سلامت پوست

چطور بوی بد زیر بغل را درمان کنیم؟ راه پیشگیری از آنها چست

چطور بوی بد زیر بغل را درمان کنیم؟ راه پیشگیری از آنها چست

چطور بوی بد زیر بغل را درمان کنیم؟ راه پیشگیری از آنها چست : بوی بد زیر بغل یک مشکل ناخوشایند است. اگرچه اکثر مردم در زمان های مختلف با این مشکل برخورد کرده اند ، اما همچنان باعث خجالت و عزت نفس پایین می شود.

در ادامه ، اطلاعات بیشتری در مورد علت و عوامل ایجاد کننده این مشکل در اختیار شما قرار می دهیم ، سپس راه حل های عملی برای درمان و جلوگیری از بوی بد زیر بغل را به شما معرفی می کنیم راحت ترین راه موثر برای از بین بردن لک صورتبا ما همراه باشید.

چطور بوی بد زیر بغل را درمان کنیم؟ راه پیشگیری از آنها چست

علت بوی بد زیر بغل چیست؟

تعریق یکی از نیازهای ضروری بدن برای خنک نگه داشتن خود است. غدد عرق که کل بدن انسان را می پوشاند ، امکان تعریق را فراهم می کند.

غدد اصلی عرق در بدن، اکرین (eccrine) و آپوکرین (apocrine) نام دارند.

غدد آکرین در اکثر نقاط بدن یافت می شوند و مستقیماً در سطح پوست باز می شوند. غدد آپوکرین ، بر خلاف غدد آکرین ، بیشتر در مناطقی از بدن یافت می شوند که تعداد زیادی فولیکول مو در آنها وجود دارد

*: مناطقی مانند زیر بغل و کشاله ران. ترشح غدد آپوکرین به جای اینکه مستقیماً در سطح پوست آزاد شود ، ابتدا وارد فولیکول مو شده و از طریق آن ، به سطح پوست نفوذ می کند.

بیشتر بخوانید: راحت ترین راه موثر برای از بین بردن لک صورت

هنگامی که دمای بدن افزایش می یابد ، ترشحات غدد درون ریز آزاد می شود ، بنابراین دمای بدن (خنک شدن بدن) تنظیم می شود. این نوع عرق معمولاً بو نمی دهد.

این نوع عرق زمانی بو می گیرد که باکتری های سطح پوست شروع به تجزیه کنند. البته مصرف برخی غذاها و همچنین برخی از انواع داروها می تواند بوی نامطبوعی به این نوع عرق بدهد.

چطور بوی بد زیر بغل را درمان کنیم؟ راه پیشگیری از آنها چست

علت بوی بد زیر بغل چیست؟

غدد آپوکرین عموماً تحت فشار و استرس شروع به ترشح مایع بی بو می کنند. ترشحات آزاد شده از این غدد ، هنگام تماس با باکتری های سطح پوست ، بوی نامطبوع تری نسبت به غدد آکرین ایجاد می کند.

نکته دیگر این است که غدد آپوکرین از سن بلوغ به بعد شروع به فعالیت می کنند. به همین دلیل است که ما معمولاً قبل از این دوره با بوی بد عرق زیر بغل و سایر نواحی مشکلی نداریم.

کاملاً طبیعی است که عرق گاهی بوی بد بدهد ، اما برخی از افراد بیش از حد معمول عرق می کنند. این مشکل را هیپرهیدروز (هیپرهیدروز با دقت بیشتر) می گویند.

در برخی موارد ، هایپرهیدروز عامل بوی بد زیر بغل است. افراد مبتلا به این بیماری بیش از حد عرق می کنند ، به ویژه در مناطقی مانند پاها ، زیر بغل و دست ها (باعث تعریق کف دست می شوند).

اگر فکر می کنید ممکن است دچار هایپرهیدروز باشید ، برای درمان بوی زیر بغل با یک متخصص مشورت کنید. در چنین مواردی ابتدا آزمایش هایی را انجام می دهید و سپس با استراتژی های درمانی مناسب آشنا می شوید.

*فولیکول مو (hair follicle): دستگاه پوستی استوانه‌ای‌شکلی که تولیدکننده مو است.

چطور بوی بد زیر بغل را درمان کنیم؟ راه پیشگیری از آنها چست

نکات و توصیه هایی برای درمان بوی زیر بغل

درمان مناسب برای بوی زیر بغل بسته به عواملی مانند شدت تعریق و علت آن می تواند متفاوت باشد.

علت اصلی بوی بد زیر بغل عدم رعایت اصول بهداشتی یا استفاده از محصولات بهداشتی نامناسب است. در برخی موارد ، بوی نامطبوع عرق ریشه در اختلال یا بیماری دیگری دارد. در چنین مواردی ، تنها درمان قطعی برای بوی زیر بغل ، تشخیص مشکل فیزیکی و از بین بردن آن است.

چندین روش رایج برای درمان بوی زیر بغل وجود دارد که در زیر به معرفی آنها می پردازیم. دو روش اول رایج تر است ، اما استراتژی ها و توصیه های زیر نیز نقش موثری در درمان و کنترل بوی زیر بغل دارند.

1. استفاده از ضد عرق ها و دئودورانت ها برای درمان بوی زیر بغل

استفاده از ضد عرق ها (بدون نسخه) و خوشبو کننده (یا ترکیبی از این دو) ، به صورت روزانه و بعد از حمام ، یکی از رایج ترین و موثرترین روش ها برای درمان بوی بد زیر بغل است. گاهی اوقات لازم است از انواع مختلف داروها و مارک ها و انواع مختلف دئودورانت ها استفاده شود تا در نهایت محصول مناسب برای شما پیدا شود.

داروهای ضد عرق به طور موقت منافذی را که عرق را در سطح پوست منتشر می کنند مسدود کرده و باعث می شود کمتر عرق کنید. در نتیجه بوی بد عرق کاهش می یابد.

از طرف دیگر دئودورانت هیچ نقشی در کاهش ترشح عرق ندارد ، اما بوی عرق را کاهش می دهد. دئودورانت ها معمولاً با الکل ساخته می شوند و تماس آنها با سطح پوست منجر به اسیدی شدن پوست می شود. این فرایند از تشکیل و رشد باکتری ها جلوگیری می کند. همانطور که گفتیم ، باکتری ها عامل اصلی بوی بد عرق هستند.

2. از بوتاکس برای درمان بوی زیر بغل استفاده کنید

بوتاکس معمولاً به دلیل اثربخشی آن در از بین بردن چین و چروک و جوانسازی پوست مشهور است ، اما بوتاکس کاربردهای دیگری نیز دارد. یکی از این کاربردها درمان بوی زیر بغل است.

تزریق بوتاکس به غدد عرق هم عرق آزاد شده در سطح پوست را کاهش می دهد و هم بوی بد آن را از بین می برد. تزریق بوتاکس یک درمان رایج برای افراد مبتلا به هایپرهیدروز است.

تاثیر تزریق بوتاکس در درمان بوی زیر بغل موقتی است و پس از چند ماه از بین می رود. بنابراین ، باید هر چند وقت یکبار دوباره تزریق شود.

بوی بد زیر بغل

3. حمام روزانه و رعایت صحیح اصول بهداشتی

قبلا گفته شد که بوی زیر بغل در اثر تماس با باکتری های سطح پوست ایجاد می شود. با استحمام روزانه می توانید باکتری های سطح پوست را از بین ببرید و از تماس آنها با عرق جلوگیری کنید.

هنگام استحمام  به تمیز کردن مناطقی مانند زیر بغل (یا مناطق دیگری که فکر می کنید منبع اصلی بوی بد عرق هستند) توجه کنید.

بوی بد زیر بغل

4. برای درمان بوی زیر بغل از صابون ضد باکتری استفاده کنید

استفاده از صابون ضد باکتریایی یکی دیگر از راه های خوب برای از بین بردن باکتری های سطح پوست و از بین بردن بوی بد عرق است. به دنبال کلمه “ضد باکتری” روی بسته بندی صابونی که می خرید باشید.

5. خشک شدن کامل بدن پس از استحمام

بعد از استحمام ، بدن خود را با حوله (مخصوصاً در مناطقی که زیاد عرق می کنند) خشک کنید. وقتی بدن خشک می شود ، احتمال بروز باکتری ها و رشد روی سطح پوست بسیار کمتر است.

بوی بد زیر بغل

6. تمیز نگه داشتن لباس ها

وقتی زیاد عرق می کنید ، سریع لباس های خود را عوض کنید. لباسهای تمیز بوی عرق را کاهش می دهند.

7. از برخی غذاها و نوشیدنی ها برای درمان بوی زیر بغل خودداری کنید

غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید می توانند بوی عرق را تغییر دهند. فلفل دلمه ای ، غذاهای تند و سایر غذاهایی که بیشتر عرق می کنند بوی بد آن را بیشتر می کند.

همچنین بوی تند غذاها مانند سیر یا پیاز می تواند در عرق رها شده نفوذ کرده و بو را بدتر کند. نوشیدنی های الکلی و نوشیدنی های کافئین دار نیز باعث می شوند بیشتر عرق کنید تا جایی که می توانید از خوردن این نوشیدنی ها و نوشیدنی ها خودداری کنید.

بوی بد زیر بغل

راه حل های مناسب برای جلوگیری از بوی بد زیر بغل

با مراقبت از نظافت روزانه و شستن لباس ها بوی زیر بغل را درمان و پیشگیری کنید با رعایت این نکات و ترفندها ، می توانید بوی بد دهان و سایر نواحی را از ابتدا تا حد زیادی کنترل کنید و دیگر نیازی به از بین بردن یا درمان آن ندارید:

2. پوشیدن لباسهای گشاد و نخی

ایده خوب دیگر این است که تا حد امکان لباسهای گشاد و نخی بپوشید مخصوصاً اگر زیاد عرق می کنید. به این ترتیب ، هوای زیر لباس بیشتر جریان می یابد و بدن خنک می ماند در نتیجه کمتر عرق می کنید.

3. اصلاح موهای زیر بغل

موهای زیر بغل نیز می تواند راه خوبی برای جلوگیری از بوی بد زیر بغل باشد هنگامی که موهای زائد در این ناحیه ندارید ، تمیز کردن زیر بغل با صابون بهتر و موثرترین خواهد بود. به همین دلیل تراشیدن زیر بغل به کنترل و جلوگیری از بوی بد دهان کمک می کند.

بوی بد زیر بغل

4. استرس را کنترل کرده و اضطراب را کاهش دهید

مهمترین راه پیشگیری از بوی بد زیر بغل استفاده از تکنیک های مدیریت استرس و کاهش اضطراب است ما قبلاً گفتیم که غدد عرق (غدد آپوکرین) هنگامی که تحت استرس هستید ترشحات خود را شروع می کنند. بنابراین کاهش استرس و کنترل آن باعث می شود کمتر عرق کنید.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است؟

اگر مدتهاست از استراتژی های مختلف برای درمان و کنترل بوی زیر بغل استفاده می کنید و هیچکدام از آنها موثر نبوده است ، احتمالاً مشکل یا بیماری دیگری دارید. بنابراین زمان مراجعه به متخصص فرا رسیده است. او با تشخیص دقیق علت بوی بد ، درمان موثرترین را پیشنهاد می کند.

بوی بد زیر بغل

سخن آخر»

امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد همانطور که گفتیم راه های مختلفی برای جلوگیری از بوی بد زیر بغل وجود دارد که شما میتوانید امتحان کنید. همینطور میتوانید با کلیک برروی دلایلی که باعث عرق کردن در گرما میشود + راهکار مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.