زیبایی, سلامت پوست

چطور روند پیری زودرس را کاهش دهیم؟

چطور روند پیری زودرس را کاهش دهیم؟

چطور روند پیری زودرس را کاهش دهیم؟ محصولات حاوی ویتامین A، از جمله رتینول و رتین A، “استانداردهای طلایی” برای پیری زودرس پوست نامیده شده اند که می تواند جوانی، نرمی، لطافت و سلامتی را افزایش دهد.

4 ترکیب ضد پیری زودرس برای مراقبت از پوست

بسیاری از محصولات مراقبت از پوست در حال حاضر در داروخانه ها و فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی موجود است که اغلب حاوی انواع مواد ضد پیری زودرس هستند. متأسفانه گاهی ممکن است گمراه شوید و حتی شک کنید که آیا این محصولات واقعاً تأثیر خوبی دارند یا خیر.

در اینجا برخی از محصولات و ترکیبات ضد پیری که اثرات شناخته شده و مثبتی بر روی پوست دارند آورده شده است:

هیالورونیک اسید

این ترکیب طبیعی به نام HA در اکثر بافت های بدن وجود دارد و غلظت بالایی از آن در پوست یافت می شود. اسید هیالورونیک باعث انعطاف پذیری پوست می شود و به حفظ نرمی، لطافت و رطوبت آن کمک می کند. تحقیقات روی این ترکیب نشان داده است که اسید هیالورونیک خاصیت ضد پیری نیز دارد

ویتامین سی

چطور روند پیری زودرس را کاهش دهیم؟

نقش ویتامین C در جلوگیری از پیری زودرس

آلودگی، نور خورشید، استرس و آسیب های پوستی باعث ایجاد رادیکال های آزاد در پوست می شود. رادیکال های آزاد روند پیری پوست را تسریع می کنند و اینجاست که وجود ویتامین C می تواند مفید باشد. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که برای درمان علائم پیری زودرس ناشی از نور خورشید بر روی پوست یا هایپرپیگمانتاسیون برای پوست و مو تجویز می شود.

با این حال، همه محصولات حاوی ویتامین C برای استفاده روی پوست مناسب نیستند و یکسان عمل نمی کنند. در سال 2007، برخی تحقیقات نشان داد که اگرچه بسیاری از محصولات حاوی ویتامین C هستند، اما این ویتامین همیشه کار نمی کند.

دلیل این امر روشن است: در وهله اول برخی از محصولات حاوی غلظت کافی از این ویتامین نیستند ثانیا ماندگاری ویتامین C در نور و آفتاب کم است و به محض باز شدن در، احتمال از بین رفتن این ویتامین وجود دارد.

سوم، شکل مولکول به کار رفته در محصول است که از جذب پوست یا متابولیسم کارآمد آن جلوگیری می کند همچنین لازم به ذکر است که مصرف همزمان ویتامین C با برخی آنتی اکسیدان های دیگر از جمله ویتامین E هم افزایی دارد.

چگونه می توانید تشخیص دهید که چه نوع ویتامین C برای پوست شما مفید است؟ در حال حاضر مطالعاتی در این زمینه در حال انجام است و اگر می خواهید از این ترکیب ضد پیری استفاده کنید بهتر است قبل از خرید هر محصولی با یک متخصص پوست مشورت کنید.

چطور روند پیری زودرس را کاهش دهیم؟چطور روند پیری زودرس را کاهش دهیم؟

رتینول

رتینول همان ویتامین A است که به صورت نسخه و ترکیبات آزاد در بازار موجود است. محصولات حاوی رتینول به عنوان رتینوئیدها شناخته می شوند و نشان داده شده است که در بازسازی سلولی و جلوگیری از پیری پوست نقش دارند.

طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه، رتینوئیدها می توانند اثرات مضر نور خورشید بر روی پوست را کاهش دهند، چین و چروک ها را از بین ببرند و تولید کلاژن و اسید هیالورونیک طبیعی را در پوست افزایش دهند. در عین حال، پوست را مرطوب نگه می دارد و از ایجاد چین و چروک های کم عمق جلوگیری می کند.

محصولات حاوی رتینول بسته به نوع رتینول مشتق شده دارای مزایا و معایبی هستند. به عنوان مثال برخی از ترکیبات می توانند باعث خارش و تحریک پوست و لایه برداری یا قرمزی شوند. برای کاهش عوارض جانبی می توانید از محصولاتی با دوزهای کم رتینول استفاده کنید.

چطور روند پیری زودرس را کاهش دهیم؟

استفاده از این محصول در دوران بارداری نیز ممنوع است زیرا ممکن است اثرات منفی بر روی جنین داشته باشد از طرف دیگر، از آنجایی که رتینول در برابر نور آسیب پذیر است کارشناسان توصیه می کنند از محصولات حاوی رتینول فقط در شبها استفاده کنید.

هیدروکسی اسیدها

هیدروکسی اسیدها با برداشتن لایه ای از پوست به لایه برداری سلول های مرده و خشک و بازسازی سلول ها کمک می کنند. هیدروکسی اسیدها برای درمان خشکی و لک های روی پوست از جمله اسکار ملاسما و آکنه نیز مفید هستند.

یک مطالعه در سال 2010 نشان داد که غلظت های پایین هیدروکسی اسید بدون عارضه است غلظت های بالاتر (بیش از 20) به نام لایه برداری شیمیایی برای درمان اثرات مضر نور خورشید، آکنه، پسوریازیس و سایر مشکلات پوستی مفید است.

غلظت بالای 10 درصد از اسیدهای هیدروکسی باید تحت نظر متخصص پوست مصرف شود زیرا می تواند باعث تحریک و التهاب پوست، سوزش و خارش و قرمزی شود.

چگونه روند پیری را کند کنیم

ویتامین A چگونه از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند؟

ویتامین A یک ویتامین حیاتی برای پوست است و طبق تحقیقات در این زمینه می تواند باعث تحریک کلاژن سازی و درمان چین و چروک و پیری زودرس پوست شود. با این حال استفاده موضعی با برخی از عوارض جانبی مانند تحریک و قرمزی همراه است.

ویتامین های حیاتی

اهمیت ویتامین A برای سلامت انسان در اوایل قرن بیستم با کشف نقش آن در بقای جنین کشف شد. از آن زمان نشان داده شده است که این ویتامین نه تنها در تولید مثل، بلکه در بینایی، رشد، تمایز و تکثیر سلولی نیز نقش کلیدی دارد و از آنجایی که به تولید گلبول های سفید خون کمک می کند، برای عملکرد یک فرد سالم نیز ضروری است.

ویتامین A با نام رتینول نیز شناخته می شود و مشتقات آن (چه طبیعی و چه مصنوعی) رتینوئید نامیده می شود.

از آنجایی که این ویتامین توسط بدن سنتز نمی شود، باید از طریق غذاهایی مانند زرده تخم مرغ، ماهی، جگر و گوشت یا منابع گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات تیره رنگ مانند هویج، کدو تنبل، گوجه فرنگی و سیب زمینی شیرین مصرف شود. مصرف شود.

چگونه روند پیری را کند کنیم

ترکیبات مشتق شده از ویتامین A شامل رتینول، یک الکل، رتینال، یک آلدهید و ترتینوئین، یک اسید رتینوئیک است. رتینول بدون نسخه برای درمان پوسته پوسته شدن و پیری پوست در دسترس است.

شبکیه قدرت محرک کمی دارد و در سلامت بینایی نقش دارد. ترتینوئین همچنین توسط متخصصین پوست برای پیشگیری و درمان پیری زودرس پوست و کاهش اثرات آسیب های ناشی از نور خورشید تجویز می شود.

ترتینوئین پیری زودرس پوست را بسیار سریعتر درمان می کند و در نصف زمانی که رتینول می تواند اثرات مضر نور خورشید را بر روی پوست از بین ببرد.

استفاده از ویتامین A برای جلوگیری از پیری پوست

جایگاه فعلی ویتامین A در پیری پوست به تحقیقات در دهه 1980 برمی گردد. در آن سال، کارشناسان کشف کردند که ترتینوئین می تواند تولید کلاژن را در موش هایی که در معرض پیری زودرس قرار داشتند تحریک کند.

تحقیقات بعدی بر روی بیماران مبتلا به آکنه نشان داد که می تواند در درمان چین و چروک و ضایعات آکنه موثر باشد. بعداً مشخص شد که ترتینوئین می تواند با عملکرد آنزیم هایی که کلاژن را در لایه های پوست می شکنند و باعث پیری پوست می شوند، تداخل ایجاد کند.

مزایا و مضرات ترتینوئین

محققان با مطالعه نوعی از مشتقات ویتامین A به نام ایزوترتینوئین دریافتند که اگرچه این ترکیب پوست را صاف و نرم می کند، اما اشکال خوراکی و حتی موضعی آن می تواند باعث نقص مادرزادی شود. بر اساس تحقیقات نوزادان، زنانی که در سه ماهه اول بارداری ایزوترتینوئین مصرف کردند، دچار نقص مادرزادی شدند.

اما یکی از عوارض جانبی اصلی ایزوترتینوئین، درماتیت رتینوئیدی است که با قرمزی، سوزش و پوسته پوسته شدن پوست همراه است و پس از چند هفته درمان شروع می شود.

به همین دلیل، کارشناسان استفاده از دوزهای پایین ایزوترتینوئین را توصیه می کنند.

خنثی کردن تاثیرات آفتاب بر پوست

طبق مطالعات، ترتینوئین می تواند چین و چروک ها را کاهش داده و از اثرات اشعه ماوراء بنفش خورشید بر روی پوست جلوگیری کند.

با افزایش غلظت مصرف، نتایج سریعتر حاصل می شود و غلظت کمتر به زمان بیشتری نیاز دارد. البته در اثربخشی این ترکیب ژنتیک، کیفیت پوست و میزان قرار گرفتن پوست در معرض تابش نیز مهم است.

چگونه روند پیری را کند کنیم

سایر مشتقات ویتامین A

ترتینوئین اثرات مثبتی در تحریک پوست دارد و به همین دلیل به عنوان دارو (تحت نظر پزشک) و در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی از آن استفاده می شود. مشتقات ترتینوئین شامل رتینول، رتینالدئید و رتینیل پالمیتات است. رتینول در پوست به ترتینوئین تبدیل می شود. اما غلظت آن در صورت مصرف موضعی 1/1000 ترتینوئین است و در نتیجه تحریک کمی دارد.

بسیاری از مشتقات ویتامین A با فرمولاسیون های خاص نیز در لوازم آرایشی استفاده شده است، اما هیچ تحقیق علمی در مورد آنها و اثرات آنها وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.