زیبایی

6 روش برای داشتن دندان‌هایی سفید و تمیز

6 روش برای داشتن دندان‌هایی سفید و تمیز

6 روش برای داشتن دندان‌هایی سفید و تمیز » تغییرات رنگ در دندان های شما ممکن است تدریجی باشد و با گذشت زمان رخ می دهد. در برخی موارد ، زرد شدن دندان ها ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. به عنوان مثال ، با افزایش سن ، ممکن است دندان های شما زردتر یا تیره تر به نظر برسند.

با از بین رفتن مینای بیرونی ، عاج زرد زیر آن بیشتر نمایان می شود. اگر به دنبال راهی برای سفید کردن دندان های خود در خانه هستید ، در اینجا نکات ساده ای وجود دارد که می توانید انجام دهید. اما برای انجام این کار در خانه باید بسیار مراقب باشید.

در صورت استفاده نادرست یا طولانی مدت از محصولات ، ممکن است به دندان های شما آسیب برساند. همچنین ممکن است مینای دندان شما از بین برود یا باعث ایجاد حساسیت و سوراخ شود.

6 روش برای داشتن دندان‌هایی سفید و تمیز

راههای ساده برای از بین بردن دندان های زرد

در اینجا 6 روش ساده و طبیعی برای از بین بردن دندان های زرد وجود دارد. شاید بهتر باشد چند روش درمانی را انتخاب کرده و آنها را برای چند هفته امتحان کنید. پس از آزمایش ، خواهید فهمید که کدام راه حل برای شما بهتر است و نتیجه بهتری خواهد داشت.

1. مسواک زدن

اولین قدم شما برای داشتن دندانهای سفیدتر و جذاب تر ، مسواک زدن بیشتر و انجام آن به روش صحیح است. مسواک زدن بعد از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که باعث زرد شدن دندان ها می شود بسیار مهم است.

همچنین ، هنگام مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی ، بسیار مراقب باشید. مسواک زدن محکم ممکن است به اسید مینای دندان آسیب برساند و همچنین باعث فرسایش آن شود.

دندانهای خود را حداقل دو بار در روز و هر بار 2 دقیقه مسواک بزنید. مطمئن شوید که همه قسمت ها و ترک ها را تمیز می کنید. بهتر است برای محافظت از لثه ها ، دندان های خود را به آرامی و با حرکت دایره ای مسواک کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت های دندان خود  از جمله سطوح داخلی ، خارجی و جویدن را تمیز کنید.

این خمیردندان‌ها حاوی ساینده‌های ملایمی هستند که وقتی روی دندان‌ها مالیده می‌شوند، باعث از بین رفتن لکه‌های روی سطح دندان‌ها می‌شوند.

همچنین این خمیردندان ها آنقدر ملایم هستند که می توان گفت بی خطر هستند و هنگام استفاده از آنها نیازی به نگرانی نیست. استفاده از مسواک های برقی نیز ممکن است در از بین بردن لکه های روی دندان موثرتر باشد.

6 روش برای داشتن دندان‌هایی سفید و تمیز

بیشتر بخوانید: چطور به روش درست از دندان و لثه خود مراقبت کنیم؟

2. جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

با ترکیب جوش شیرین و هیدروژن پراکسید خمیری ایجاد می شود که هنگام استفاده روی دندان ها ، باکتری ها ، پلاک ها و لکه ها را از بین می برد.

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با دو قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید. پس از مسواک زدن با این خمیر ، دهان خود را کاملاً با آب بشویید. همچنین می توانید از همین نسبت مواد برای تهیه دهانشویه استفاده کنید یا می توانید جوش شیرین را با آب مخلوط کنید.

همچنین مطالعات و تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت، مشخص شد که استفاده از خمیردندانی که حاوی جوش شیرین و هیدروژن پراکسید باشد، باعث سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود.

این نتیجه پس از حدود 6 هفته استفاده از آن خمیر دندان مشاهده شد تحقیقات دیگر در مورد خمیردندان نشان داده است که استفاده از این نوع خمیردندان بی خطر است و می توان روزانه از آن استفاده کرد.

داشتن دندان‌هایی سفید6 روش برای داشتن دندان‌هایی سفید و تمیز

3. سرکه سیب

از سرکه سیب به مقدار کم می توان برای سفید کردن دندان ها استفاده کرد. دو قاشق چای خوری سرکه سیب را با 170 میلی لیتر آب مخلوط کرده و دهانشویه تهیه کنید. این محلول را به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید. سپس دهان خود را با آب بشویید و مسواک بزنید.

تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت، نشان داد که سرکه‌ی سیب روی دندان‌های گاو تأثیر می‌گذارد و باعث سفید شدن آن‌ها می‌شود.

با این حال باید توجه داشت که این پتانسیل ممکن است باعث آسیب رساندن به ساختار سطحی دندان‌ها شود. بنابراین اگر می‌خواهید این روش را امتحان کنید، با احتیاط و برای مدت کم از آن استفاده کنید.

روش خانگی برای دندانی سفید

4. پوست موز ، پرتقال و لیمو

برخی افراد ادعا می کنند که مالیدن پوست موز ، پرتقال و لیمو دندان ها را سفید می کند. این باور به دلیل وجود اسید در پوست این میوه ها است.

می توانید پوست میوه را به آرامی به مدت دو دقیقه روی دندان های خود بمالید. پس از آن ، حتما دهان خود را کاملاً بشویید و دندان های خود را مسواک بزنید.

به طور کلی ، هیچ مطالعه مفصلی روی این کار انجام نشده است و ثابت نشده است که استفاده از پوست این میوه ها باعث سفید شدن دندان ها می شود. مطالعه ای در سال 2015 روی خمیردندان هایی انجام شد که حاوی 5 درصد دی-لیمونن(d-limonene ، اسید موجود در پوست مرکبات) بود.

افرادی که از این خمیر دندان دو بار در ماه به مدت یک ماه استفاده می کردند لکه های سیگار کشیدن روی دندان های خود را به میزان قابل توجهی کاهش دادند. اما روی لکه های طولانی مدت ناشی از سیگار و چای بی تاثیر بود.

در سال 2017 عصاره اسید سیتریک از چهار نوع پوست پرتقال به عنوان سفید کننده دندان مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج نشان داد که آنها در سفید کردن دندان ها توانایی های متفاوتی دارند و عصاره پوست نارنگی بهترین نتایج را به دست آورد.

روش خانگی برای دندانی سفید

هنگام استفاده از این روشها برای سفید کردن دندانها باید بسیار مراقب باشید زیرا اسید موجود در آنها ممکن است باعث خرابی و فرسودگی مینای دندان شما شود.

اگر دندانهای حساسی دارید یا بعد از استفاده از این روش متوجه حساسیت بیشتر دندانهایتان شده اید ، این روش را رها کرده و روشهای دیگر را امتحان کنید.

5. زغال فعال

از زغال فعال می توان برای از بین بردن لکه های دندان استفاده کرد زیرا اعتقاد بر این است که ذغال به دلیل جذب زیاد رنگدانه ها و لکه های روی دندان را از بین می برد و همچنین باکتری ها و سموم را در دندان ها از بین می برد.

خمیردندان های زیادی حاوی زغال فعال هستند که ادعا می کنند دندان ها را سفید می کنند. تحقیقات نشان داده است که این خمیردندان ها ممکن است دندان ها را سفید کنند ، اما به اندازه سایر خمیردندان ها موثر نیستند.

علاوه بر خمیردندان‌ها، شما می‌توانید یک کپسول زغال فعال را باز کنید و محتویات آن را روی مسواک خود قرار دهید. دندان‌هایتان را به آرامی و با حرکات دایره‌ای شکل کوچک به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید.

در ناحیه لثه بسیار مراقب باشید زیرا ذغال می تواند خاصیت سایندگی داشته و به لثه شما آسیب برساند. اگر دندان های حساسی دارید یا می خواهید ساییدگی زغال را محدود کنید ، آن را روی دندان های خود بکشید و بگذارید 2 دقیقه بماند.

همچنین می توانید زغال فعال را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا محلول مانند دهانشویه تهیه شود. این محلول را به مدت 2 دقیقه در دهان خود بچرخانید و سپس دهان خود را کاملاً بشویید.

باید بدانید که برخی تحقیقات نشان داده است که استفاده بیش از حد از زغال فعال به دلیل خاصیت سایندگی  باعث تخریب ساختار دندان می شود و حتی ممکن است زردتر به نظر برسد.

روش خانگی برای دندانی سفید

6. از میوه ها و سبزیجاتی که آب بیشتری دارند استفاده کنید

گفته می شود که خوردن میوه ها و سبزیجات خام با آب زیاد می تواند به سلامت دندان های شما کمک کند. آبمیوه ها باکتری های دندان و لثه شما را تمیز می کنند.

جویدن میوه ها و سبزیجات در پایان غذا نیز باعث افزایش تولید بزاق می شود که به حذف ذرات غذایی که در دندان گیر کرده اند و همچنین اسیدهای مضر را از بین می برد.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که کمبود ویتامین C شدت پریودنتیت (بیماری لثه) را افزایش می دهد. این مطالعه همچنین نشان داد که سطح بالای ویتامین C میزان پلاک را که باعث زرد شدن دندان ها می شود.

یک منبع معتبر در سال 2012 دریافت که خمیردندان های حاوی عصاره پاپائین (آنزیمی که در میوه پاپایا یافت می شود) و بروملین (آنزیمی که در آناناس یافت می شود) تأثیر بسزایی در سفید شدن دندان ها دارد.

روش خانگی برای دندانی سفید

علت زرد شدن دندان ها چیست؟

عوامل زیادی باعث زرد شدن دندان ها می شود برخی از این موارد عبارتند از:

  • مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌ها مانند بلوبری، قهوه یا چای
  • رژیم غذایی حاوی قند و کربوهیدرات
  • کشیدن سیگار یا جویدن تنباکو
  • عوارض جانبی بعضی داروها یا دهان‌شویه‌ها
  • افزایش سن
  • ژنتیک
  • زخم یا آسیب دهان
  • مصرف بیش از اندازه‌ی فلوراید
  • بهداشت ضعیف دهان و دندان
  • خشکی دهان مزمن یا کمبود بزاق

روش خانگی برای دندانی سفید

اخرین حرف

نکات زیادی وجود دارد که می توانید در خانه برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنید. با این حال بسیار مراقب باشید زیرا ممکن است به مینای دندان یا لثه آسیب برساند. به طور کلی بهترین راه برای داشتن دندانهای سفیدتر رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن روزانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.