سلامت پوست

روش صحیح بخور صورت با توجه به نوع پوست + انواع روش بخور

روش صحیح بخور صورت با توجه به نوع پوست + انواع روش بخور

روش صحیح بخور صورت با توجه به نوع پوست + انواع روش بخور : بخور صورت یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین راه ها برای مراقبت از پوست و رفع مشکلات پوستی است این روش باعث پاکسازی پوست، آبرسانی به پوست، کاهش جوش و آکنه و … می شود. بخور دادن صورت را می توان با حوله گرم، آب داغ، حمام داغ و دستگاه بخور انجام داد همچنین می توانید از گیاهان و روغن های گیاهی مختلف برای افزایش فواید بخور استفاده کنید.

روش صحیح بخور صورت با توجه به نوع پوست + انواع روش بخور

پوست یکی از عناصر اساسی در زیبایی چهره افراد است راه های مختلفی برای شادابی و جوان پوست وجود دارد مانند استفاده از کرم ها درمان های تزریقی مانند بوتاکس، ماسک های صورت گیاهی و شیمیایی، بخور و… بخور صورت یکی از ساده ترین و موثرترین درمان های خانگی برای مراقبت و سلامت پوست صورت است. در این مقاله قصد داریم به فواید بخور برای زیبایی پوست نحوه استفاده از آن و انواع بخور صورت بپردازیم.

بخور صورت چیست؟

بخور یکی از روش های درمانی برای رفع مشکلات پوستی صورت است یکی از فواید این روش پاکسازی صورت است که باعث باز شدن منافذ پوست می شود.

بخور همچنین پوست را آبرسانی کرده و خشکی پوست را برطرف می کند. این درمان را می توان با استفاده از دستگاه بخور یا ظرفی پر از آب جوش انجام داد.

روش صحیح بخور صورت با توجه به نوع پوست + انواع روش بخور

فواید بخور صورت

بخور فواید زیادی برای پوست صورت دارد. از مهمترین فواید آن می توان به پاکسازی پوست صورت، تسکین دهنده، درمان جوش و آکنه، آبرسانی عمیق پوست، افزایش گردش خون، افزایش تولید کلاژن پوست و … اشاره کرد.

1. احساس آرامش

یکی از فواید استفاده از بخور، احساس آرامش در فرد است. در واقع بخور با آب داغ استرس را برمی گرداند و به شما آرامش می دهد.

2. پاکسازی پوست

بخور صورت باعث باز شدن منافذ صورت می شود و در نتیجه آلودگی ها از سطح صورت پاک می شود. باز شدن منافذ پوست و زدودن ناخالصی ها از سطح پوست بسیاری از مشکلات پوستی را از بین می برد.

3. درمان و کاهش آکنه و جوش صورت

بخور باعث کاهش چربی پوست، از بین بردن سلول های مرده روی سطح پوست و پاکسازی باکتری های سطح پوست می شود. همه این عوامل به کاهش و درمان آکنه و جوش کمک می کنند.

روش صحیح بخور صورت با توجه به نوع پوست + انواع روش بخور

4. آبرسانی قوی به پوست

بخور باعث آبرسانی عمیق پوست می شود بخار داغ منافذ پوست را باز می کند و رطوبت را به سطح عمیق پوست می رساند. آبرسانی به پوست باعث جوانسازی پوست، رفع خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می شود.

5. گردش خون را افزایش دهید

بخور صورت می تواند گردش خون در صورت را افزایش دهد افزایش گردش خون در صورت باعث رسیدن اکسیژن به نقاط مختلف پوست می شود که منجر به جوانسازی پوست، جوانسازی و مشکلات پوستی می شود.

6. تولید کلاژن پوست را افزایش می دهد

گردش خون را در پوست افزایش می دهد، فعالیت کلاژن سازی پوست را تحریک می کند. با بوییدن صورت به راحتی می توانید سرعت گردش خون را افزایش دهید.

در نتیجه کلاژن سازی پوست با سرعت بیشتری انجام می شود. افزایش تولید کلاژن پوست به جوانسازی پوست، سفت شدن و سفت شدن پوست و همچنین کاهش چین و چروک پوست کمک می کند.

روش صحیح بخور صورت با توجه به نوع پوست + انواع روش بخور

7. کاهش جوش های سر سیاه

کاهش جوش های سرسیاه یکی دیگر از فواید بخور است. همانطور که گفته شد بخور صورت را تمیز می کند و منافذ صورت را باز می کند. در نتیجه می تواند تاثیر بسیار مثبتی در درمان جوش های سر سیاه داشته باشد.

8. افزایش اثربخشی داروهای پوستی

سیگار کشیدن داروها را برای مشکلات پوستی موثرتر می کند. در واقع بخور با بازکردن منافذ پوست جذب داروهای پوستی را افزایش داده و اثر آن را به حداکثر می رساند.

روش صحیح استفاده از بخور صورت بر اساس نوع پوست

بخور را می توان با مواد گیاهی انجام داد. به عبارت دیگر می توان از مواد گیاهی مختلف مانند بابونه، گل ختمی، سبوس غلات، گل همیشه بهار، بومادران، آویشن، رازیانه، رزماری و… برای بخور دادن صورت استفاده کرد. شما می توانید این مواد گیاهی را بر اساس نوع پوست و هدف خود انتخاب کنید.

روش صحیح بخور صورت با توجه به نوع پوست + انواع روش بخور

پوست چرب

برای بخور دادن به پوست های چرب بهتر است از گیاهانی مانند بابونه و گل ختمی استفاده کنید زیرا این گیاهان چربی پوست را کنترل می کنند. وقتی صورت خود را با بابونه و گل ختمی بخور دهید، بهتر است پوست خود را ماساژ دهید.

پوست را ماساژ دهید در حالی که بخور باعث افزایش اثرات مثبت بخور می شود. از اثرات ماساژ پوست با بخور می توان به افزایش کلاژن سازی پوست و افزایش گردش خون اشاره کرد.

بخور صورت

پوست خشک

اگر پوست خشکی دارید، برای بخور دادن می توانید از گیاهانی چون جعفری، ختمی، خرفه، گل گاو زبان، و اسطوخودس استفاده کنید.

این مواد التیام بخش هستند و می‌توانند علاوه بر آبرسانی پوست، تحریکات و التهابات پوست های خشک را برطرف کنند. بخور دادن پوست خشک باعث آبرسانی عمیق به پوست می شود در نتیجه رطوبت مورد نیاز پوست را تامین می کند.

پوست های نرمال

برای بخور دادن پوست های معمولی می توانید از تمام مواد گیاهی مانند بابونه، گل ختمی، سبوس غلات، گل همیشه بهار، بومادران، آویشن، رازیانه، جعفری، خرفه، گل گاوزبان، رزماری و … استفاده کنید.

بخور صورت

بخور صورت با استفاده از روغن های گیاهی

هنگام بخور دادن صورت خود می‌توانید از انواع روغن های گیاهی مانند روغن بابونه، اسطوخودوس، روغن پرتقال شیرین، یاس، رز، روغن درخت چای و … نیز استفاده کنید. هر کدام از این روغن‌ها ویژگی‌ها و فواید منحصر به فردی دارند و می‌توانند فواید بخور را دوچندان کنند. به عنوان مثال :

1. روغن بابونه

صورت خود را با ترکیب روغن بابونه و اسطوخودوس بخور دهید تا استرس و اضطراب را از بین ببرید و آرامش دهید.

2. روغن پرتقال شیرین

ترکیب روغن پرتقال شیرین با یاس، گل رز، چوب صندل، وانیل یا روغن کاج اسکاتلندی، علاوه بر حفظ سلامت و شادابی پوست، شما را شاداب و سرحال نگه می دارد.

3. روغن نعناع

بخور صورت با استفاده از روغن های نعناع، ​​رزماری، لیمو و اکالیپتوس راه های هوایی را باز می کند. انسداد و التهاب راه های هوایی را درمان می کند و التهاب را کاهش می دهد.

بخور صورت

انواع روش های بخور صورت

روش های مختلفی برای بخور دادن صورت وجود دارد که می توان به استفاده از حوله گرم، استفاده از ظرف پر از آب داغ و استفاده از دستگاه بخور اشاره کرد.

۱. بخور با استفاده حوله گرم

برای انجام بخور صورت با استفاده از حوله گرم تنها کافی است ظرفی را پر از آب کنید و روغن و یا مواد گیاهی مورد نظر را داخل آن بریزید، بعد از این که آب به جوش آمد، ظرف را از روی حرارت بردارید.

حال حوله را داخل ظرف فرو ببرید. آب اضافی حوله را بگیرید. حوله باید نمدار باشد. حوله را روی صورت خود قرار دهید و بعد از ۱۰ الی ۲۰ دقیقه آن را از روی صورت بردارید.

بخور صورت

2. بخور با استفاده از آب داغ

اگر قصد دارید از ظرف پر از آب گرم برای بخور استفاده کنید، به ظرفی با سطح مقطع مناسب، آب، پارچه یا حوله ضخیم، روغن نباتی یا مواد گیاهی نیاز دارید. ابتدا باید ظرف را پر از آب کنید و مواد مورد نیاز را داخل آن بریزید.

درب ظرف را بگذارید تا محتویات آن بجوشد. تابه را از روی حرارت بردارید، سپس حوله را روی سرتان بگذارید، درب آن را بردارید و صورتتان را نزدیک تابه قرار دهید. اجازه دهید بخار خارج شده از ظرف به صورت شما برخورد کند. برای تاثیر بیشتر می توانید پوست صورت را با انگشت ماساژ دهید.

بخور صورت

3.بخور صورت با استفاده از دستگاه بخور

استفاده از دستگاه بخور یکی از ساده ترین راه هاست. در این روش کافی است دستگاه را پر از آب کرده و سپس صورت خود را بخور دهید. همچنین می توانید از انواع روغن های گیاهی در این دستگاه ها استفاده کنید.

4. بخور صورت در حمام

بخور صورت در حمام تقریباً مانند بخوری است که از ظرفی پر از آب داغ استفاده می‌کند. در واقع داخل حمام پر از بخار است، بنابراین بخار آب موجود در وان مانند بخار خروجی از ظرف عمل می کند. می توانید صورت خود را در حمام ماساژ دهید تا تاثیر بخور روی پوست شما دو چندان شود.

بخور صورت

۱. مراقب سوختگی صورت خود باشید

یکی از خطرات احتمالی بخور صورت سوختگی ناشی از بخار آب است. بنابراین سعی کنید از تماس مستقیم بخار آب با صورت خود اجتناب کنید. به خصوص اگر از دستگاه بخور استفاده می کنید، بهتر است 1 تا 2 دقیقه قبل از باز کردن درب صبر کنید تا دمای بخار کاهش یابد.

2. اگر به بیماری های پوستی مبتلا هستید، از بخور صورت خودداری کنید

دمای بالای بخار آب می تواند رگ های خونی صورت را گشاد کند و مشکلات پوستی شما را تشدید کند. بنابراین اگر بیماری هایی مانند روزاسه، پسوریازیس یا اگزما دارید، از بخور دادن خودداری کنید.

سخن پایانی»

امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد شناخت پوست و راه مراقبت از آن باید به روشی درست و صحیح انجام شود تا دچار هیچگونه مشکل نشوید. همانطور که گفتیم پوست یکی از عناصر اساسی در زیبایی چهره افراد است.

راه های مختلفی برای شادابی و جوان پوست وجود دارد.شما همچنین میتوانید با کلیک برروی پاکسازی پوست صورت با بخور در خانه این مقاله را هم بخوانید و نظرات و یا پیشنهادات خودتون رو برای ما در پایین همین پست در قسمت ارسال نظر به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.