سلامت مو

همه چیز در مورد آلوپسی یا ریزش مو

همه چیز در مورد آلوپسی یا ریزش مو

همه چیز در مورد آلوپسی یا ریزش مو : بسیاری از خانم‌ها هنوز از انواع مختلف ریزش مو از جمله آلوپسی کششی و آلوپسی آره‌آتا رنج می‌برند، بدون اینکه به مشاوره مراجعه کنند. این امر درک اینکه با چه چیزی سر و کار دارید را دشوار می کند، که به نوبه خود درک گزینه های درمانی شما (یا اینکه آیا اصلاً درمانی وجود دارد) را دشوار می کند. بنابراین، ما برخی از علائم ریزش مو، و همچنین تجزیه چندین نوع آلوپسی، عوامل ایجاد آلوپسی و گزینه های درمانی موجود را به اشتراک می گذاریم.

آلوپسی چیست؟

ممکن است قبلاً بدانید که موها مراحلی را طی می کنند: آناژن (رشد)، کاتاژن (انتقال)، تلوژن (استراحت) و اگزوژن (ریزش مو). وقتی موها در فاز اگزوژن یا ریزش هستند، طبیعی است که چندین تار مو (تا 100) در روز از دست بدهید. همچنین انتظار می رود که این موها با موهای جدید در همان فولیکول جایگزین شوند. زمانی که شما فقط ریزش مو را تجربه می کنید و موهای جدیدی در جای خود رشد نمی کنند، ریزش مو یا آلوپسی در نظر گرفته می شود.

طبق گفته کلینیک مایو، آلوپسی می تواند فقط روی پوست سر شما متمرکز شود یا کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. این نوع ریزش مو، بسته به علت ایجاد آن، می تواند به روش های مختلف ظاهر شود و می تواند ناگهانی یا تدریجی ایجاد شود.

علائم و نشانه های ریزش مو

در حالی که انواع مختلف آلوپسی دلایل مختلفی دارند، طبق گفته کلینیک مایو، برخی از علائم و نشانه های رایج ریزش مو وجود دارد که می توانید به آنها توجه کنید.

1. نازک شدن تدریجی بالای سر.

این شایع ترین نوع ریزش مو است که با افزایش سن افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. در مردان، مو اغلب در خط مو شروع به عقب رفتن می کند در حالی که زنان معمولاً قسمتی از موهای خود را پهن می کنند.

2. نقاط طاس دایره ای یا تکه ای.

برخی از افراد به صورت نقاط طاسی دایره‌ای یا تکه‌ای روی پوست سر، ریش یا ابرو موهای خود را از دست می‌دهند و قبل از ریزش مو، پوست دچار خارش یا درد می‌شود.

3. شل شدن ناگهانی مو.

یک شوک فیزیکی یا عاطفی یا رویداد آسیب زا می تواند باعث شل شدن مو شود. ممکن است هنگام شانه کردن یا شستن موهایتان تعداد انگشت شماری مو بیرون بیاید. این نوع ریزش مو معمولاً باعث نازک شدن کلی مو می شود اما اغلب موقتی است.

چه چیزی باعث آلوپسی می شود؟

ریزش مو می تواند به عوامل مختلفی از جمله داروها، برخی بیماری های خودایمنی، وراثت و حتی انتخاب مدل مو مرتبط باشد. متخصصان پوست و مو سال ها است که انواع آلوپسی را برای شناسایی علل آن مطالعه می کنند. در حالی که برخی از علل هنوز ناشناخته هستند، در اینجا برخی از انواع رایج آلوپسی که باید بدانید، علل آنها و گزینه های درمانی احتمالی آورده شده است.

همه چیز در مورد آلوپسی یا ریزش مو

1. آلوپسی کششی

به گفته انجمن پوست رنگ، آلوپسی کششی نوعی ریزش مو است که در آن کشیدن یا کشش باعث آسیب مکانیکی به فولیکول مو می شود. این معمولاً به دلیل مدل موی پرتنش مانند بافته های تنگ، بافتنی و دم اسبی تنگ ایجاد می شود. برجستگی های کوچک، گوشتی یا سفید اغلب در اطراف ناحیه ای که مو بیش از حد سفت کشیده می شود، ایجاد می شود و به دنبال آن حساسیت پوست سر و در نهایت ریزش موی متقارن ایجاد می شود.

آلوپسی کششی می تواند به تدریج ظاهر شود و اگر عادات آرایش مو بدون تغییر باشد، جبران آسیب دائمی مشکل می شود. بهترین پیشگیری از آلوپسی کششی، استفاده از

مدل موهای بدون تنش و همچنین کاهش استفاده از مواد شیمیایی در آرایش مو است.

بیشتر بخوانید: علت ریزش موی سر خانم ها چیست؟ + روش درمان آن

2. آلوپسی آرئاتا

یکی از شناخته شده ترین اشکال ریزش مو، آلوپسی آره آتا، بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند، طبق گفته موسسه ملی بهداشت (NIH). موها معمولاً به صورت تکه‌های کوچک و گرد می‌ریزند، اما می‌تواند گسترده‌تر باشد و ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد.

ریزش مو از پوست سر شروع می شود و می تواند سایر قسمت های بدن از جمله ابروها و مژه ها را تحت تاثیر قرار دهد. در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان این نوع ریزش مو تایید نشده است، اما بیماران در درمان آن با داروهایی برای شرایط دیگر موفقیت آمیز بوده اند. آلوپسی توتالیس و آلوپسی یونیورسالیس اشکال مختلف آلوپسی آره آتا هستند.

3. آلوپسی سیکاتریسیال سانتریفیوژ مرکزی (CCCA)

طبق گفته مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI) این شکل از آلوپسی زخمی به صورت تکه‌هایی از ریزش موی دائمی است که از تاج سر شروع می‌شود و به بیرون گسترش می‌یابد. در حالی که منبع این نوع ریزش مو نامشخص است، برخی از علل پیشنهادی عبارتند از عفونت، بیماری خود ایمنی و ژنتیک – اما برای تایید این فرضیه ها باید مطالعات بیشتری انجام شود. به گفته انجمن پوست رنگ، این نوع ریزش مو بیشتر در بین زنان سیاه پوست دیده شده است.

4. آلوپسی فیبروزان فرونتال

طبق گفته کلینیک مایو، این الگوی رایج ریزش مو بیشتر در زنان مسن دیده می شود و با کاهش خط مو مشخص می شود. باعث ریزش موی زخم می شود، یعنی موها دوباره رشد نمی کنند. شناخته شده است که زنان قبل از اینکه خط رویش موها از بین برود، ریزش مو را در ابروها مشاهده می کنند. درمان زودهنگام می تواند به کاهش رکود و جلوگیری از طاسی دائمی کمک کند.

همه چیز در مورد آلوپسی یا ریزش مو

بیشتر بخوانید: چگونه از ریزش موهای خود جلوگیری کنیم؟

5. آلوپسی آندروژنتیک

این ریزش موی ارثی طبق NCBI از پیش تعیین شده است و زمانی اتفاق می‌افتد که چرخه آناژن کوتاه‌تر و کوتاه‌تر شود. فولیکول‌های مو، موهای نازک‌تر از حد معمول را جوانه می‌زنند و در نهایت فولیکول‌ها پژمرده می‌شوند. در مردان، ریزش مو در خط مو و تاج برجسته‌تر است، در حالی که زنان معمولاً ریزش منتشر را در تاج سر مشاهده می‌کنند.

این شکل از ریزش مو اغلب با ماینوکسیدیل و فیناستراید موضعی مورد تایید FDA (یک مهارکننده نوع 2 با کارایی نامشخص در درمان طاسی الگوی زنانه و عوارض جانبی هشداردهنده) درمان می شود. بسیاری از افراد با استفاده از درمان‌های موضعی مانند ماینوکسیدیل و سایر محلول‌ها مانند کورتیکواستروئیدها، مهارکننده‌های JAK و سایر داروهایی که رشد مو را تحریک می‌کنند، ریزش موی خود را معکوس کرده‌اند.

اگر ریزش مو را تجربه می کنید، مهم است که به دنبال راهنمایی یک متخصص باشید تا ریزش موی خود را درک کنید و بهترین گزینه درمانی را برای خود تعیین کنید.

کلام آخر: 

امیدواریم از این مطلب استفاده کرده و بتوانید پس از شناخت کامل آلوپسی موهای خود را به درستی درمان کنید. همچنین پیشنهاد می کنیم بخوانید: دلایل ریزش مو در دهه های مختلف زندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.