سلامت پوست

روغن اسکوالن چیست و چه فایده ای برای پوست دارد؟

روغن اسکوالن چیست و چه فایده ای برای پوست دارد؟

روغن اسکوالن چیست و چه فایده ای برای پوست دارد؟ : هنگام تلاش برای انتخاب محصولات مناسب برای روتین مراقبت از پوست، به راحتی می توانید غرق شوید. احتمالاً تا به حال با فواید ترکیبات محبوب مراقبت از پوست مانند رتینول و اسید هیالورونیک آشنا هستید، اما اسکوالان چطور؟ این که به دلیل مزایای آبرسانی آن شناخته شده است، جای تعجب نیست که متخصصان مراقبت از پوست و برندها به طور یکسان از روغن اسکوالن استفاده می کنند. به خواندن ادامه دهید تا در مورد مواد پرهیجان، از جمله اینکه اسکوالن چیست و چگونه محصولات فرموله شده با اسکوالان را در روال زیبایی خود بگنجانید، مطالعه کنید.

اسکوالن چیست؟

به گفته مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI)، اسکوالان شکل اشباع شده اسکوالن است. با دقت نگاه کنید – نام ها کمی متفاوت هستند. ببینید، اسکوالن، تاکید بر “e” به طور طبیعی توسط لیپیدهای سلول های پوست تولید می شود و جزء سبوم انسان است. همچنین می تواند از منابع حیوانی و گیاهی به دست آید. معمولاً در جگر کوسه یافت می‌شود، اما به لطف فناوری مدرن، طبق NCBI، اکنون می‌توان اسکوالان وگان را راحت‌تر تولید کرد.

بنابراین، شما می‌پرسید که اسکوالن از کجا وارد می‌شود؟ اسکوالن زمانی تشکیل می شود که اسکوالن تحت یک دوره هیدروژناسیون قرار می گیرد که در آن پیوندهای دوگانه حذف می شوند. به نوبه خود، اسکوالان نسبت به اسکوالن کمتر مستعد اکسیداسیون است، و به همین دلیل آن را به رایج‌ترین ماده موجود در محصولات مراقبت از پوست مانند مرطوب‌کننده تبدیل می‌کند. به عبارت ساده تر، اسکوالن مشتقاتی از اسکوالن است و در فرمولاسیون های مراقبت از پوست پایدارتر است.

روغن اسکوالن چیست و چه فایده ای برای پوست دارد؟

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از روغن صورت به روش صحیح

مزایای اسکوالن

از آنجایی که اسکوالان مشتقاتی از سبوم انسان است، منطقی است که یک عنصر محبوب در فرمول های مراقبت از پوست است. در زیر برخی از مزایای شناخته شده اسکوالن، منبعی که از آن مشتق شده است را توضیح می دهیم.

1. نرم کننده است

اگر با نرم کننده ها آشنایی دارید، می دانید که آنها به آبرسانی پوست و بهبود نرمی، انعطاف پذیری و صافی پوست کمک می کنند. طبق NCBI، اسکوالن یکی از رایج ترین لیپیدها (نرم کننده ها) است و معمولاً در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود.

2. خاصیت آنتی اکسیدانی دارد

به گفته NCBI، اسکوالن دارای خواص آنتی اکسیدانی است که به محافظت از سطح پوست کمک می کند. این ماده که به عنوان یک عامل مهارکننده اکسیژن بسیار موثر شناخته می شود، برای کمک به محافظت از پوست در برابر اثرات مخرب آسیب خورشید و رادیکال های آزاد مفید است. اگر با موضوع ضد پیری آشنا هستید، می‌دانید که رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث برجسته‌تر شدن لکه‌های پیری و علائم زودرس پیری شوند.

3. ضد باکتری است

NCBI بیان می کند که اسکوالان ضد باکتری است و می تواند در درمان اختلالات پوستی مانند آکنه، درماتیت سبورئیک، پسوریازیس و موارد دیگر استفاده شود. ما می دانیم که آکنه اغلب توسط باکتری ها ایجاد می شود، بنابراین اگر با جوش ها مبارزه می کنید، ترکیب محصولات ضد باکتری در روتین مراقبت از پوست می تواند تفاوت مثبتی ایجاد کند.

روغن اسکوالن چیست و چه فایده ای برای پوست دارد؟

چگونه اسکوالن را در روال مراقبت از پوست خود بگنجانید

هنگامی که با مزایای اسکوالن آشنا شدید، احتمالاً می خواهید آن را به روال خود اضافه کنید. در زیر، نحوه انجام این کار را به اشتراک می گذاریم.

1. مرطوب کننده فرموله شده با اسکوالن را امتحان کنید

وقتی نوبت به داشتن پوستی سالم و درخشان می رسد، مرطوب کننده مهم است. به گفته NCBI، در حالی که بدن ما به طور طبیعی اسکوالان تولید می کند، تولید در سی سالگی به شدت کاهش می یابد. 

روغن اسکوالن چیست و چه فایده ای برای پوست دارد؟

2. سرم فرموله شده با اسکوالن را امتحان کنید

در حالی که ممکن است یک مرطوب کننده اولین خط دفاعی شما برای مقابله با هیدراتاسیون باشد، گزینه های دیگری مانند سرم های صورت وجود دارد که می توانید به آنها اعتماد کنید. سرم های صورت، محصولات مراقبت از پوست بسیار سبک و با غلظت بالایی هستند که فواید بی شماری را برای پوست به ارمغان می آورند. ادامه دهید و یک سرم صورت فرموله شده با روغن اسکوالان را به رژیم خود اضافه کنید—حتی می توانید برای مزایای بیشتر آن را زیر مرطوب کننده فرموله شده اسکوالن خود لایه برداری کنید.

3. روغن صورت اسکوالن را امتحان کنید

اگر پوست خشکی دارید یا دوست دارید روغن صورت را برای آبرسانی یا درخشش بیشتر در برنامه مراقبت از پوست خود بگنجانید، سعی کنید روغن صورت اسکوالن را انتخاب کنید. روغن‌های مراقبت از پوست بر پایه اسکوالن فراوانی در بازار وجود دارد که نه تنها آبرسان هستند، بلکه فهرست مواد ساده‌ی آن‌ها در صورت داشتن پوست حساس، آنها را به انتخابی عالی تبدیل می‌کند.

سخن آخر: 

حتما از روش های نوین مراقبت از صورت استفاده کنید زیرا علم نوین بسیار زیاد می تواند در افزایش کیفیت زندگی شما تاثیر گذار باشد. همچنین می توانید بخوانید: 10 فایده مفید اکسیژن صورت | اکسیژن صورت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.