سلامت پوست

صحیح ترین روش استفاده از کرم ضد آفتاب + همه چیز درباره ضد آفتاب

صحیح ترین روش استفاده از کرم ضد آفتاب + همه چیز درباره ضد آفتاب

صحیح ترین روش استفاده از کرم ضد آفتاب + همه چیز درباره ضد آفتاب : روش صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب فواید کرم ضد آفتاب بر پوست نور خورشید و اشعه فرابنفش آن بیشترین تأثیر را بر پیری زودرس پوست دارد این اثر را می توان در انواع چین و چروک ، لک ، افتادگی پوست ، کک و مک ، کاهش قدرت پوست و یا حتی سرطان پوست و … مشاهده کرد.

کرم ضد آفتاب

فواید ضد آفتاب بر روی پوست

مطالعات نشان می دهد که کرم های ضد آفتاب نقش مهمی در کاهش پیری زودرس پوست و همچنین سرطان پوست در افراد دارند. پزشکان توصیه می کنند که افراد به ویژه زنان فقط از کرم های ضد آفتاب به جای لوازم آرایشی برای پوست استفاده کنند و بدانند که لوازم آرایشی پوست جایگزین کرم ضد آفتاب نمی شود و با بستن منافذ پوست از خروج سموم و عرق از پوست جلوگیری می کند در نتیجه ، پیری زودرس در افراد رخ می دهد.

علت اصلی ایجاد چین و چروک و کک و مک روی پوست ، نور خورشید ، به ویژه اشعه فرا بنفش است. هر فردی با هر نوع پوستی و هر نوع ژنتیکی ، اگر بداند چگونه از پوست خود در زیر نور آفتاب مراقبت کند ، پوست او سالم تر و شفاف تر خواهد شد و مطمئناً آثار پیری بعداً بر روی پوست آنها ظاهر می شود. علیرغم اثبات اثرگذاری خورشید بر سرطان پوست حتی اگر به جوان ماندن فکر نکنیم ما باید مراقب پوست خود باشیم.

کرم ضد آفتاب

خطر آفتاب

نور خورشید از طول موج های متفاوتی تشکیل شده است که نام آنها بر این اساس است. نور فرا بنفش طول موج خاصی از نور خورشید است که به قسمت های A و B تقسیم می شود و هر دو برای پوست مضر هستند.

اشعه فرا بنفش نوع B ، در تماس با پوست ، روی لایه بیرونی پوست به نام اپیدرم تأثیر می گذارد و باعث آفتاب سوختگی می شود.

این نوع نور خورشید نمی تواند از شیشه عبور کند و در نتیجه وقتی پنجره ها بسته می شوند جذب شیشه شده و وارد اتاق نمی شود. نوع دیگری از اشعه فرا بنفش ، A  به عمق بیشتر پوست نفوذ می کند و می تواند آسیب های شدیدتری به پوست وارد کند ، علاوه بر عبور از شیشه و در اتاقی با پنجره های بسته ، از آن در امان نیستیم.

هر دو نوع A و B می توانند با شکستن کلاژن پوست ، ایجاد رادیکال های آزاد و مهار مکانیسم های ترمیم پوست ، باعث ایجاد برجستگی ، چین و چروک و از همه بدتر سرطان پوست شوند.

صحیح ترین روش استفاده از کرم ضد آفتاب + همه چیز درباره ضد آفتاب

سوالی که به ذهن همه می رسد این است که چگونه از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنیم؟ یکی از این راه ها استفاده از کرم ضد آفتاب است.

اما علاوه بر این  باید سعی کنید تا حد امکان در ساعات بسیار گرم روز ، یعنی حدود ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر ، در معرض آفتاب نباشید و تنها در صورتی که مجبور باشید زیر نور آفتاب باشید و از لباس هایی استفاده کنید تا حد امکان و بیشتر پوست را می پوشاند.

محافظت از چشم را نباید فراموش کرد و باید در انتخاب عینک هایی که استاندارد هستند و می توانند اشعه فرا بنفش را به خوبی جذب کنند انتخاب کرد.

بیشتر بخوانید» BB کرم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نحوه عملکرد ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب به دو صورت عمل می کنند. یکی از انواع آن مسدود کننده است که یک لایه نازک روی پوست ایجاد می کند و از رسیدن نور خورشید به پوست جلوگیری می کند.

این نوع کرم های ضد آفتاب در محافظت در برابر اشعه های فرا بنفش و A و B بسیار موثر هستند اما ممکن است به دلیل ظاهر تغییر رنگ بر روی پوست  از نظر زیبایی خوب نباشند.

اکسیددوزنگ یک نمونه بارز از ضدآفتاب‌هایی است که به این ترتیب عمل می‌کنند.مکانیسم دیگر عملکرد ضدآفتاب‌ها،‌ مکانیسم جذبی است. در این روش ضدآفتاب، باجذب اشعه‌های مضر مانع رسیدن آنها به پوست می‌شود.

اکثر کرم های ضد آفتاب موجود در بازار حاوی ترکیبی از مواد هستند و از هر دو مکانیسم فوق برای محافظت از پوست در برابر آفتاب استفاده می کنند.

صحیح ترین روش استفاده از کرم ضد آفتاب + همه چیز درباره ضد آفتاب

SPF در ضد آفتاب

SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor است. ضدآفتاب ها بر اساس SPF طبقه بندی می شوند. از SPF ، ما 2 تا 60 SPF و بالاتر داریم. اما وقتی می گوییم SPF یک ضد آفتاب 15 است ، معنی آن چیست؟

اگر فردی که ضدآفتاب‌ نزده در برابر آفتاب قرار گیرد، تقریبا بعداز ۲۰ دقیقه دچار آفتاب سوختگی در ناحیه‌ای می‌شود که آفتاب به آن تابیده.

حال اگر همین فرد ضدآفتابی با ۱۵ SPF بزند، ۱۵*۲۰دقیقه طول خواهد کشید، تا دچار همان میزان آفتاب سوختگی شود. به عبارت دیگر ضدآفتابی با ۱۵ SPF، مانع رسیدن ۹۲ درصد از اشعه‌های مضر به پوست می‌شود.

میزان SPF در ضد آفتاب چقدر باید باشد؟

اکثر متخصصان پوست کرم های ضد آفتاب با SPF 15 یا بیشتر توصیه می کنند ، اما مهمتر از این که SPF کرم ضد آفتاب استفاده شده 15 یا 60 باشد استفاده درست و منظم از ضد آفتاب است.

کرم ضد آفتاب با SPF 15 بسیار موثرتر از کرم ضد آفتاب با SPF 60 است ، به شرطی که به طور منظم استفاده شود و در فواصل منظم در طول روز تکرار شود ، مثلا یک روز در میان یا یک بار در روز استفاده می‌شود.

چقدر باید از ضد آفتاب استفاده کرد؟

اکثر افراد هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب به اندازه کافی از کرم ضد آفتاب به پوست خود استفاده نمی کنند و تنها 25 تا 50 درصد از آن مورد نیاز است.

کرم ضد آفتاب باید طوری استفاده شود که یک لایه نازک روی پوست ایجاد کند و بتواند اثر محافظتی خود را به طور کامل اعمال کند. علاوه بر این ، حدود 20 تا 30 دقیقه قبل از خروج از خانه.

شما باید کرم ضد آفتاب را روی پوست خود بزنید زیرا حدود نیم ساعت طول می کشد تا کرم ضد آفتاب جذب پوست شود و اثر کند. آنها می توانند ضد آفتاب را بی اثر کنند. هنگام استفاده از کرم های ضد آفتاب ، به بینی ، گوش و اطراف آن توجه ویژه ای داشته باشید.

نیاز به کرم ضد آفتاب در هوای ابری

در هوای ابری ، باید از کرم ضد آفتاب نیز استفاده کنید ، زیرا ابرها نمی توانند اشعه مضر فرابنفش را جذب کنند و در هوای ابری ، تقریباً 80 درصد از این اشعه ها به پوست می رسد.

علاوه بر این  در هوای ابری ، هیچ گرما یا نور شدید آفتاب وجود ندارد که باعث شود افراد به داخل خانه و محیط های سایه بروند ، در نتیجه احتمال رسیدن اشعه فرا بنفش بیشتر به آنها افزایش می یابد. زیرا این اشعه قابل مشاهده نیست بنابراین ، مانند روزهای آفتابی ، حتی دقیق تر ، شما باید در روزهای ابری آفتاب بگیرید.

استفاده از کرم ضد آفتابصحیح ترین روش استفاده از کرم ضد آفتاب + همه چیز درباره ضد آفتاب

تجدید کرم ضد آفتاب

در صورت شستن صورت ، تعریق زیاد ، شنا کردن و … باید دوباره از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. علاوه بر این ، توصیه می شود که در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید حداقل هر 2-4 ساعت یکبار دیگر از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. 

از آنجا که اکثر مردم در اولین استفاده از کرم ضد آفتاب به اندازه کافی روی پوست خود استفاده نمی کنند ، برخی از متخصصان توصیه می کنند که حتی در هر ساعت در برابر نور شدید خورشید ، کرم ضد آفتاب را مجدداً استفاده کنید.

اگر در استخرهای روباز یا در مناطقی که در معرض آفتاب هستند شنا می کنید ، باید از کرم های ضد آفتاب ، به ویژه انواع مقاوم در برابر آب استفاده کنید و در صورت طولانی شدن زمان شنا ، کرم ضد آفتاب را به طور مرتب تمدید کنید.

بیشتر بخوانید» معرفی کرم دور چشم برای رفع تیرگی

بهترین کرم ضد آفتاب

تقریباً هر نوع ضد آفتابی که هرکسی می تواند انتخاب کند و به نظر خود بهترین است و بیشتر سلیقه ای است. در حال حاضر انواع مختلف کرم های ضد آفتاب خارجی و ایرانی در قالب لوسیون ، کرم ، ژل و مواردی وجود دارد که هرکس می تواند با توجه به نوع پوست خود و با کمک پزشک ضدآفتاب مناسب را انتخاب کند ، اما هرگز نباید فکر کنید که اگر گران ترین کرم ضد آفتاب با بالاترین SPF بخرید حتما پوست خود را در برابر آفتاب بیمه می کنید مهمتر از نوع ضد آفتاب و میزان SPF آن استفاده منظم و صحیح آن است.

استفاده از کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب خوب چیست؟

از دیگر ویژگی های یک ضد آفتاب خوب می توان به دوام و مقاومت آن در برابر آب و تعریق اشاره کرد. برای دستیابی به این اهداف ، تولید کنندگان کرم های ضد آفتاب معمولاً از ترکیبی از مواد مختلف استفاده می کنند.

این کرم ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد: کرم های ضد آفتاب فیزیکی که با بازتاب و پراکندگی اشعه ماوراء بنفش عمل می کنند و کرم های ضد آفتاب شیمیایی که اشعه فرا بنفش را جذب می کنند.

کرم های ضدآفتاب فیزیکی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم ، اگر دارای ذرات بزرگ یا درصد بالایی از آنها باشند ، رنگ سفید تولید می کنند که از نظر ظاهری چندان قابل قبول نیست.

ضدآفتاب های شیمیایی که اشعه فرابنفش را جذب می کنند. ضدآفتاب های فیزیکی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم اگر ذرات بزرگی داشته یا درصدشان زیاد باشد ، رنگ سفیدی ایجاد می کنند که از نظرظاهری چندان قابل قبول نیست.

نکته دیگر در انتخاب ضدآفتاب این است که برای هر پوستی ، معمولی ، چرب ، گرم یا خشک ، باید از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده کنید برای پوست های چرب مستعد آکنه ، از کرم ضد آفتاب مناسب پوست چرب  استفاده کنید. برای پوست های خشک ، کرم های ضد آفتاب که مرطوب کننده تر هستند بهتر است.

استفاده از کرم ضد آفتاب

ضد آفتاب رنگی یا ضد آفتاب بی رنگ

هیچ تفاوتی با هم ندارند. در صورت تمایل می توانید از کرم های ضد آفتاب رنگی استفاده کنید. هیچ تفاوتی بین این دو نوع وجود ندارد و داشتن SPF بالای 30 کافی است.

ضدآفتاب های رنگی حاوی مواد و رنگدانه هایی هستند که علاوه بر استفاده به عنوان ضدآفتاب ، به عنوان کرم پودر نیز مورد استفاده قرار می گیرند و در واقع افرادی که می خواهند آرایش کنند  برای راحت تر و جلوتر از آرایش در کرم های ضد آفتاب رنگی آنها به عنوان پایه آرایش استفاده می شوند.

اما این که ضد افتاب رنگی باشه یا نه هیچ ربطی به زدن جوش های زیر پوستی نداره و این بستگی به فرد داره که ممکنه به یه نوع خاص از محصولات آرایشی حساسیت داشته باشد و نباید این رو به محصول نسبت دهیم.

ضد آفتاب فاقد چربی برای افرادی که پوست چرب دارند و استعداد جوش زدن دارند مناسب می باشد. رنگی بودن یا نبودنش امری سلیقه ایست و به خودتان مربوط میشود.

کرم ضد آفتاب

روش صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب

– کرم ضد آفتاب باید یک ربع تا نیم ساعت قبل از خروج از خانه روی پوست زده شود و سپس تقریباً هر دو ساعت یکبار تجدید شود زیرا پس از این مدت ، اثر آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

آکادمی درماتولوژی امریکا می گوید در کسانی که هر دوساعت ونیم ضدآفتاب شان را تجدید می کنند خطرآفتاب سوختگی پنج برابر کسانی است که هر دوساعت ضد آفتاب شان را تجدید می کنند.

کرم ضد آفتاب خود را برای دو ساعت و نیم تمدید کنید خطر آفتاب سوختگی پنج برابر افرادی است که هر دو ساعت کرم ضد آفتاب خود را تمدید می کنند 

– در هوای ابری ، اشعه فرا بنفش به پوست می رسد ، بنابراین در هوای ابری  به کرم ضد آفتاب نیز نیاز است.

– به صرف استفاده از ضدآفتاب ، بی محابا خود را درمعرض نور خورشید قرارندهید. در همه حال به ویژه بین ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر از آفتاب اجتناب کرده و علاوه برضدآفتاب از لباس های مناسب و کلاه لبه داراستفاده کنید.

سخنـ آخر:

امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد همانطور که گفتیم ضد آفتاب همانند یک دارو یا یک محافظ از بدن و پوست شما عمل میکند یعنی به بیانی نباید از مزایای آن غافل شد جدا از اینکه در قیمت های مختلفی وجود دارد پس خریدن آن ها کار دشواری نخواهد بود و با کمی دقت و حوصله میتوانید بهترین نوع ضد آفتاب را انتخاب کنید بنابراین اگر دوست داشتید میتوانید با کلیک برروی فواید ضد آفتاب چیست؟ هر آنچه که باید بدانید این مقاله را هم مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.