آرایش و زیبایی, سلامت مو

اصول اولیه شستشوی انواع مو | چگونه موها را شامپو کنیم؟

اصول اولیه شستشوی انواع مو | چگونه موها را شامپو کنیم؟

اصول اولیه شستشوی انواع مو | چگونه موها را شامپو کنیم؟ شامپو زدن صحیح موها یکی از اساسی ترین اصول مراقبت از مو است و چندین مرحله استاندارد دارد که تقریباً برای همه انواع مو تعریف شده است.

این مراحل ثابت بوده و جهت کنترل چربی پوست سر و همچنین پایین آمدن احتمال ریزش مو در اثر شیوه غلط شستشوی موها باید مو به مو انجام شود. این مقاله به بررسی چگونگی استفاده از تکنیک صحیح شامپو کردن موها پرداخته و مراحل استاندارد آن را تشریح خواهد نمود.

اصول اولیه شستشوی انواع مو | چگونه موها را شامپو کنیم؟

چگونه موها را شامپو کنیم؟

شامپو زدن مو در 6 مرحله اصلی انجام می شود. هر مرحله از آن مهم است و برای مراقبت از سلامت و زیبایی موهایمان توصیه می شود.

 این 6 مرحله عبارتند از:

✅ انتخاب شامپوی مناسب
✅ شانه کردن موها
✅ مرطوب نمودن اولیه موها
✅ مقدار استاندارد شامپو
✅ حرکت دورانی دست برای شستشو
✅آبکشی صحیح موها

1. شامپوی مناسب را انتخاب کنید

موهای افراد معمولا سه حالت مختلف دارد. در حالت خشک، چرب یا معمولی، با توجه به این سه نوع شامپو ساخته شده و در دسترس همگان قرار می گیرد.

هدف از استفاده از شامپوهای خشک یا چرب ایجاد حالت طبیعی در موها است تا بتوانیم چربی پوست سر را به درستی کنترل کنیم بنابراین باید نوع موهای خود را بشناسیم و شامپویی خاص و مناسب برای موهای خود انتخاب کنیم. همچنین برای شامپو مناسب برای انواع موها باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ این مقاله را هم بخوانید.

اصول اولیه شستشوی انواع مو | چگونه موها را شامپو کنیم؟

2. شانه کردن مو

اولین قدم در شامپو کردن موهایتان استفاده از شانه دندانه درشت برای از بین بردن گره های مو است. قبل از خیس کردن موها، این گره ها باید کاملا باز شوند تا در فرآیند شامپو زدن اختلال ایجاد نشود.

در غیر این صورت وجود هر گونه گره در مو (در حالت مرطوب) باعث فشار غیر ضروری به ریشه مو می شود و ممکن است احتمال ریزش مو را افزایش دهد.

3. مرطوب کننده اولیه مو

این مرحله به «پیش شستشو» معروف است و باید با استفاده از آب ولرم انجام شود تا پوست سر، ریشه و ساقه مو کاملاً مرطوب شود به این ترتیب گرد و غبار و آلودگی های سطحی از این نواحی زدوده شده و موها آماده پذیرش شامپو می شوند.

اصول اولیه شستشوی انواع مو | چگونه موها را شامپو کنیم؟

4. مقدار استاندارد شامپو

در این مرحله با توجه به طول و حجم مو، مقدار مناسبی از شامپو استفاده شود. استفاده کم و بیش از شامپو می تواند باعث خشکی یا چرب شدن موها شود و مزایای شستشوی مناسب را کاهش دهد.

اگر موهای شما کوتاه است باید دایره ای با قطر یک و نیم سانت از شامپو را در کف دست در نظر بگیرید. اما اگر موهای شما تا روی شانه ها و یا بلندتر باشد باید دایره ای به قطر بین دو و نیم تا چهار و نیم سانت از شامپو را در کف دست در نظر بگیرید و مورد استفاده قرار دهید.

5. حرکت دورانی دست برای شستشو

بهترین حرکت دست برای شامپو زدن، حرکت دایره ای نوک انگشتان است و باید مراقب باشیم که برای این عمل از ناخن استفاده نکنیم. زیرا باعث آسیب به پوست سر و یا تحریک غدد چربی می شود.

در موارد جدی تر ممکن است به فولیکول های مو آسیب برساند. بنابراین بهتر است هنگام شامپو زدن موهایتان ابتدا کمی شامپو را کف دستتان بریزید و دستانتان را به هم بمالید تا شامپو کف کند. سپس موهای خود را به شامپو آغشته کنید و با حرکات دایره ای نوک انگشتان یا کف دست موهای خود را به آرامی و به آرامی بشویید.

مراقبت از مو

6. آبکشی مناسب مو

به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه نباید از آب داغ برای شستشوی موها استفاده کنید زیرا ممکن است ابتدا پوست سر را تحریک کند و در مرحله دوم موها را خشک کند. آب داغ پوسته های مو را باز می کند و رطوبت طبیعی مو را از بین می برد.

به همین دلیل باید از آب ولرم یا حتی سرد استفاده کنیم تا به بسته شدن پوسته های کوتیکول مو و حفظ رطوبت طبیعی مو کمک کند. از طرفی باید کاملا آبکشی کنیم تا حتی یک دانه شامپو روی مو یا پوست سر باقی نماند.برای روش های درمان های خانگی برای موهای خشک و شکننده برروی کلمه کلیک کنید و بخوانید.

مراقبت از مو اصول اولیه شستشوی انواع مو

تفاوت روش های شامپو زدن در انواع مو

شامپو كردن موهای معمولی:برای شامپو کردن موهای نرمال تنها کافیست که مقدار مناسبی از شامپو را بر روی موها مورد استفاده قرار دهید و به وسیله حرکات دورانی نوک انگشتان بر پوست سر، شستشو را انجام دهید. موهای نرمال یک یا دو روز در میان نیاز به شستشو دارند و شستشوی بیش از این دفعات توصیه نمی شود.

شامپو زدن موهای چرب: برای شستن موهای چرب باید بسیار مراقب باشید تا از ترشح بیش از حد چربی از پوست سر جلوگیری کنید. به همین دلیل باید موهای خود را یک روز در میان بشویید و از تماس مستقیم نوک انگشتان با پوست سر خودداری کنید.

زیرا هر گونه ماساژ مستقیم پوست سر ممکن است منجر به ترشح بیش از حد چربی شود. در نهایت باید از آب ولرم برای آبکشی موهایتان استفاده کنید.

شامپو کردن موهای خشک: برای شامپو کردن موهای خشک ابتدا باید از شستن بیش از حد موها خودداری کنید. ثانیاً هنگام شست و شو باید پوست سر را با نوک انگشتان ماساژ دهیم تا غدد چربی تحریک شود و چربی بیشتری تولید شود و در نهایت برای آبکشی موها بهتر است از آب سرد استفاده کنیم.

مراقبت از مو

برای تقویت مو از ماسک مو استفاده کنید

بسیاری از افراد از انواع مختلفی از ریزش مو رنج می برند که ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی دیگر به دلیل عواملی مانند رنگ کردن مکرر مو یا استفاده از مواد دکلره از خشکی مو رنج می برند که باید تا حدودی از این اثرات بکاهد.

یکی از بهترین راه‌ها استفاده از ماسک موی گیاهی است که می‌توانید قبل یا بعد از شامپو کردن موهایتان استفاده کنید. ماسک های مو با پایه روغنی و متشکل از انواع روغن های زیبایی باید قبل از شامپو زدن مو بر روی مو استفاده شود و مدتی روی مو بماند و سپس شسته شود.

اما برخی دیگر باید بعد از شستن مو و در نهایت آبکشی استفاده شوند. بنابراین روش صحیح استفاده از انواع ماسک مو را بیاموزید تا در شامپو شدن موهایتان اختلال ایجاد نکند. برای انواع ماسک موی خانگی مخصوص موهای خشک با کلیک برروی کلمه این مقاله را هم بخوانید.

مراقبت از مو

آیا شامپوهای گیاهی بهتر هستند؟

شامپوهای گیاهی نیز مانند شامپوهای معمولی حاوی ترکیبات شیمیایی هستند و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اما در برخی موارد شامپوهای حاوی عصاره بابونه می توانند از خارش پوست سر جلوگیری کنند یا شامپوهای آلوئه ورا خاصیت مرطوب کنندگی دارند.

شامپوهای حاوی روغن بادام یا زیتون می توانند مقدار مناسبی روغن به موهای خشک اضافه کنند. اما معمولاً تبلیغات در مورد شامپوهای گیاهی به گونه ای است که اثر معجزه آسایی روی موها می گذارد و می تواند تمام مشکلات موجود در موهای افراد را برطرف کند.

اما در نظر داشته باشید که چنین مواردی صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و عوامل مهم دیگری مانند رژیم غذایی، سبک زندگی، وراثت و … در بهبود وضعیت مو دخیل هستند که ربطی به نوع شامپوی ما ندارد و نخواهد داشت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.