صاف بدون محافظ حرارت. اگر می‌خواهید چگونه از شکستگی مو جلوگیری کنید، بهتر است از اصول اولیه شروع کنید، بنابراین در زیر، دلایل شکستگی مو و ده نکته برای پایان فوری آن را به اشتراک می‌گذاریم.

شکستگی مو چیست؟

شکستگی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند موهای وز یا نوک دوشکه که در نهایت منجر به شکستن موهای شما می شود. اگر رشته‌های کوتاه‌تری در اطراف خط مو دارید یا موهایتان در انتهای آن نازک‌تر به نظر می‌رسد، احتمالاً نتیجه شکستگی مو است. شکستن رشته های خشک را هدف قرار می دهد، که معمولاً در نتیجه سفید کردن مکرر، تحت تاثیر گرما قرار گرفتن یا حتی دستکاری بیش از حد است.

هنگامی که مو سالم است، پوسته‌های روی کوتیکول هر رشته در کنار هم قرار می‌گیرند، که نرمی و درخشندگی ایجاد می‌کند (همه ما اساساً برای آن تلاش می‌کنیم). هنگامی که مو خشک یا آسیب می‌بیند، پوسته‌ها می‌توانند در هر جهت از هم جدا شوند و منجر به وز، بافت شکننده و در نهایت شکستگی شوند.

10 راه برای جلوگیری از شکستگی مو

چه چیزی باعث ریزش مو می شود؟

متأسفانه، بسیاری از چیزهای روزانه وجود دارد که می تواند باعث شکستگی مو شود و بیشتر آنها به هم مرتبط هستند. در زیر سه مورد از رایج ترین علل را بررسی می کنیم.

مطلب مرتبط: علت ریزش موی سر خانم ها چیست؟ + روش درمان آن

1. حالت دادن در حرارت بیش از حد

حالت دادن بیش از حد حرارت می تواند باعث خشکی و آسیب موهای شما شود که در نهایت منجر به شکستگی می شود. اگر مشکوک هستید که موهایتان در شرف شکستن است، تا حد امکان از ابزارهای داغ دوری کنید و از یک مدل بدون گرما مانند امواج ساحلی شبانه یا یک سبک محافظ استفاده کنید.

هنگامی که باید موهای خود را سشوار خشک کنید یا از ابزارهای حرارتی دیگری استفاده کنید، حتما از موهای خود با محافظ حرارتی بدون سولفات محافظت کنید.  

2. مو های خشک شده

موهای خشک، مراقب باشید، زیرا تارهایی که با شکستگی سروکار دارند تقریبا همیشه خشک هستند. درست مانند بقیه بدن، موهای شما برای سالم ماندن به رطوبت نیاز دارند. هنگامی که مو بیش از حد خشک می شود، هنگام لمس می تواند مانند کاه باشد و به خصوص برای موهای بلند، از آنجایی که انتهای موهای شما از پوست سر دورتر است، به احتمال زیاد ابتدا علائم خشکی را نشان می دهند.

هنگامی که موهای شما شروع به خشک شدن کرد، به شامپو و نرم کننده آبرسان بدون پارابن بروید. 

نکته سردبیر: اگر موهای شما بیش از حد خشک می شود، سعی کنید موهایتان را با روغن آبرسان برای پرکردن تارهای موی خود بکشید.

مطلب مرتبط: 6 روش برای استفاده از روغن مو

3. استرس

استرس تقریباً در هیچ شرایطی فایده ای ندارد و طبق گفته کلینیک مایو، استرس می تواند منجر به ریزش مو شود. خبر خوب این است که استرس و ریزش مو دائمی نیست، بنابراین هنگامی که سطح استرس خود را کاهش می دهید، موهای شما باید شروع به بهبود کنند.

10 راه برای جلوگیری از شکستگی مو

اکنون که می‌دانید چه چیزی باعث شکستگی مو می‌شود، جلوگیری از شکستن موها بیشتر از صرفاً اجتناب از این سه چیز است. ده نکته را بخوانید که می تواند به پایان دادن به شکستگی موهای شما کمک کند.

1. درهم و برهم نکشید

طبق آکادمی پوست آمریکا (AAD)، موها در صورت خیس راحت‌تر می‌شکنند، بنابراین هرگز موهای خیس را با برس مو نکشید. در عوض، به آرامی یک شانه دندان پهن را از میان رشته‌های مرطوب بکشید، از پایین شروع کنید و تا ساقه مو به سمت بالا حرکت کنید. اگر به گره‌هایی برخوردید که نمی‌توانید با ظرافت آن را برطرف کنید، از نرم‌کننده یا اسپری بازکننده استفاده کنید، برای کمک به باز شدن گره، آن را رها کنید.

10 راه برای جلوگیری از شکستگی مو

بیشتر بخوانید: تاثیر ماساژ سر بر سلامت موها

2. مقدار شانه زدن را محدود کنید

بر خلاف تصور رایج، 100 بار برس زدن موهایتان راه حلی برای تارهای ابریشمی و براق نیست، بلکه برعکس است. 100 ضربه برس روزانه در واقع می تواند منجر به ایجاد دو شاخه شدن انتهایی شود که منجر به شکستگی می شود، بنابراین، آن را کنار بگذارید.  

3. از موها در برابر گرما محافظت کنید

همانطور که در بالا ذکر کردیم، یک ظاهر طراحی بیش از حد گرما می تواند منجر به شکستگی شود، بنابراین استفاده از محافظ حرارتی یا پرایمر خشک کن بدون وزن بدون سولفات حیاتی است. هنگامی که از ابزارهای حرارتی خود استفاده می کنید، کمترین درجه حرارت را انتخاب کنید و فقط یک بار از هر قسمت از موهای خود عبور دهید. هر چه بتوانید از حرارت کمتری استفاده کنید، بهتر است.

10 راه برای جلوگیری از شکستگی مو

4. از یک درمان ترمیم کننده مو استفاده کنید

افزودن یک ماسک موی آبرسان به برنامه روزانه شما می تواند تفاوت بزرگی در زمانی که سعی می کنید از شکستگی جلوگیری کنید، ایجاد کند. بعد از شامپو زدن، ماسک مو را بمالید و بگذارید سه تا پنج دقیقه بماند و سپس با آب ولرم بشویید.

نکته سردبیر: آب بسیار داغ می‌تواند تارهای روغن‌های ضروری را از بین ببرد، که می‌تواند باعث خشکی مو شود، بنابراین همیشه موهای خود را با آب ولرم بشویید.

5. مدل موی متفاوتی را امتحان کنید

به گفته AAD، استفاده مداوم از یک مدل مو، مانند بافته های تنگ یا دم اسبی، می تواند تارها را بکشد و باعث تنش شود که می تواند منجر به شکستگی شود. سعی کنید موهایتان را پایین بپوشانید یا با یک دم اسبی نامرتب یا یک موی گشاد و کم پشت موهایتان را تغییر دهید.

مطلب مرتبط: آیا مدل موی دم اسبی برای سلامت موهای شما مضر است؟

6. از پارچه نخی برای خشک کردن تارهای خیس استفاده کنید

پس از شستن موهایتان، احتمالاً اولین غریزه شما این است که موهایتان را با حوله بمالید تا آب اضافی آن خارج شود. حوله ها می توانند زبر باشند و باعث اصطکاک شوند که می تواند منجر به شکستگی شود، بنابراین به جای آن از یک تی شرت نخی قدیمی استفاده کنید. به جای مالش، موهای خود را با احتیاط پاک کنید تا تمام رطوبت اضافی جذب شود.

7. قبل از شروع سشوار کردن صبر کنید

هنگامی که موهای خود را بلافاصله پس از شستن با سشوار خشک می کنید، خشک شدن کامل موهای شما برای همیشه طول می کشد و موهای شما را در معرض آسیب حرارت بیشتری قرار می دهد. این ایده خوبی است که صبر کنید تا موهایتان حدود 75 درصد خشک شود و سپس به سشوار برسید. موهای خود را در معرض حرارت کمتری قرار می دهید و زمان کمتری را برای خشک کردن صرف می کنید.

8. موهای خود را زیاد رنگ نکنید

ما می دانیم که داشتن ریشه های تیره چقدر آزاردهنده است، اما رنگ کردن بیش از حد موها می تواند دلیل شکستگی موهای شما باشد. موهای خشک بیشتر مستعد شکستگی هستند و رنگ کردن بیش از حد تارهای شما می تواند باعث خشکی، آسیب و قطعا شکستگی شود. تمرین خوبی است که بین جلسات رنگ کردن حدود چهار تا شش هفته (یا بیشتر) صبر کنید تا یکپارچگی موهایتان حفظ شود.

مطلب مرتبط: محافظت از موهای بلوند آسیب دیده

9. روی روبالشی ابریشمی بخوابید

اگر اهل خواب وحشی هستید، اصطکاک بین موهای شما و روبالشی شما در واقع می تواند منجر به شکستگی شود. ابریشم یا ساتن روی موهای شما ملایم تر است، بنابراین روی یک روبالشی ابریشمی سرمایه گذاری کنید تا در هنگام خواب موهایتان را زبر نکنید. به عنوان جایگزین، می توانید قبل از خواب موهای خود را در یک روسری ابریشمی بپیچید.

10 راه برای جلوگیری از شکستگی مو

بیشتر بخوانید: تاثیر جنس رو بالشی بر سلامت مو | بهترین جنس برای روبالشی

10. برش های معمولی را دریافت کنید

دوشاخه می تواند منجر به شکستگی شود و گاهی اوقات تنها (و بهترین) راه برای مقابله با آن، جدا کردن آنهاست. به همین دلیل است که کوتاه کردن موی معمولی بسیار مهم است. اگر با شکستگی های زیادی روبرو هستید، ممکن است بخواهید یک شروع جدید داشته باشید و یک برش دراماتیک مانند برش پیکسی یا باب موج دار را امتحان کنید.

سخن آخر: 

همانطور که مشاهده کردید روش های متفاوتی وجود دارند که می توانید با انجام آنها از شکستگی موهای خود جلوگیری کنید. همچنین می توانید بخوانید: همه چیز درباره سلامت پوست سر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.