سلامت پوست

همه چیز درباره میلیا و رفع آن

همه چیز درباره میلیا و رفع آن

همه چیز درباره میلیا و رفع آن :آن برجستگی های کوچک سفید روی پوست شما چیست؟

با مشاهده اولیه برجستگی های سفید کوچک روی پوست، معمولاً تصور می شود که آنها جوش های سرسفید مزاحم یا شاید کراتوز پیلاریس هستند. اما اگر در عرض چند روز ناپدید نشوند، ممکن است تعجب کنید که آیا این برجستگی ها در واقع لکه های کوچکی هستند یا چیزی کاملاً متفاوت مانند میلیا. اگر با ذکر این کلمه سرتان را می خارید، به خواندن ادامه دهید. پیش از این، ما به اشتراک می گذاریم که میلیا چیست، چگونه می توان تشخیص داد که آیا آنها را دارید و چگونه با آنها رفتار کنید.

میلیا چیست و علت آن چیست؟

طبق گفته کلینیک کلیولند، میلیا (یکی میلیوم است) گروهی از برجستگی های سفید کوچک است که زمانی رخ می دهد که سلول های مرده پوست در زیر سطح پوست به دام افتاده و کیست های ریز و سفت را تشکیل می دهند. در میان نوزادان بسیار شایع است، اما می تواند در بزرگسالان نیز رخ دهد.

کلینیک کلیولند همچنین بیان می کند که دو نوع میلیا در بزرگسالان وجود دارد: میلیا اولیه و میلیا ثانویه. میلیای اولیه شبیه میلیای است که در نوزادان دیده می شود، در حالی که میلیای ثانویه در نتیجه نوعی آسیب پوستی یا بیماری پوستی رخ می دهد.

همه چیز درباره میلیا و رفع آن

با توجه به مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI)، میلیای اولیه به طور خود به خود رخ می دهد و عمدتا در پلک ها، بینی، گونه ها و پوست سر دیده می شود. NCBI همچنین بیان می کند که میلیا ضایعات خوش خیم هستند، بنابراین اگر آنها را دارید وحشت نکنید.

بیشتر بخوانید: روش‌هایی موثر برای برطرف کردن جای جوش

به گفته دکتر ارین گیلبرت، متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره در شهر نیویورک، میلیا همچنین می تواند ناشی از استفاده از محصولات مراقبت از پوستی باشد که برای نوع پوست شما بسیار سنگین هستند. او توضیح می دهد: “من متوجه می شوم که هر زمان که بیماران با میلیا به مطب من مراجعه می کنند، ما آن را به استفاده از کرم دور چشم یا مرطوب کننده ای که برای آنها خیلی سنگین است برمی گردیم.” با این حال، گاهی اوقات، برخی از بیماران فقط مستعد ابتلا به میلیا هستند. اما آنها استثنا هستند.»

همه چیز درباره میلیا و رفع آن

چگونه بفهمید که میلیا دارید؟

در حالی که تنها راه برای تشخیص قطعی اینکه آیا میلیا دارید یا خیر این است که توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی تشخیص داده شود، ویژگی های میلیا وجود دارد که می تواند به شما در شناسایی آن کمک کند. دکتر گیلبرت توضیح می‌دهد: «برخلاف جوش‌های کوچک، میلیا معمولاً بسیار سفت هستند و قرمزی یا التهابی که جوش‌ها هستند احاطه نمی‌شوند.

یکی دیگر از شرایطی که باید از میلیا متمایز شود گزانتلاسما است. اینها رسوبات کلسترول مایل به زرد در زیر پوست، اغلب در پلک ها یا پایین چشم ها هستند (همچنین محلی که میلیا در آن دیده می شود). زانتلاسما بزرگتر است، سفت نیست و به وضوح زرد است.

چگونه میلیا را درمان کنیم؟

طبق NCBI، میلیا معمولاً نیازی به درمان ندارد زیرا معمولاً پس از چند هفته خود به خود برطرف می شود. از آنجا که میلیاها کراتین یا سلول های مرده پوست زیر پوست به دام افتاده اند، کلینیک کلیولند به بزرگسالان مبتلا به میلیا پیشنهاد می کند که محصولات لایه بردار بدون نسخه حاوی موادی مانند اسید سالیسیلیک یا آلفا هیدروکسی اسیدها را امتحان کنند که به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می کند.

اگر میلیا به خودی خود یا پس از استفاده از درمان های لایه برداری پس از چند هفته بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید که می تواند کیست ها را با ایجاد پارگی های کوچک یا استفاده از سوزن برای بلند کردن لایه بالایی پوست و خارج کردن میلیا از بین ببرد. از آنجایی که میلیا معمولاً در نواحی حساس رخ می دهد، بسیار مهم است که به دنبال یک متخصص برای برداشتن آنها باشید تا از عفونت و جای زخم جلوگیری شود.

سخن آخر:

امیدواریم از این مطلب استفاده کرده و بتوانید با تشخیص صحیح میلیاها آن ها را رفع کرده و پوست صورت خود را دوباره سلامت ببخشید. همچنین پیشنهاد می کنیم بخوانید: آیا می توانید از اسکراب صورت برای پوست های مستعد آکنه استفاده کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.