سلامت مو

دلایل ریزش مو زیر دوش حمام

دلایل ریزش مو زیر دوش حمام

دلایل ریزش مو زیر دوش حمام : بسیاری از افراد ممکن است به دلیل ریزش موهایشان زیر دوش حمام بسیار نگران باشند اما باید بدانید که ریزش مو تا حدودی طبیعی است. اما اگر ریزش موهایتان زیاد است این مطلب را در 2رخ به شما اختصاص داده ایم: 

چه مقدار از ریزش مو طبیعی است؟

هر فرد به طور متوسط ​​روزانه بین 50 تا 100 تار مو از دست می دهد که بستگی به طول و ضخامت موهای شما دارد. توجه به این نکته مهم است که این نوع ریزش مو واقعاً به هیچ وجه ریزش مو محسوب نمی شود . ریزش مو فرآیند طبیعی ریزش روزانه موها است، در حالی که ریزش مو به طور خاص به ناتوانی در رشد مجدد موها به دلیل عوامل یا شرایط مختلف اشاره دارد – به این حالت آلوپسی گفته می شود.

بر اساس گزارش مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI)، بخش‌های طبیعی چرخه رشد مو شامل مراحلی مانند فاز آناژن یا رشد، فاز کاتاژن که در آن رشد مو کند می‌شود و فاز تلوژن که در آن رشد متوقف می‌شود.

با توجه به ریزش موی معمولی، افرادی که موهای بلند یا ضخیم دارند می توانند بین 150 تا 200 تار مو ریزش کنند. اگر تمایل دارید موهای خود را بیش از یک بار در هفته بشویید، این مقدار می تواند به سرعت افزایش یابد. در حالی که بیشتر ریزش ها معمولاً در حمام اتفاق می افتد، وقتی موهای خود را بعد از حمام شانه می کنید، ریزش موی اضافی نیز معمول است.

چه چیزی می تواند باعث ریزش بیش از حد مو شود؟

دانستن این نکته مهم است که ریزش مو یک مرحله طبیعی از چرخه زندگی موهای شما است. با این اوصاف، اگر متوجه شدید که ریزش مو در حمام بیش از حد شده است، چند دلیل وجود دارد که ممکن است بخواهید به خاطر داشته باشید. دلایل احتمالی ریزش موی مزمن شامل استرس، تغییرات هورمونی، کاهش وزن یا رژیم غذایی و دارو است.

از آنجایی که بیماری‌های مختلف – مانند بیماری تیروئید و غیره – نیز می‌توانند یک عامل باشند، برای کمک به پیدا کردن علت ریزش مو به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما همچنین می تواند به شما در مدیریت آن کمک کند.

بیشتر بخوانید: دلایل ریزش مو در دهه های مختلف زندگی

ریزش بیش از حد مو در مقابل ریزش مو: تفاوت چیست؟

در حالی که اشتباه گرفتن ریزش مو و ریزش بیش از حد مو معمول است، تفاوت های کلیدی وجود دارد. طبق آکادمی پوست آمریکا، ریزش بیش از حد مو معمولا زمانی اتفاق می افتد که موهای شما بیش از 50 تا 100 تار مو در روز می ریزد. این می تواند بین شش تا نه ماه دوام بیاورد و سپس موهای شما باید پری طبیعی خود را به دست آورند. این ممکن است پس از یک رویداد استرس زا، مانند زایمان یا بهبودی از یک بیماری رخ دهد.

از سوی دیگر، ریزش مو زمانی است که چیزی مانع از رشد موهای شما می شود. دلایل زیادی وجود دارد، از جمله ریزش موی ارثی، استفاده از محصولات خشن مراقبت از مو، داروها و مدل موهای پرتنش. اگر مطمئن نیستید که آیا ریزش مو یا ریزش بیش از حد مو را تجربه می کنید، متخصص پوست می تواند به تمایز بین این دو کمک کند و تعیین کند که چه چیزی ممکن است تجربه کنید.

چه زمانی باید نگران ریزش مو در زیر دوش باشیم؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، ریزش مو در حمام یک واقعیت زندگی است. با این حال، کلینیک کلیولند خاطرنشان می‌کند که اگر مدت‌ها پس از شستشوی روتین خود به ریزش ادامه دهید، ممکن است با مشکل شدیدتری دست و پنجه نرم کنید. پیدا کردن موهای ریخته شده روی لباس شما نیز نشانه این است که ممکن است یک مشکل اساسی وجود داشته باشد.

نکاتی برای کمک به کاهش ریزش مو

اکنون که در مورد ریزش مو در حمام بیشتر آموزش دیده اید، وقت آن است که اقدام کنید. این چهار نکته را برای کمک به کاهش خطر ریزش بیش از حد در نظر بگیرید.

1. با یک شانه دندانه پهن باز کنید

یکی از بزرگ‌ترین عواملی که باعث می‌شود بیشتر از آنچه می‌خواهید در حمام ریزش کنید، استفاده از ابزارهای نادرست گره‌زدایی و کشیدن موها است که باعث شکستن مو می‌شود. سعی کنید موهایتان را با یک شانه دندانه پهن باز کنید و از انتها شروع کنید و به سمت ریشه بروید.

2. از کش های لاستیکی مو خودداری کنید

الاستیک های لاستیکی مو ممکن است برای حالت دادن به موهای شما ضروری باشد، اما طبق گفته کلینیک کلیولند، این ضروری زیبایی محبوب می تواند منجر به ریزش مو شود. کش ها می توانند موهای شما را محکم بگیرند و به مرور زمان باعث ریزش مو شوند. در صورت امکان، از کش های مو استفاده کنید که روی تارهای شما ملایم هستند، مانند آنهایی که از ابریشم یا پنبه ساخته شده اند.

3. سبک حرارتی را محدود کنید

طبق گفته کلینیک کلیولند، استفاده از گرمای بیش از حد روی موها می تواند باعث شکستگی و در نهایت منجر به ریزش مو شود. بنابراین، تا آنجا که ممکن است بخواهید موهای خود را سشوار یا صاف کنید، عاقلانه است که در صورت امکان کوتاه کنید.

4. از موهای خود در برابر نور خورشید محافظت کنید

محافظت از پوست در برابر نور خورشید یک امر ضروری است، اما نباید موهای خود را از معادله خارج کنید. کلینیک کلیولند خاطرنشان می کند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند به موهای شما آسیب برساند و منجر به ریزش شود، همانطور که استفاده از ابزارهای داغ می تواند به موهای شما آسیب برساند.

سخن پایانی:

در این مطلب همه چیز را راجع به ریزش مو و دلیل آن خواندید. همچنین از شما دعوت میکنیم بخوانید: 10 مارک از بهترین شامپو ضد ریزش مو مناسب برای آقایان و خانم ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.