زیبایی, سلامت پوست

چگونه بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنیم؟ ضد آفتاب مناسب

چگونه بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنیم؟ ضد آفتاب مناسب

چگونه بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنیم؟ ضد آفتاب مناسب : همه ما می دانیم که اولین و بهترین راه برای مراقبت از پوست خود استفاده از کرم ضد آفتاب است، با این حال بسیاری از ما این کار را نمی کنیم زیرا بهترین ضد آفتاب را برای پوست خود پیدا نکرده ایم.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش نه تنها باعث ایجاد مشکلات پوستی مانند لکه های تیره و چین و چروک می شود، بلکه می تواند باعث ایجاد برخی از بیماری های پوستی از جمله آکنه شود! تشدید می شود و همچنین می تواند منجر به سرطان پوست شود.

کرم ضد آفتاب بهترین دفاع در برابر همه این موارد است. همانطور که در مطالب قبلی اشاره کردیم، اگر برای مراقبت از پوست خود فقط یک کار انجام می دهید، باید استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب باشد.

البته باید توجه داشت که استفاده از ضدآفتاب نادرست می تواند مشکلاتی از جمله چرب شدن پوست، جذب نشدن پوست صورت و ایجاد ظاهری ناخوشایند ایجاد کند. بنابراین در اینجا چیزی است که شما باید در مورد گزینه های خرید ضد آفتاب مناسب بدانید تا به شما در انتخاب درست کمک کند.

چگونه بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنیم؟ ضد آفتاب مناسب

چگونه بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنیم؟ ضد آفتاب مناسب

ضد آفتاب های شیمیایی و ضد آفتاب های معدنی

ضد آفتاب های معدنی و شیمیایی هر دو در محافظت از پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید موثر هستند، اما هر کدام به روش های مختلفی این کار را انجام می دهند.

ضد آفتاب های معدنی حاوی موادی مانند اکسید تیتانیوم یا اکسید روی هستند که روی سطح پوست می نشینند و از نفوذ اشعه ماوراء بنفش به پوست جلوگیری می کنند.

این مواد به معنای واقعی کلمه مانند یک چتر از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند. از سوی دیگر ضد آفتاب های شیمیایی حاوی مواد شیمیایی (مانند آووبنزون، اکسی بنزن، اکتینوکسات و اکتیسالات) هستند که پرتوهای UV را قبل از برخورد با پوست جذب می کنند و از آسیب به پوست شما جلوگیری می کنند.

یعنی وقتی نور به پوست برخورد می کند مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب یک واکنش شیمیایی ایجاد می کند که در آن نور UV به گرما تبدیل می شود و دفع می شود.

چگونه بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنیم؟ ضد آفتاب مناسب

تفاوت بین ضد آفتاب های شیمیایی و معدنی چیست؟

1. ایمنی بیشتر

سازمان غذا و داروی ایالات متحده که محصولات ضد آفتاب را تنظیم می کند، هیچ ضد آفتابی را ناایمن اعلام نکرده است. چهار ماده شیمیایی ضد آفتاب (آووبنزون، اکسی بنزن، اکتوکریلن و اگزامول) ممکن است پس از جذب باعث ایجاد حساسیت های پوستی شوند اما باید توجه داشته باشید که خطرات شناخته شده قرار گرفتن در معرض نور خورشید بسیار بیشتر از خطر جذب مواد شیمیایی ضد آفتاب است.

با این حال به دلیل نگرانی از اینکه این ماده ممکن است هورمون ها را مختل کند و باعث واکنش های آلرژیک پوستی شود توصیه می کنیم از کرم های ضد آفتاب شیمیایی حاوی اکسی بنزون ​​اجتناب کنید.

در نتیجه، مواد تشکیل دهنده کرم های ضد آفتاب معدنی، اکسید روی و اکسید تیتانیوم، به طور کلی توسط FDA ایمن تر در نظر گرفته می شوند.

چگونه بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنیم؟ ضد آفتاب مناسب

برخی نکات مثبت و منفی

استفاده از ضد آفتاب های شیمیایی سریع و آسان است و لکه های سفیدی روی پوست باقی نمی گذارد. علاوه بر این، ضد آفتاب های شیمیایی برای مدت طولانی تری از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند. اما این کرم ها ممکن است باعث واکنش های آلرژیک در افرادی با پوست حساس شوند.

دو ماده ای که در ضد آفتاب های معدنی استفاده می شود، تنها ضدآفتاب هایی هستند که ایمن و موثر شناخته شده اند.

ضد آفتاب های معدنی برای کودکان، افرادی که پوست حساسی دارند ایده آل هستند و برخلاف ضد آفتاب های شیمیایی که معمولا 20 تا 30 دقیقه جذب می شوند، ضد آفتاب های معدنی به سرعت جذب پوست می شوند و از پوست محافظت می کنند.

در کرم ضد آفتاب به دنبال چه چیزی باشید

هر کسی باید کمی آزمایش کند تا بهترین ضد آفتاب را متناسب با نوع پوست و سبک زندگی خود بیابد. بنابراین در اینجا چند دستورالعمل کلی برای شروع شما وجود دارد.

چگونه بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنیم؟ ضد آفتاب مناسب

به SPF محصول توجه کنید

هر روز از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید. مقدار SPF در یک ضد آفتاب به میزان محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید است. SPF 30 به این معنی است که ضد آفتاب به طور طبیعی 30 برابر بیشتر از پوست شما محافظت می کند.

با این حال همه باید از 10000 SPF استفاده کنند؟!!!

نه کاملا. اول از همه SPF معیاری نیست که بتوانید از آن به عنوان معیاری برای مدت ماندن در آفتاب بدون استفاده مجدد از ضد آفتاب استفاده کنید. SPF بالاتر به سرعت از بین می رود و نیاز به استفاده مجدد دارد. قدرت محافظتی ضد آفتاب در SPF بالا تفاوت قابل توجهی ندارد. پس همین SPF 30 برای محافظت از پوست شما کافی است و بهتر است از SPF های کمتر از 30 استفاده نکنید.

همچنین توجه داشته باشید که اگر از دو ضدآفتاب با SPF 20 و 30 استفاده کرده اید این بدان معنا نیست که از ضد آفتاب با SPF 50 استفاده کرده اید، بلکه در چنین مواردی بالاترین سطح SPF قابل قبول است. یعنی فقط از ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کرده اید.

محافظت در برابر اشعه های UVA و UVB

به طور سنتی تصور می شد قرار گرفتن در معرض اشعه UVA تنها باعث علائم پیری (مانند چین و چروک و لکه های تیره) و آسیب موقت پوست می شود، در حالی که اشعه UVB در درجه اول مسئول خطر سرطان پوست است.

اما اینطور نیست!!! در عوض باید توجه داشته باشیم که هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش می توانند در خطر ابتلا به سرطان پوست نقش داشته باشند، بنابراین محافظت در برابر هر دو مهم است. به همین دلیل هنگام خرید ضد آفتاب باید مراقب باشیم که محصول مورد نظر از پوست ما در برابر هر دو اشعه محافظت کند.
خوشبختانه امروزه اکثر کرم های ضد آفتاب طیف وسیعی دارند، به این معنی که از پوست در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کنند.

کرم ضد آفتاب

ضد آفتاب در آرایش

✅ مطمئن شوید که همیشه از کرم ضد آفتاب زیر آرایش خود برای محافظت از پوست خود استفاده کنید.

✅ ابتدا مطمئن شوید که ضد آفتاب شما دارای SPF 30 یا بالاتر باشد.

✅ نکته دوم، به یاد داشته باشید که بعد از مرطوب کردن، روی گردن و بالای گوش و همچنین صورت خود ضد آفتاب بزنید.

✅ نکته سوم اگر مدت زیادی زیر نور آفتاب می مانید باید ضدآفتاب را تجدید کنید و ممکن است تجدید آرایش ضد آفتاب کمی سخت باشد در این صورت می توانید از ضد آفتاب های پودری استفاده کنید.

✅ توصیه ما این است که صبح ها از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب ملایم با SPF استفاده کنید و در صورت لزوم از نسخه های پودری آن در روز برای افزایش کرم ضد آفتاب خود استفاده کنید.

✅ علاوه بر این برخی از ضدآفتاب ها نیز برای مشکلات پوستی خاص طراحی شده اند به عنوان مثال افرادی که پوست چرب دارند باید به سراغ کرم های ضد آفتاب بدون چربی بروند.

✅ مثل همیشه، افرادی که پوست خشک یا حساس دارند باید به دنبال فرمول های آبرسان بدون مواد محرک مانند عطرها باشند.
در هر دو مورد توصیه می شود قبل از استفاده از محصول روی صورت خود، روی قسمت دیگری از پوست خود تست کنید.

کرم ضد آفتاب

حقایقی در مورد ضد آفتاب

ممکن است کمی دشوار باشد و ممکن است چندین تلاش ناموفق داشته باشید قبل از اینکه ضد آفتاب مناسبی را پیدا کنید که می توانید هر روز از آن استفاده کنید. با این حال، از تلاش خود خسته نباشید و به یاد داشته باشید که ضد آفتاب یک محصول ضروری برای پوست است زیرا:

شما هر روز به آن نیاز دارید

زیرا شما هر روز در معرض اشعه ماوراء بنفش هستید و به یاد داشته باشید که سرطان پوست فقط نتیجه چند آفتاب سوختگی بد نیست بلکه می تواند در اثر قرار گرفتن مداوم و کوتاه مدت در معرض نور خورشید نیز ایجاد شود.

استفاده مجدد را فراموش نکنید

استفاده از کرم ضد آفتاب یک بار در صبح کافی نیست، به خصوص اگر قرار است چندین ساعت در معرض آفتاب باشید.
پس از تعریق یا خیس شدن در فضای باز، هر دو ساعت یکبار تجدید کنید.

اگر صبح از آن زیر آرایش استفاده می کنید، و سپس تمام روز را در داخل خانه سر کار هستید، خوب است. اما اگر در فضای باز هستید، به یاد داشته باشید که باید ضد آفتاب خود را پر کنید.

کرم ضد آفتاب

نیازی به هزینه زیاد نیست

بله، ضد آفتاب های لوکس ظاهری عالی دارند و هزینه زیادی دارند. اما کرم‌های ضد آفتابی که در داروخانه‌های محلی خود پیدا می‌کنید اغلب به همین خوبی عمل می‌کنند و بسیاری از آنها فرمول‌هایی دارند که به همان اندازه خوب هستند. گران بودن همیشه به معنای بهتر نیست.

پوست رنگی نیز به ضد آفتاب نیاز دارد

ضد آفتاب برای همه است اگرچه میزان سرطان پوست به طور کلی در میان رنگین پوستان کمتر است، سرطان پوست در افراد رنگین پوست نیز ممکن است رخ دهد. بنابراین، کسانی که پوست رنگی دارند نیز باید از ضد آفتاب استفاده کنند.

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب تنها یک بخش از محافظت در برابر آفتاب است

بدیهی است که کرم ضد آفتاب باید اولین خط دفاعی شما در برابر قرار گرفتن در معرض نور خورشید باشد اما نمی تواند همه کارها را انجام دهد به همین دلیل استفاده از سایر راهکارهای ایمنی در برابر نور خورشید مانند ماندن در سایه در صورت امکان و پوشیدن لباس های محافظ در برابر نور خورشید برای محافظت از پوست بسیار مهم است.

محافظت در برابر آفتاب

در نهایت، لازم به ذکر است که تعداد زیادی کرم ضد آفتاب وجود دارد و استفاده از آنها می‌تواند واکنش‌های متفاوتی روی افراد مختلف داشته باشد.

پس ناامید نشو. اما اگر احساس می کنید که انواع ضد آفتاب ها را امتحان کرده اید و هنوز بهترین ضد آفتاب را برای خود پیدا نکرده اید، از متخصص پوست خود کمک بخواهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.