سلامت مو

روش درمان خانگی ساده و موثر برای شپش سر

روش درمان خانگی ساده و موثر برای شپش سر

روش درمان خانگی ساده و موثر برای شپش سر : شاید فکر کنید در گذشته شپش سر به دلیل رعایت نکردن بهداشت وجود داشت و باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم می شد. اما با شیوع شپش در طول زندگی ما و با وجود رعایت تمام موارد بهداشتی، مشخص می‌شود که این حشرات ریز و چسبنده کثیفی ما را نشان نمی‌دهند و می‌توانند روی هر کسی تأثیر بگذارند.

اما سوال اینجاست که اگر شپش به هر دلیلی به سرمان برخورد کرد چگونه آن را درمان کنیم؟ آیا درمان خانگی شپش سر می تواند به اندازه کافی موثر باشد؟

درمان خانگی شپش سر

روش درمان خانگی ساده و موثر برای شپش سر

خب! قطعا داروهایی برای از بین بردن شپش سر وجود دارد که می توانید آنها را تهیه کرده و در داروخانه استفاده کنید. اما هیچ مدرک علمی برای اثبات اثربخشی این داروها و بی خطر بودن آنها وجود ندارد.

بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می دهند برای درمان قطعی شپش سر از روش های خانگی مطمئن استفاده کنند و از طرفی مراقبت از موهای خود را تضمین کنند.

با کمک این روش ها می توانید به راحتی در منزل با کمترین آسیب به موهای خود از شر این آفت خلاص شوید. در اینجا بهترین درمان های خانگی برای شپش سر آورده شده است.

شپش سر چیست؟

شپش حشره کوچکی است که از خون انسان تغذیه می کند. شپش ها 2 تا 3 میلی متر طول دارند و تخم های خود را روی موها نزدیک به پوست می گذارند. آنها می توانند موهای ناحیه تناسلی، مژه ها و حتی ابروها را آلوده کنند، اگرچه بیشتر آنها در پوست سر زندگی می کنند.

شپش ها به سرعت تخم می گذارند و می توانند آلودگی را خیلی سریع گسترش دهند. کشتن شپش مستلزم کشتن حشرات و تخم آنها است. بسیاری از مردم معتقدند که درمان های خانگی می تواند شپش تخم یا هر دو را از بین ببرد. با این روش ها و همچنین زمان درمان و نحوه جلوگیری از انتشار شپش آشنا شوید.

روش درمان خانگی ساده و موثر برای شپش سر

موثرترین درمان خانگی برای شپش سر

1. شانه مرطوب را امتحان کنید

شانه کردن موهای مرطوب یک درمان خانگی سنتی برای شپش سر در کودکان و بزرگسالان است. به گفته منبعی در مجله پزشکی بریتانیا، این روش دارای مزایایی مانند قابل مشاهده تر کردن شپش، تشخیص آن ها از شوره سر و مقرون به صرفه بودن است.

در این روش ابتدا موهای خود را خیس کنید و سپس از اسپری نرم کننده استفاده کنید. سپس موهای خود را با یک شانه دندانه ریز شانه کنید تا شپش ها از سرتان جدا شوند.

روش درمان خانگی ساده و موثر برای شپش سر

اگرچه این روش می تواند موثر باشد، اما زمان بر است و کار آن کمی صبر می طلبد.

2. شپش ها را خفه کنید

خفه کردن شپش یکی از موثرترین راه ها برای از بین بردن آنهاست. برخی از کارشناسان بر این باورند که شانه کردن و خفه کردن شپش در واقع دو روش مکمل یکدیگر هستند.

به این ترتیب درمان های “خفه کننده” شپش ها را خفه می کند و آنها را مرده یا کندتر می کند و راحت تر بین دندان های شانه می افتد.

برای استفاده از این تکنیک ابتدا موهای خود را با روغن نارگیل، زیتون یا بادام بپوشانید (وازلین و مایونز توصیه نمی شود زیرا بسیار کثیف کاری دارند و شستشوی هر دو مشکل است).

هنگام کار، موها را به قسمت های کوچک تقسیم کنید و از گیره مو برای جدا کردن آنها استفاده کنید. این کار را زیر نور مناسب انجام دهید تا بتوانید ببینید چه کاری انجام می دهید شانه های خود را اغلب زیر آب داغ بشویید.

وقتی موهایتان را کاملا شانه کردید، آن ها را با شامپوی معمولی بشویید، آبکشی کنید و تکرار کنید. سپس موهای خود را خشک کنید.

روش درمان خانگی ساده و موثر برای شپش سر

تمام حوله هایی که استفاده کرده اید را بشویید و شانه شپش را تمیز کنید. شانه را در محلول سفید کننده 10 درصد یا محلول لیزول 2 درصد به مدت 30 دقیقه خیس کنید و سپس کاملاً بشویید. از طرف دیگر می توانید شانه را به مدت 30 دقیقه در سرکه خیس کنید یا آن را به مدت 10 دقیقه در آب بجوشانید.

این روش را هر روز به مدت یک هفته تکرار کنید. سپس به مدت دو هفته هر شب موهای خود را شانه کنید تا مطمئن شوید که شپش از بین رفته است.

3. شپش ها را با روغن های ضروری درمان کنید

ثابت شده است که برخی از روغن های ضروری (به همراه شانه کردن) در از بین بردن شپش سر موثر هستند. روغن های ضروری هرگز خورده نمی شوند. زیرا برخی از آن ها سمی هستند.

قبل از استفاده از این روغن ها، همیشه آن ها را با روغن حامل رقیق کرده و یک قطره کوچک از محلول رقیق شده را در پشت دست خود قرار دهید. در صورت عدم واکنش، استفاده از آن خطری برای شما نخواهد داشت.

با این حال، تحقیقات کافی برای اطمینان از ایمن بودن اسانس ها برای کودکان وجود ندارد. و برخی از کودکان به برخی از این روغن ها واکنش نشان می دهند.

درمان خانگی شپش سر با روغن ضروری

روغنهایی که اثربخشی خود را در از بین بردن شپش سر نشان داده اند عبارتند از:

✅ روغن درخت چای
✅ روغن اسطخدوس
✅ روغن چریش
✅ روغن گل میخک
✅ روغن اوکالیپتوس
✅ روغن انیسون
✅ روغن برگ دارچین
✅ روغن آویشن قرمز
✅ روغن نعناع
✅ روغن جوز هندی

درمان شپش سر

2 اونس روغن زیتون را با 15 تا 20 قطره از یک اسانس مخلوط کنید این مخلوط را با استفاده از پنبه روی پوست سر بزنید. روغن را یک شبه (حداقل 12 ساعت) روی پوست سر و مو بگذارید سپس شامپو بزنید و آبکشی کنید و تکرار کنید.

راه دیگر این است که 15 تا 20 قطره اسانس را در 4 اونس الکل بریزید محلول را در یک بطری اسپری بریزید و موها را با آن اشباع کنید. محلول را حداقل 12 ساعت روی موهای خود بگذارید.

پس از از بین بردن شپش، می توان از اسپری الکل به عنوان یک درمان پیشگیرانه استفاده کرد به یاد داشته باشید که شانه کردن موها برای از بین بردن شپش و تخم آنها ضروری است.

درمان شپش سر

این کارها را هرگز انجام ندهید

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که هنگام کشتن شپش این کارها را انجام ندهید:

برای درمان سریعتر شپش از دارو بیش از دوز توصیه شده یا تجویز شده استفاده نکنید. مصرف بیش از حد می تواند خطرناک باشد و باعث آسیب جدی شود.

از تماس داروهای شپش با چشم خودداری کنید. در صورت تماس با چشم، حتماً چشمان خود را کاملا بشویید.

داروی شپش را بیش از دو یا سه بار مصرف نکنید. اگر یک دارو را بیش از حد تکرار کنید، ممکن است شما یا فرزندتان نسبت به دارو مقاوم شوید. به همین دلیل بهتر است از یک درمان جایگزین استفاده کنید.

درمان شپش سر

بیش از یک داروی شپش سر را همزمان مصرف نکنید. استفاده از بیش از یک درمان در از بین بردن سریعتر شپش موثر نخواهد بود و می تواند آسیب بیشتری نسبت به سود داشته باشد.

هنگام استفاده از داروی شپش سر، از ماسک مو نرم کننده روی موهای خود استفاده نکنید. نرم کننده به عنوان مانعی برای داروهای شپش عمل می کند و مانع از چسبندگی مناسب آن به ساقه مو می شود.

سخن آخر

هنگام درمان شپش رعایت دقیق دستورالعمل ها مهم است. عدم رعایت دارو یا درمان های خانگی یکی از دلایل اصلی هجوم مجدد آنهاست.

در حال حاضر شواهد کافی برای درمان خانگی شپش مانند سس مایونز یا محلول نیش حشرات به عنوان یک درمان موثر برای شپش سر وجود ندارد. بنابراین CDC توصیه می‌کند که دستورالعمل‌های پزشک خود را برای درمان دنبال کنید و اگر به نظر می‌رسد درمان مؤثر نیست، به آنها اطلاع دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.