آرایش چشم, آرایش و زیبایی

نحوه مراقبت و تقویت موهای دکلره شده | آسیب دکلره مو

نحوه مراقبت و تقویت موهای دکلره شده | آسیب دکلره مو

نحوه مراقبت و تقویت موهای دکلره شده | آسیب دکلره مو “ بسیاری از خانم ها تمایل زیادی به تغییر رنگ موهای خود برای زیباتر شدن دارند. تغییر مداوم رنگ مو و به خصوص دکلره مو باعث آسیب جدی به ریشه مو شده و باعث ریزش مو، کاهش رشد مو، کاهش ضخامت مو و نازک شدن موها می شود.

برای جلوگیری از آسیب به موها بهتر است از مواد شیمیایی کمتری برای تغییر رنگ مو استفاده کنید و در صورت رنگ کردن یا دکلره کردن موها، مراقب موهای دکلره شده خود باشید.

نحوه مراقبت و تقویت موهای دکلره شده | آسیب دکلره مو

دکلره مو چیست؟

آیا می دانید از چه نوع سفید کننده ای برای تمیز کردن آشپزخانه، حمام و لباس های خود استفاده می کنید؟

این نوع سفید کننده مانند سفید کننده مو نیست. کلمه “سفید کننده” فقط یک اصطلاح خاص برای یک ماده شیمیایی است که لکه ها را تمیز، روشن یا از بین می برد که به آن دکلره می گویند.

پاک کننده ها یا سفید کننده های خانگی حاوی هایپوکلریت سدیم (NaClO) هستند  یک ترکیب شیمیایی برای ضد عفونی و تصفیه. علاوه بر این ما از آن در خانه در تصفیه آب و دفع مواد غذایی استفاده می کنیم.

ماده اصلی سفید کننده یا دکلره مو، معمولاً هیدروژن پراکسید، ملقب به آب اکسیژنه، است و یک مایع سفید کننده می باشد. آمونیاک به عنوان کاتالیزور عمل می کند و پروکسید را فعال می کند.برای معرفی ده مدل مارک از بهترین شامپوها برای موهای خشک این مقاله را هم بخوانید.

نحوه مراقبت و تقویت موهای دکلره شده | آسیب دکلره مو

دکلره روی مو چگونه عمل می کند؟

به طور خلاصه موهای شما رنگ خود را از ملانین می گیرند (همانطور که برای پوست و چشم …) ملانین دو نوع است: فائوملانین و املانیت، اما کیفیت رنگدانه های رنگ های مختلف متفاوت است.

هنگامی که دکلره روی مو اعمال می شود، یک واکنش شیمیایی برگشت ناپذیر (اکسیداسیون) رخ می دهد که باعث روشن شدن رنگ مو می شود.

به طور دقیق تر، پراکسید هیدروژن، پوست مو را نرم می کند، به سمت میله مو حرکت می کند و با پودر موی طبیعی (رنگدانه) بوسیله اکسیداسیون واکنش می دهد، که آن ها را به اجزایی تقسیم می کند که از میان موهای شما شسته می شوند.

رنگ موی شما مواد را به خود میگیرند :

دو نوع ملانین وجود دارد: فوملانین و املانین، اما میزان رنگدانه با مو متفاوت است.

✅ به طور خلاصه، ملانین بیشتری در موهای تیره وجود دارد … بنابراین اگر موهای شما تمام ملانین خود را از دست بدهند، سفید به نظر می رسند…

✅ هنگامی که دکلره روی مو اعمال می شود یک واکنش شیمیایی برگشت ناپذیر (اکسیداسیون) رخ می دهد که باعث روشن شدن رنگ مو می شود.

✅ از آنجا که رنگدانه های ملانین از مو جدا شده اند مو روشن تر می شود.

دکلره روی مو

چگونه دکلره به مو آسیب می رساند؟

در این فرآیند، دکلره فقط اجزای پیگمنت های مو را تجزیه نمی کند.هم چنین اسیدهای چرب شفت مو را قطع می کند و این رشته را خشک و ضعیف می کند و کوتیکول مو را به طور دائم بالا می برد (بیرونی ترین قسمت میله مو) که منجر به از بین رفتن سریع و مداوم رطوبت می شود.

به این فکر کنید که آیا پوشش مو برای همیشه باز است تا رطوبت داخلی خود را از دست بدهد. بنابراین، جای تعجب نیست که موهای سفید خشک، شکننده، ضعیف، مستعد شکستن و دو شاخه شدن انتهای مو شوند و این آسیب دائمی است.

نحوه مراقبت از موهای دکلره شده:

از شامپوی مناسب استفاده کنید

رنگ مو موها را زبر و خشک می کند. زمانی که موهای خود را دکلره یا رنگ می کنید، از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده که حاوی نرم کننده، ویتامین و تقویت کننده مو هستند استفاده کنید. شستن مو با این شامپوها ریشه های آسیب دیده را ترمیم می کند.

بعد از رنگ کردن یا دکلره موها را به مدت 2 روز با آب و بدون شامپو و در نهایت با نرم کننده بشویید. بعد از دو روز موهایتان را به مدت یک هفته با شامپو بچه بشویید و از هفته دوم از شامپوی موهای رنگ شده استفاده کنید.

از شستن موهای خود با آب داغ خودداری کنید

شستن مو با آب داغ باعث ریزش و خشکی مو می شود. بنابراین موهای خود را با آب گرم نشویید و با آب ولرم آبکشی کنید.

از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث جذب ویتامین D می شود اما برای مو مضر است و باعث آسیب جدی به مو، خشکی و ضعیف شدن فولیکول های مو می شود. روغن زیتون طبیعی را قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب به موهای خود بمالید تا نور مستقیم خورشید به موهای شما آسیب نرساند.

دکلره روی مو

دقت در انتخاب استخر

موهای رنگ شده به کلر موجود در آب حساس هستند. اگر می خواهید به استخر بروید، به استخرهایی بروید که کلر زیادی مصرف نمی کنند یا از کلاه های مخصوص استفاده کنید تا موهایتان خیس نشود.

موهای خود را با یک مرطوب کننده آبرسانی کنید

موهای رنگ شده به شدت خشک و زبر هستند، بنابراین باید مرطوب و هیدراته شوند. پس از استحمام برای مرطوب شدن موها، موها را از ریشه با کرم های مخصوص مرطوب کنید و ساقه و تارهای مو را نیز کرم بزنید و برای چند دقیقه سر و موهای خود را با کلاه بپوشانید تا موها مرطوب شوند.

دکلره روی مو

موهای آسیب دیده را با ماسک مو تقویت کنید

یک ماسک خانگی برای تقویت موهای رنگ شده درست کنید. برای تهیه ماسک مو از موادی مانند تخم مرغ، روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، آب لیمو و آب پیاز استفاده کنید. مخلوط تخم مرغ و روغن زیتون با عصاره لیمو یکی از بهترین ماسک ها برای موهای رنگ شده است.

از ماسک کره استفاده کنید

برای تقویت موهای وز، با مالیدن مقداری کره آب شده به موها، آن را به کره آغشته کنید و با کلاه مخصوص به مدت نیم ساعت روی موها را بپوشانید و در نهایت موها را با شامپو و آب ولرم بشویید و آبکشی کنید.

دکلره روی مو

از سشوار زیاد استفاده نکنید

اگر موهایتان دکلره است، هرگز موهایتان را با دمای کامل سشوار نکنید، بلکه اجازه دهید مقداری رطوبت روی موهایتان باقی بماند.

موهای دکلره شده صاف یا فر 

موهای رنگ شده خشک و شکننده و فر یا صاف کردن آنها به دلیل وجود مواد شیمیایی فر کننده و صاف کننده باعث شکنندگی و خشکی شدید آنها می شود. اگر میل شدید به فر کردن یا صاف کردن موها دارید از ماسک استفاده کنید. از نرم کننده ها و شامپوهای مخصوص استفاده کنید.

از رنگ موی مناسب و با کیفیت استفاده کنید

چندین بار رنگ کردن مو آسیب جدی به ریشه مو وارد می کند و آنها را از بین می برد، بنابراین قبل از رنگ کردن، نوع موهای خود را بشناسید و رنگ موی مناسب را پیدا کنید تا از رنگ کردن مجدد موهای خود جلوگیری کنید.

استفاده از نوع رنگ و برند آن تنها به نوع موهای شما بستگی دارد. گاهی اوقات یک رنگ موی ارزان کمتر به موها آسیب می رساند و موها را زیباتر می کند، اما اغلب رنگ موهای گرانتر با ترکیبات ویتامینی بهتر مفیدتر بوده و برای موها خطر کمتری دارد.

دکلره روی مو

موهای خیس را شانه نکنید

موهای رنگ شده ریشه ضعیف تری دارند بنابراین هنگام استحمام و بعد از حمام وقتی خیس هستند موهای خود را شانه نکنید زیرا شانه زدن موهای خیس باعث ریزش بیشتر مو می شود.

بهترین زمان برای شانه کردن موها چه موهای بی رنگ و چه موهای رنگ شده، زمانی است که موها کمی مرطوب هستند. شانه کردن موهای خشک نیز می تواند به مو آسیب برساند.

در آب دریا شنا نکنید

آب دریا حاوی نمک محلول است، نمک موجود در آب دریا باعث آسیب جدی به مو و ریشه آن و خشکی مو می شود. هنگام شنا موهای خود را با نرم کننده ها و روغن های طبیعی چرب نگه دارید و پس از شنا موهای خود را با آب سرد آبکشی کنید.

دکلره روی مو

رنگ یا دکلره کردن مجدد موهای اسیب دیده

رنگ کردن مکرر مو باعث مو خوره می شود بنابراین قبل از رنگ کردن مجدد مو، انتهای مو را کوتاه کنید. اگر این کار را نکنید، آسیب از قسمت پایینی مو به قسمت های بالایی سرایت می کند.

قبل از رنگ کردن کامل موها، رنگ مو را تست کنید

قبل از رنگ یا دکلره کردن کامل موهای خود ، روی بخش کوچکی از موهایتان رنگ مو را بگذارید تا دریابید آیا این رنگ مو اصلا روی موهایتان می نشیند زیرا برخی موها نسبت به رنگ موهای خاص مقاوم بوده و تغییرات اندکی می دهند.

دکلره روی مو

نکات مهم :

✅ برای اینکه دکلره یا تغییر رنگ موهایتان آسیبی به موهایتان وارد نکند از رنگ های گیاهی برای مو استفاده کنید زیرا این نوع رنگ ها اساس شیمیایی ندارند و آسیب کمتری به مو وارد می کنند.

✅ برای داشتن موهایی با رنگ های مختلف نیازی به استفاده از رنگ های دائمی و شییایی نیست، بلکه بهتر است از رنگ موی موقت یا اسپری رنگ موی موقت استفاده کنید. این رنگ مو با یک بار شستشو از بین می رود.

✅ اکسیدان ها از ترکیبات بسیار قوی ساخته شده اند و استفاده مداوم از آنها باعث ضعیف شدن و شکننده شدن موها می شود پس بهتر است ریشه مو درگیر نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.