سلامت مو

خواص روغن لوندر یا اسطخودوس برای مو

خواص روغن لوندر یا اسطخودوس برای مو

خواص روغن لوندر یا اسطخودوس برای مو : گل اسطوخودوس که اصالتاً اهل مدیترانه، خاورمیانه و هند است، به دلیل اثربخشی تقریباً دارویی خود در سراسر جهان شهرت یافته است. اثرات ضد عفونی کننده، ضد میکروبی و آرام بخش آن برای بیش از 2500 سال مشاهده شده است. این گل رایحه رویایی قرن ها در طب عامیانه مورد استفاده قرار گرفته است و تا به امروز به دلیل توانایی آن در درمان انواع بیماری ها از جمله اضطراب، بی قراری، بی خوابی و افسردگی محبوب است.

خواص لوندر

چه در شمع، اسپری رختخواب یا روغن پخش کننده باشد، هیچ عطری آرامش بخش تر از اسطوخودوس نیست. علاوه بر اهمیت درمانی، روغن اسطوخودوس شروع به جذب مطالعات در مورد توانایی آن در کمک به مراقبت از زخم و ریزش مو کرده است. با توجه به گزارش‌های قبلی از فاکتور رشد تغییردهنده آن در مطالعات حیوانی، طرفداران روغن اسطوخودوس شروع به این سوال کرده‌اند که آیا ممکن است مزایای بیشتری برای مو داشته باشد یا خیر.

بیشتر بخوانیم: فیلر مو چیست؟ همه چیز درباره فیلر مو

فواید روغن اسطوخودوس برای مو

روغن اسطوخودوس هزاران سال است که به صورت موضعی، از طریق استنشاق، و از طریق بلع خوراکی برای درمان مسائلی از اضطراب گرفته تا مراقبت از زخم استفاده می‌شود. اعتقاد بر این است که اسانس اسطوخودوس به دلیل مطالعات بالینی قبلی که منجر به کاهش درد و قرمزی محل های برش پس از استفاده از آن شد، اثر مفیدی بر بهبود زخم دارد. علاوه بر این، مطالعات روی موش ها نشان داده است که روغن اسطوخودوس ممکن است توانایی تحریک رشد مو را داشته باشد.

خواص روغن لوندر یا اسطخودوس برای مو

همچنین ذکر این نکته ضروری است که اثرات روانی مثبت روغن اسطوخودوس که در چندین مطالعه مشاهده شده است، می تواند بر سلامت مو و پوست سر نیز تأثیر بگذارد. استرس یکی از دلایل اصلی ریزش مو در مردان و زنان است و می توان آن را با رایحه درمانی روغن اسطوخودوس هدف قرار داد. علاوه بر این، فعال شدن سیستم ایمنی و التهاب شدیداً با اضطراب و استرس مرتبط است، که هر دو می‌توانند به سلامت پوست سر و ریزش مو منجر شوند.

کاهش اضطراب و استرس:

به گفته مارکوویتز، استفاده از روغن اسطوخودوس در آرام کردن اضطراب و استرس را می توان به دوران رومیان و مصریان ردیابی کرد. مشخص شده است که درمان با روغن اسطوخودوس علائم مرتبط با اضطراب مانند بیقراری و خواب آشفته را با عوارض جانبی کمی کاهش می دهد. Chambers-Harris هشدار می دهد که حتی می تواند در فرم غلیظ خود دارای خواص آرام بخش باشد، بنابراین باید با احتیاط استفاده شود.

بیشتر بخوانیم: انجام کار هنری برای کاهش اضطراب

ممکن است از شوره سر جلوگیری کند:

شوره سر معمولاً در اثر عفونت قارچی پوست سر ایجاد می شود. Chambers-Harris به خواص ضد میکروبی روغن اسطوخودوس اشاره می کند که مشاهده شده است که به روند بهبود زخم کمک می کند. بسته به علت یک مورد خاص شوره سر، روغن اسطوخودوس ممکن است بتواند به جلوگیری از تشکیل شوره سر کمک کند.

التهاب را کاهش می دهد:

استرس و اضطراب عوارض فیزیکی زیادی بر بدن وارد می کند. پیوندهای بیوشیمیایی پیدا شده است که با فعال شدن سیستم ایمنی و التهاب و اختلالات خلقی، مانند اضطراب، بی قراری، بی خوابی و افسردگی مرتبط است.

خواص روغن لوندر یا اسطخودوس برای مو

در درمان این بیماری ها، روغن اسطوخودوس می تواند التهاب را در بدن و به ویژه پوست سر کاهش دهد.

ممکن است رشد مو را تحریک کند:

در حالی که هر دو متخصص هشدار می دهند که آزمایشات بالینی بیشتری برای تایید نتایج مطالعات موش ها مورد نیاز است، روغن اسطوخودوس به رشد موهای جدید با سرعتی مشابه با ماده فعال ماینوکسیدیل کمک می کند.

بیشتر بخوانیم: آشنایی با روش های ابریشم کردن مو

سلامت کلی پوست سر را بهبود می بخشد:

روغن اسطوخودوس با ارائه خواص ضد التهابی و ضد میکروبی به پوست سر، سلامت کلی پوست سر را بهبود می بخشد. پوست سر سالم برای رشد موهای جدید ضروری است، بنابراین ممکن است به تقویت رشد مو نیز کمک کند.

ملاحظات انواع مو

کارشناسان ما توافق دارند که روغن اسطوخودوس را می توان در انواع و بافت های مختلف مو استفاده کرد. مزایای آن توسط کسانی که ریزش یا نازک شدن مو را تجربه می کنند بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. اما هر دو متخصص ما هشدار می دهند که تحقیقات بیشتری برای درک قطعی رابطه بین روغن اسطوخودوس و رشد/ریزش مو مورد نیاز است. مانند سایر روغن ها، افرادی که موهای نازک یا پوست سر چرب دارند ممکن است بخواهند از آن به قدری استفاده کنند. اگر دچار ریزش مو هستید، مهم است که با پزشک مشورت کنید، زیرا می تواند ناشی از عدم تعادل هورمونی یا سایر نگرانی های سلامتی باشد.

نحوه استفاده از روغن اسطوخودوس برای مو

روغن اسطوخودوس را می توان برای بهبود پوست سر و مو به صورت موضعی، از طریق استنشاق یا از طریق خوردن خوراکی، بسته به اینکه امیدوارید از خواص درمانی آن بهره مند شوید، استفاده کنید. رایحه درمانی یا استنشاق روغن اسطوخودوس معمولاً برای کسانی که به دنبال هدف قرار دادن اضطراب و استرس هستند توصیه می شود که می تواند تأثیر زیادی روی مو و پوست سر داشته باشد. مصرف خوراکی روغن هایی مانند روغن اسطوخودوس هرگز نباید بدون مشورت پزشک متخصص انجام شود. و کسانی که به گل اسطوخودوس حساسیت دارند به دلیل پتانسیل تحریک نباید از روغن اسطوخودوس استفاده کنند.

قطرات روغن اسطوخودوس را به شامپوی خود اضافه کنید:

برای جلوگیری از تحریک، چمبرز-هاریس می گوید روغن اسطوخودوس را می توان به شامپوی مورد علاقه خود اضافه کرد. دو تا سه قطره روغن اسطوخودوس را به کف دست خود اضافه کنید و با مقدار معمولی شامپو خود مخلوط کنید. بگذارید به مدت پنج دقیقه بماند، سپس کاملاً بشویید.

خواص روغن لوندر یا اسطخودوس برای مو

یک روغن ماساژ برای پوست سر خود بسازید:

Chambers-Harris توصیه می کند دو تا سه قطره روغن اسطوخودوس را با یک اونس روغن حامل مورد علاقه خود مانند روغن آرگان، دانه انگور، جوجوبا، نارگیل یا بادام مخلوط کنید تا از تحریک آن جلوگیری کنید. عمل ماساژ پوست سر نیز جریان خون را افزایش می دهد که می تواند به رشد مو کمک کند.

خواص روغن لوندر یا اسطخودوس برای مو

سخن پایانی:

همراهان محترم همانطور که ملاحظه کردید لوندر یا همان اسطخودوس یکی از بهترین روغن های مو است که پیشنهاد میشود از آن برای سلامتی موهای خود استفاده کنید. همینطور بخوانید: ماسک شنبلیله برای رشد مجدد مو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.