سلامت مو

بیوتین چیست و چه فایده ای برای مو دارد؟

بیوتین چیست و چه فایده ای برای مو دارد؟

بیوتین چیست و چه فایده ای برای مو دارد؟ : یکی از مکمل های غذایی که ممکن است در فیدهای رسانه های اجتماعی خود دیده باشید بیوتین برای مو است. مکمل‌های تقویت‌کننده زیبایی فراوانی وجود دارد که چیزهایی مانند قفل‌های طولانی‌تر و پوستی جوان‌تر را نوید می‌دهند، و بیوتین در حال حاضر سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند. تحقیقات در مورد بیوتین برای رشد مو و رشد ناخن محدود است. در اینجا، همه چیزهای بیوتین را تجزیه می‌کنیم: بیوتین چیست، فواید بیوتین، و اینکه آیا واقعاً باید ویتامین‌ها و محصولات بیوتین (مانند شامپو بیوتین) را به روال زیبایی و مراقبت از مو اضافه کنید.

بیوتین چیست؟

طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، بیوتین در واقع یک ویتامین B است و یک ماده مغذی ضروری برای سلامتی مطلوب است. از نظر علمی، بیوتین یک ماده مغذی ضروری است زیرا نقش کلیدی در توانایی بدن ما برای متابولیسم اسیدهای چرب، گلوکز و اسیدهای آمینه دارد. به عبارت دیگر، به بدن شما کمک می کند تا چربی ها و قندها را پردازش کند، که هر دو برای حفظ سلامت کلی حیاتی هستند. چیزی که ممکن است متوجه نشوید این است که بیوتین به طور طبیعی در غذاهایی که ما در زندگی روزمره مصرف می کنیم وجود دارد.

فواید بیوتین چیست؟

علاوه بر نقش اساسی آن در فرآیندهای متابولیک بدن، بیوتین به دلیل توانایی ظاهری خود در تحریک رشد مو و ناخن و همچنین کمک به تولید مو و ناخن قوی‌تر، در دنیای زیبایی شهرت پیدا کرده است. به گفته NIH کمبود بیوتین بسیار نادر است، اما علائم کمبود بیوتین شامل ریزش مو و ناخن های شکننده و به راحتی شکسته می شود. به این ترتیب، مکمل‌های بیوتین به طور گسترده به عنوان کمک به رشد مو و ناخن گزارش شده‌اند، اگرچه به گفته NIH، تنها چند گزارش موردی و مطالعات کوچکی وجود دارد که توانایی آن را در ایجاد این اثرات مستند کرده‌اند.

بیوتین چیست و چه فایده ای برای مو دارد؟

با این حال، این بدان معنا نیست که مزایای ادعایی بیوتین لزوما نادرست است. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله آکادمی پوست آمریکا انجام شد، مکمل‌های بیوتین با بهبود ضخامت و کاهش شکافتن ناخن‌ها، در مبارزه با ناخن‌های شکننده مفید هستند.

بهترین راه برای بهره مندی از مزایای بیوتین چیست؟

اگر می خواهید خودتان ببینید که آیا مزایای بیوتین واقعی است یا خیر، چند گزینه دارید. همانطور که گفتیم، بسیاری از غذاها حاوی بیوتین هستند، بنابراین اگر بیوتین را به عنوان راهی برای تقویت بازی مراقبت از موهای خود در نظر می گیرید، ممکن است بخواهید این غذاها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برخی از نمونه‌های غذایی که حاوی بیشترین بیوتین هستند، تخم مرغ، ماهی، گوشت، دانه‌ها، آجیل و سیب‌زمینی شیرین هستند. و به همین جا ختم نمی شود. بیوتین در جگر، گل کلم، هویج، موز و غلات نیز یافت می شود.

بیشتر بخوانید:‌کوتیکول مو چیست؟ چگونه آن را تقویت کنیم؟

مصرف مکمل بیوتین به طور بالقوه محبوب ترین راه برای معرفی بیوتین بیشتر به سیستم شما است، اما قبل از شروع باید از پزشک یا متخصص پوست خود بپرسید – بدن هر فرد متفاوت است و می تواند واکنش متفاوتی به مکمل ها نشان دهد. در واقع، هر نوع رژیم مکملی که در نظر دارید، عاقلانه است که آن را قبل از شروع توسط یک متخصص پزشکی اجرا کنید. همانطور که کلینیک مایو بیان می کند، مکمل ها نمی توانند جای یک رژیم غذایی متعادل را بگیرند، بنابراین اگر فکر می کنید به اندازه کافی ویتامین یا مواد معدنی خاصی دریافت نمی کنید، قبل از خرید و مصرف مکمل با پزشک خود صحبت کنید.

بیوتین چیست و چه فایده ای برای مو دارد؟

استفاده از شامپو بیوتین و سایر محصولات مراقبت از موی فرموله شده با بیوتین گزینه دیگری است که ممکن است در نظر گرفته باشید. با این حال، به خاطر داشته باشید که بیشتر تحقیقاتی که در مورد بیوتین برای مو وجود دارد، بر مکمل‌های بیوتین تمرکز دارد، نه استفاده موضعی.

2 راه برای دستیابی به موهایی سالم در کنار مصرف بیوتین

البته مصرف مکمل‌ها تنها راه برای داشتن موهایی بهتر و سالم‌تر نیست. این سه نکته را برای ارتقای روال مراقبت از مو به سطح بعدی در نظر داشته باشید:

2. یک درمان مو را به مخلوط اضافه کنید

درمان‌های مو می‌توانند تأثیر زیادی روی موهای شما داشته باشند، بنابراین در افزودن یکی از مواردی که با نگرانی‌های مراقبت از موی شما هماهنگ است را به روتین خود دریغ نکنید. 

بیوتین چیست و چه فایده ای برای مو دارد؟

3. موهای خود را به صورت منظم کوتاه کنید

ممکن است هدف شما این باشد که موهایتان تا حد امکان بلند شوند، اما هرگز کوتاه نکردن آنها هیچ لطفی به شما نمی کند. اگر هرگز موهای خود را کوتاه نکرده اید، احتمالاً در نهایت با نوک های بسیار بدی مواجه خواهید شد و برای رفع این مشکل باید مقدار زیادی از موهای خود را کوتاه کنید. به همین دلیل است که بهتر است مقدار کمی از موها را در یک زمان کوتاه کنید و هرگز اجازه ندهید انتهای مو به حالت وخیم برود.

سخن آخر:‌

امیدواریم از این مکمل برای سلامت موهای خود استفاده کنید و لذت ببرید. همچنین پیشنهاد می کنیم بخوانید:‌همه چیز در مورد آلوپسی یا ریزش مو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.