آرایش و زیبایی, زیبایی, سلامت مو

راههای مراقبت از موهای دکلره شده

راههای مراقبت از موهای دکلره شده

راههای مراقبت از موهای دکلره شده : فرقی نمی کند موهای خود را در آرایشگاه یا خانه دکلره کرده باشید، اکثر محصولات روشن کننده مو حاوی دکلره هستند. زیرا پس از مدت ها و با وجود تولید محصولات مختلف، دکلره همچنان به عنوان یکی از ساده ترین و سریع ترین روش ها برای از بین بردن رنگدانه مو مورد استفاده قرار می گیرد.

راههای مراقبت از موهای دکلره شده

راههای مراقبت از موهای دکلره شده

امروزه زیباتر شدن مو در بین خانم ها و آقایان از اهمیت ویژه ای برخوردار است افراد برای رسیدن به نتیجه مطلوب راه های مختلفی را امتحان کرده اند. یکی از جذاب ترین روش های ظاهری که در بین خانم ها طرفدار بیشتری دارد رنگ مو است.

تاثیری که رنگ مو بر زیبایی می گذارد باعث شده تا آنها از آسیب هایی که می تواند به مو وارد شود غافل شوند. اما می توانید اطلاعات مفیدی برای مراقبت از موهای دکلره شده به دست آورید و موهای خود را احیا کنید.

رنگ مو به خصوص رنگ های فانتزی و روشن در بین خانم ها طرفداران زیادی دارد برای روشن شدن موها باید از دکلره استفاده کنید این مواد آسیب زیادی به موهای نازک سر وارد می کنند و باعث ریزش مو می شوند.

با دانستن راه های مراقبت از موهای دکلره شده و آگاهی از نحوه مراقبت از موهای دکلره شده می توانیم این آسیب ها را به حداقل برسانیم.

راههای مراقبت از موهای دکلره شده

اگر بدانیم برای مراقبت از موهای دکلره چه کار کنیم، می توانیم موهای خود را بدون نگرانی از آسیب دیدن آن ها روشن کنیم. زیرا دکلره علاوه بر اینکه باعث خشکی موهای شما می شود باعث ریزش ساقه های مو نیز می شود.

بنابراین خطر می تواند بیش از یک وزی ساده باشد. نگران نباشید، در این مقاله قصد داریم راه حل های مفیدی برای مراقبت از موهای دکلره شده به شما بگوییم که با رعایت برخی از این نکات می توانید از آسیب های جدی تری جلوگیری کنید.

راههای مراقبت از موهای دکلره شده

از شامپوی مناسب استفاده کنید

رنگ مو موها را زبر و خشک می کند. هنگام دکلره کردن یا رنگ کردن موهای خود، از شامپوهای رنگ شده حاوی نرم کننده، ویتامین و تقویت کننده مو استفاده کنید.

شستن موهایتان با این شامپوها ریشه های آسیب دیده را ترمیم می کند. بعد از رنگ کردن یا دکلره موها را به مدت ۲ روز با آب و بدون شامپو و در نهایت با نرم کننده بشویید. بعد از دو روز موهایتان را به مدت یک هفته با شامپو بچه بشویید و از هفته دوم از شامپو مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید.

از شستن موهای خود با آب داغ خودداری کنید

شستن مو با آب داغ باعث ریزش و خشکی مو می شود. بنابراین موهای خود را با آب گرم نشویید و با آب ولرم آبکشی کنید.

راههای مراقبت از موهای دکلره شده

از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث جذب ویتامین D می شود اما برای مو مضر است و باعث آسیب جدی به مو، خشک شدن و ضعیف شدن فولیکول های مو می شود. روغن زیتون طبیعی را قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب به موهای خود بزنید تا نور مستقیم خورشید به موهای شما آسیب نرساند.

دقت در انتخاب استخر

موهای رنگ شده به کلر موجود در آب حساس هستند. اگر می خواهید به استخر بروید، به استخرهایی بروید که کلر زیادی مصرف نمی کنند یا از کلاه های مخصوص استفاده کنید تا موهایتان خیس نشود.

موهای خود را با یک مرطوب کننده آبرسانی کنید

موهای رنگ شده به شدت خشک و خشن هستند، بنابراین باید مرطوب و هیدراته شوند پس از استحمام برای مرطوب شدن موها، موها را از ریشه با کرم های مخصوص مرطوب کنید و ساقه و تارهای مو را نیز کرم بزنید و برای چند دقیقه سر و موهای خود را با کلاه بپوشانید تا موها مرطوب شوند.

راههای مراقبت از موهای دکلره شده

موهای آسیب دیده را با ماسک مو تقویت کنید

یک ماسک خانگی برای تقویت موهای رنگ شده درست کنید برای تهیه ماسک مو از موادی مانند تخم مرغ، روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، آب لیمو و آب پیاز استفاده کنید. مخلوط تخم مرغ و روغن زیتون با عصاره لیمو یکی از بهترین ماسک ها برای موهای رنگ شده است.

از ماسک کره استفاده کنید

برای تقویت موهای وز، با زدن مقداری کره آب شده به موها را به کره آغشته کنید و با کلاه مخصوص به مدت نیم ساعت روی موها را بپوشانید و در آخر با شامپو و آب ولرم موها را بشویید و آبکشی کنید.

از سشوار زیاد استفاده نکنید

اگر موهایتان دکلره است، هرگز موهایتان را با دمای کامل سشوار نکنید، بلکه اجازه دهید مقداری رطوبت روی موهایتان باقی بماند.

موهای دکلره شده

موهای دکلره شده را صاف یا فر نکنید

موهای رنگ شده خشک و شکننده و فر یا صاف کردن آنها به دلیل وجود مواد شیمیایی فر کننده و صاف کننده باعث شکنندگی و خشکی شدید آنها می شود. اگر میل شدید به فر کردن یا صاف کردن موها دارید، از ماسک استفاده کنید. از نرم کننده ها و شامپوهای مخصوص استفاده کنید.

موهای دکلره شده

از رنگ موی مناسب و با کیفیت استفاده کنید

چندین بار رنگ کردن موها باعث آسیب جدی به ریشه مو می شود و آنها را از بین می برد، بنابراین قبل از رنگ کردن، نوع موهای خود را بشناسید و رنگ موی مناسب را برای جلوگیری از رنگ کردن مجدد موهای خود پیدا کنید.

برند آن فقط به نوع موی شما بستگی دارد گاهی اوقات یک رنگ موی ارزان به مو آسیب کمتری می‌زند و موها را زیباتر می‌کند، اما اغلب رنگ‌های گران‌تر با ترکیبات ویتامینی بهتر، مفیدتر و کمتر برای موها خطرناک هستند.

موهای دکلره شده

قبل از رنگ کردن مجدد موهای خود را نشویید

موهای چرب و کثیف رنگ مو را بهتر جذب کرده و باعث می شود موها سریعتر رنگ شوند. بنابراین قبل از رنگ کردن موهای خود، آن ها را با شامپو و پاک کننده نشویید.

موهای خیس را شانه نکنید

موهای رنگ شده ریشه ضعیف تری دارند بنابراین هنگام استحمام و بعد از حمام وقتی خیس هستند موهای خود را شانه نکنید، زیرا شانه کردن موهای خیس باعث ریزش بیشتر مو می شود.

بهترین زمان برای شانه کردن موها چه موهای بی رنگ و چه موهای رنگ شده، زمانی است که موها کمی مرطوب هستند. شانه کردن موهای خشک نیز می تواند به مو آسیب برساند.

موهای دکلره شده

در آب دریا شنا نکنید

آب دریا حاوی نمک محلول است نمک موجود در آب دریا باعث آسیب جدی به مو و ریشه آن و خشکی مو می شود. هنگام شنا موهای خود را با نرم کننده ها و روغن های طبیعی چرب نگه دارید و پس از شنا موهای خود را با آب سرد آبکشی کنید.

رنگ یا دکلره کردن مجدد موهای اسیب دیده

رنگ کردن مکرر مو باعث مو خوره می شود بنابراین قبل از رنگ کردن مجدد مو، انتهای مو را کوتاه کنید. اگر این کار را نکنید، آسیب از قسمت پایینی مو به قسمت های بالایی سرایت می کند.

موهای دکلره شده

قبل از رنگ کردن کامل موها، رنگ مو را تست کنید

قبل از رنگ کردن یا دکلره کردن کامل موهایتان، رنگ مو را به قسمت کوچکی از موهایتان بزنید تا ببینید آیا روی موهایتان خشک می شود یا نه، زیرا برخی از موها در برابر برخی از رنگ های مو مقاوم هستند و تغییر کمی ایجاد می کنند.

نکات مهم در مورد موهای دکلره شده

برای اینکه دکلره یا تغییر رنگ موهایتان آسیبی به موهایتان وارد نکند از رنگ های گیاهی برای مو استفاده کنید زیرا این نوع رنگ ها اساس شیمیایی ندارند و آسیب کمتری به مو وارد می کنند.

برای اینکه موهایی با رنگ متفاوت داشته باشید ، لازم نیست از رنگ های دائمی و شییایی استفاده نمایید بلکه بهتر است از رنگ موهای موقت یا اسپری رنگ موی موقت استفاده کنید.

این رنگ موها با یکبار شستن از بین می رود.برای تنوع دادن به رنگ موهایتان می توانید قسمت کوچکی از موهایتان را رنگ کنید یا هایلایت نمایید تا موها به دلیل درگیر نشدن ریشه ها با مواد شیمیایی کمتر آسیب ببینند.

اکسیدان ها از ترکیبات بسیار قوی ساخته شده اند و استفاده مداوم از آنها باعث ضعیف شدن و شکننده شدن موها می شود پس بهتر است ریشه مو درگیر نشود.

روغن های گیاهی برای ترمیم و آبرسانی موهای دکلره شده

همچنین می توانید از محلول های زیر برای آبرسانی به موهای خود و ترمیم موهای آسیب دیده پس از دکلره استفاده کنید.

روغن زیتون

چند قطره روغن زیتون می تواند تاثیر فوق العاده ای در تقویت مو و احیای موهای شما داشته باشد. هر بار چند قطره روغن زیتون را با نوک انگشت خود به انتهای موهای خود بزنید.

موهای دکلره شده

روغن نارگیل

روغن نارگیل نقش بسیار موثر و مهمی در حفظ رطوبت مو دارد و از ریزش پروتئین مو در اثر دکلره جلوگیری می کند. این روغن را می توانید روی قسمت های خشک و وز موی خود استفاده کنید. قبل از استفاده کمی روغن نارگیل را کف دست خود بریزید و دستان خود را به هم بزنید تا روغن گرم شود و سپس از آن استفاده کنید.

روغن آرگان

روغن آرگان سرشار از آنتی اکسیدان است و به همین دلیل تاثیر زیادی در محافظت از مو در برابر آسیب های محیطی دارد.

چند قطره روغن آرگان را کف دست بریزید و آنها را به هم بزنید تا روغن کمی گرم شود. سپس آن را به نوک موهای خود بزنید . روغن آرگان موها را مرطوب و براق نگه می دارد.

موهای دکلره شده

روغن بادام

علاوه بر ویتامین E، روغن بادام سرشار از پروتئین هایی است که توسط موهای شما جذب شده و تارهای آن را تقویت می کند. پس از دکلره، موهای دکلره دچار ترک خوردگی می شوند که آن ها را مستعد شکستگی می کند روغن بادام این شکاف ها را پر می کند و در نتیجه از شکستگی مو جلوگیری می کند.

هر روز قبل از خروج از خانه چند قطره روغن بادام را به انتهای موهای خود بزنید. علاوه بر این، می توانید از روغن بادام به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده ماسک نرم کننده عمیق موهای خود استفاده کنید.

 

ترمیم مو قبل از دکلره

✅ اگر موهای آسیب پذیری دارید و موهای خشک و موج دار را درمان کنید یا موهایتان آسیب دیده است اصلا به فکر دکلره کردن موهایتان نباشید. دکلره حتی با مواد خوب باعث سوختگی موها می شود و از آنجایی که هیچ دردی از موهای خود احساس نمی کنید متوجه آسیب آن نمی شوید.

✅ بهتر است ابتدا درمان را انجام دهید و سپس با رعایت نکات ایمنی موهای خود را دکلره کنید. در واقع با نیمه تمام گذاشتن درمان موهای خود، تمام تلاشی که برای احیای موهای خود انجام می دهید هدر می رود.

✅ بهتر است قبل از درمان موهای دکلره شده موهای خود را احیا کنید باید دو ماه قبل از این عمل موهای خود را با روغن های طبیعی و مکمل های مغذی تقویت کنید و در صورت امکان در این مدت از سشوار و سایر وسایل گرم کننده استفاده نکنید.

✅ پس از اطمینان از ترمیم موهای آسیب دیده خود می توانید با مراجعه به آرایشگر خود با رعایت نکاتی که در این مطلب خواهیم گفت موهای خود را دکلره کنید.

موهای دکلره شده

هر چند وقت یکبار موها را دکلره کنیم؟

دکلره مکرر مو آسیب های جبران ناپذیر و  را به همراه خواهد داشت سعی کنید موهای خود را هر دو ماه یکبار دکلره کنید زیرا در مدت زمان کمتری موهای شما فرصت ترمیم نخواهند داشت.

آکادمی متخصصان پوست آمریکا توصیه می کند که بین هر بار دکلره کردن موهای خود حداقل 8 تا 10 هفته استراحت دهید.

زمانی که زمان دکلره کردن ریشه مو فرا رسید، دکلره را فقط به ریشه موهایتان بزنید و دوباره کل موهایتان را دکلره نکنید دکلره مکرر کل مو منجر به شکستگی شدید و ریزش مو می شود.

موهای دکلره شده

چه زمانی به متخصص پوست مراجعه کنیم؟

گاهی اوقات میزان آسیبی که دکلره به موهای شما وارد می کند به حدی است که تنها راه درمان مراجعه به متخصص پوست است. بعد از دکلره باید ببینید بعد از 1 ماه تا 6 هفته موهای شما وضعیت بهتری دارد یا خیر.

در این مدت، در صورت بروز علائم زیر، زمان مراجعه به متخصص پوست است:

✅ برس کشیدن به موهایتان دشوار شده است.

✅ موهای شما شکسته و ریزش آن زیاد شده است.

✅ رنگ موی شما غیرطبیعی شده است.

✅ رنگ موی شما آن چیزی نیست که انتظارش را داشتید.

✅ موهای شما ضخیم شده و بافت غیریکنواختی دارد.

✅ موی شما دیگر با برس کردن، فر کردن یا خشک کردن با سشوار، تغییر حالت نمی دهد.

سخن پایانی: 

در این مطلب دکلره مو و عواقب تکرار آن را بررسی کردیم که اگر قبل و بعد از این به موها رسیدگی نکنید آسیب های جبران ناپذیری به مو و پوست سرتان وارد می کند اگر موهایتان را دکلره کرده اید، حتماً از روش های مراقبتی که در بالا گفته شد پیروی کنید تا موهایتان شادابی و سلامت خود را بازیابد.شما همچنین میتوانید با کلیک برروی بهترین راه دکلره کردن مو در منزل کدام است؟ این مقاله را هم بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.