سلامت پوست

چگونه به درستی صورت و بدن خود را لایه برداری کنیم؟

چگونه به درستی صورت و بدن خود را لایه برداری کنیم؟

چگونه به درستی صورت و بدن خود را لایه برداری کنیم؟ : داشتن پوستی صاف و درخشان یکی از اهداف مراقبت از پوست است که اکثر ما در آن سهیم هستیم. اما درک چگونگی رسیدن به آن به عوامل متعددی بستگی دارد، یکی از مهم‌ترین آنها لایه‌برداری و پاکسازی مناسب است. لایه برداری برای داشتن پوستی صاف کلیدی است، اما یک راه درست و یک راه اشتباه برای انجام آن وجود دارد و روش اشتباه می تواند منجر به تحریک پوست و حتی آسیب احتمالی شود. نکات مهمی که در لایه برداری باید به آن توجه کنید را در 2رخ بخوانید: 

لایه برداری چیست؟

لایه برداری فرآیند حذف سلول های مرده پوست از سطح پوست شما است. دو نوع لایه برداری وجود دارد: فیزیکی و شیمیایی. لایه برداری فیزیکی شامل شستشوی سطح پوست با اسکراب، برس خشک یا سایر ابزارهای لایه بردار پوست است. لایه برداری شیمیایی شامل لایه برداری مجدد مواد مراقبت از پوست مانند اسید سالیسیلیک، اسیدهای آلفا هیدروکسی (مانند اسید گلیکولیک)، رتینول یا آنزیم ها برای تجزیه شیمیایی تجمعات سطحی است. محصولاتی که با این مواد لایه بردار فرموله شده اند، اغلب لایه بردارهای مایع هستند، اما می توانند در کرم های صورت، پاک کننده ها یا سرم ها نیز گنجانده شوند.

مطلب مرتبط: اسکراب چیست؟ فواید استفاده از اسکراب ( لایه برداری پوست)

فواید لایه برداری:

چه لایه برداری فیزیکی و چه شیمیایی را انتخاب کنید، هدف از بین بردن تجمع سلول های مرده پوست از سطح پوست است. این امر به ویژه مهم است زیرا توانایی طبیعی پوست شما برای از بین بردن سلول های مرده پوست با افزایش سن کند می شود و منجر به ظاهری کدر پوست می شود. لایه برداری منظم همچنین می تواند به نفوذ بهتر سرم ها و کرم های شما به پوست کمک کند زیرا روی سلول های مرده پوست قرار نمی گیرند.

چند وقت یکبار باید لایه برداری کنید؟

چند بار در هفته یا در صورت نیاز بدن خود را لایه برداری کنید. یادگیری اینکه چند بار لایه برداری صورت خود را انجام دهید کمی پیچیده تر است زیرا به نوع پوست، نگرانی ها و روال مراقبت از پوست شما بستگی دارد. افرادی که پوست حساسی دارند معمولا هفته ای یکبار می توانند لایه برداری انجام دهند، در حالی که دیگران ممکن است بتوانند چند بار در هفته لایه برداری کنند. به طور کلی، کمتر، بیشتر است زیرا لایه برداری بیش از حد واقعی است و می تواند آسیب جدی به پوست شما وارد کند.

چگونه صورت خود را لایه برداری کنیم:

لایه برداری برای نوع پوست شما بهترین راه برای بهینه سازی روتین مراقبت از پوست است. اگر پوست حساسی دارید، یک اسکراب فیزیکی یا محصول لایه برداری شیمیایی با غلظت بالایی از مواد فعال ممکن است برای شما خیلی خشن باشد. در عوض به سراغ یک سرم لایه بردار ملایم یا پاک کننده لایه بردار بروید.

چگونه به درستی صورت و بدن خود را لایه برداری کنیم؟

اگر پوست چرب یا متحمل دارید، احتمالاً می توانید با لایه برداری شیمیایی یا فیزیکی خلاص شوید. هنگامی که تعادل مناسب را پیدا کردید، لایه برداری منظم می تواند منجر به استفاده نرم تر از آرایش و درخشندگی درخشان برای انواع پوست شود. در صورت شک، با یک متخصص پوست مشورت کنید که می تواند توصیه های شخصی برای نوع لایه برداری که برای شما بهترین است به شما بدهد.

بیشتر بخوانید: موثرترین اسکراب خانگی برای پوست چرب

نحوه استفاده از لایه بردار فیزیکی:

اگر اسکراب را انتخاب می‌کنید، به سراغ یک اسکراب ملایم مانند اسکراب قهوه بروید که سلول‌های مرده پوست، چربی، کثیفی و ناخالصی‌ها را بدون زبری از بین می‌برد. برای جلوگیری از اصطکاک، اسکراب را روی پوست مرطوب بمالید. حدود یک دقیقه روی اسکراب کار کنید، آبکشی کنید و با مرطوب کننده ادامه دهید.

چگونه به درستی صورت و بدن خود را لایه برداری کنیم؟

نحوه استفاده از لایه بردار شیمیایی:

لایه‌بردارهای شیمیایی اشکال مختلفی دارند، بنابراین یافتن لایه‌بردار مناسب به اولویت و مراقبت از پوست شما بستگی دارد. اگر چیز ملایمی را انتخاب می کنید، یک تونر لایه بردار را امتحان کنید. در صورت نیاز بعد از پاکسازی و قبل از مرطوب کننده در برنامه معمول خود از آن استفاده کنید.

چگونه به درستی صورت و بدن خود را لایه برداری کنیم؟

چگونه لب های خود را لایه برداری کنیم؟

اگر لب‌های خشکی دارید، لایه‌برداری لب‌ها می‌تواند برای از بین بردن پوست مرده و ایجاد بافتی صاف‌تر معجزه کند. برای انجام این کار، از یک اسکراب شکر مانند اسکراب قهوه پیور سوگر ریسورفیس و انرژی کونا که در بالا ذکر شد استفاده کنید و آن را روی لب های مرطوب بمالید. از حرکات دایره ای برای ماساژ دادن محصول استفاده کنید و اضافی را با یک دستمال مرطوب پاک کنید. پس از لایه برداری، با بالم لب آبرسان برای حفظ رطوبت آن را دنبال کنید.

چگونه به درستی صورت و بدن خود را لایه برداری کنیم؟

چگونه بدن خود را لایه برداری کنیم؟

بهترین کار این است که بدن خود را بعد از پاکسازی و قبل از اصلاح لایه برداری کنید. برای لایه برداری از نواحی حساس مانند گردن و سینه، سعی کنید از یک اسکراب بسیار ملایم استفاده کنید یا به سادگی محصول شیمیایی لایه بردار را که روی صورت خود استفاده می کنید، روی این نواحی نیز بمالید. پس از لایه برداری صورت، ضروری است که از مرطوب کننده استفاده کنید، بنابراین مطمئن شوید که پوست بدن خود را به همان روش درمان کنید. استفاده از مرطوب کننده بعد از لایه برداری برای داشتن پوستی صاف و درخشان کلیدی است.

مسواک زدن خشک را امتحان کنید؟

برای از بین بردن سلول های مرده پوست و همچنین افزایش جریان خون در سراسر بدن، مسواک زدن خشک را امتحان کنید. از یک برس بدن خشک (یا لوفا اگر پوست حساسی دارید) استفاده کنید و به آرامی برس را روی پوست خشک خود با حرکت رو به بالا و به سمت قلب خود بمالید. چند بار روی هر ناحیه بروید تا به طور موثر سلول های مرده پوست را از بین ببرید. مسواک زدن خشک روی پوست تمیز بهتر عمل می کند، قبل از دوش گرفتن، پس این را در نظر داشته باشید.

از یک اسکراب استفاده کنید.

استفاده از اسکراب در حمام یک راه عالی برای مقابله با پوست خشن در نواحی مانند پا، آرنج یا ساق پا است. مطمئن شوید که پوست شما مرطوب است و خیس نیست و مقدار زیادی از اسکراب را روی بدن خود بمالید، سپس با حرکات دایره ای مالش دهید. برای حفظ پوست صاف، چند بار در هفته این را در برنامه حمام خود قرار دهید و به خاطر داشته باشید که لوسیون را دنبال کنید.

از شستشوی بدن لایه بردار استفاده کنید.

اگر پوست حساسی دارید، استفاده از شوینده های لایه بردار بدن یا ژل دوش بهترین گزینه برای شماست، زیرا آنها ملایم تر هستند. به دنبال یکی از AHA ها باشید و آن را در هنگام حمام روی پوست خود بمالید، مانند یک شستشوی معمولی بدن.

سخن آخر: 

در این مطلب تمام آنچه که باید راجع به لایه برداری تمام بدن خود بدانید را آوردیم. لایه برداری را جرو روتین خود قرار دهید تا سلامت پوست شما تضمین شود. همچنین پیشنهاد می کنیم بخوانید: آیا باید بعد از پاکسازی صورت، پوست خود را بشوییم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.