انواع لوازم آرایشی, سلامت پوست

دئودورانت یا مام زیر بغل ؟ کدام یک از آنها را باید انتخاب کرد ؟

دئودورانت یا مام زیر بغل ؟ کدام یک از آنها را باید انتخاب کرد ؟

دئودورانت یا مام زیر بغل ؟ کدام یک از آنها را باید انتخاب کرد ؟ تفاوت بین مام زیر بغل و دئودورانت در عملکرد آنهاست. دئودورانت فقط به از بین بردن بوی بدن کمک می کند ، اما مام‌ها یا ضد تعریق‌ها نیز عرق را کاهش می دهد.

مام و دئودورانت چست

فعالیت های روزانه یا هوای گرم باعث تعریق و بوی بد بدن می شود که در اثر تولید باکتری روی پوست ایجاد می شود. یکی از راه های از بین بردن بوی بد و عرق بدن استفاده از مام یا  دئودورانت و اسپری است که این روزها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از افراد هنگام خرید یا استفاده از این محصولات با تفاوت ها  مزایا و عوارض جانبی آنها آشنا نیستند و گمراه می شوند. اگر می خواهید تفاوت بین مام زیر بغل و خوشبو کننده ، مزایا و معایب آنها را بدانید ، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

تفاوت مام زیر بغل و دئودورانت

ابتدا اجازه دهید تفاوت مام زیر بغل و دئودورانت را ذکر کنیم و سپس با هر یک از این محصولات به طور کامل آشنا خواهید شد. این تفاوتها عبارتند از:

✅می توان از دئودورانت ها در تمام نقاط بدن از جمله زیر بغل ، ران و … استفاده کرد. با این حال  دئودورانت های زیر بغل بیشترین نوع مورد استفاده را دارند. این در حالی است که مام زیر بغل فقط برای زیر بغل استفاده می شود.

✅دئودورانت‌ها بوی بد را از بین می‌برند و ضدتعریق‌ها روند تولید عرق را کند می‌کنند.

✅دئودورانت ها پوست را کمتر از ضدعرق ها تحریک می کنند.

✅دئودورانت ها به صورت اسپری هستند و هیچگونه لکه و اثری از خود بر جای نمی گذارند ، در حالی که محصولات ضد تعریق به صورت مایع یا جامد هستند و می توانند باعث ایجاد رطوبت یا لکه روی لباس شوند.

دئودورانت چیست؟

دئودورانت در لغت به معنی خوشبو کننده است دئودورانت ها از ترکیبی از 6 تا 15 درصد معطر، اسانس ، الکل و گاهی مواد ضدباکتریال تهیه می شوند.

این محصول برای از بین بردن بوی بدن و ایجاد بوی خوش استفاده می شود  بخشی از این عملکرد با از بین بردن باکتری های ایجاد کننده بو در سطح پوست انجام می شود.

همچنین باید توجه داشت که دئودورانت ها روی تعریق تأثیر نمی گذارند. آنها از تعریق جلوگیری نمی کنند و فقط برای از بین بردن بوی بد و استنشاق بوی خوب استفاده می شوند. دئودورانت ها در اسپری های کوچک و بزرگ موجود هستند.

  • می توانید در هر زمان از شبانه روز و در هر قسمتی از بدن از دئودورانت ها استفاده کنید.
  • قبل از استفاده از دئودورانت پوست باید خشک شود.
  • بهترین زمان برای استفاده از دئودورانت بعد از دوش گرفتن یا بعد از نظافت زیر بغل است.

عوارض جانبی دئودورانت ؛ آیا دئودورانت ها سرطان زا هستند؟

ادعاهای مربوط به سرطان پوست یا سرطان سینه به دلیل استفاده از ضد عرق ها یا دئودورانت ها هنوز اثبات نشده است. با این حال ،در مطالعات وجود موادی مانند آلومینیوم و پارابن در این محصولات می تواند خطر مشکلات پوستی و در موارد حاد سرطان را افزایش دهد. بنابراین تا حد امکان از محصولات فاقد آلومینیوم یا پارابن استفاده کنید و از مصرف زیاد آن خودداری کنید.

مام زیر بغل چیست؟

خوب است بدانید که مام یک محصول نیست بلکه کلمه مام یک مارک قدیمی رول های ضد تعریق است و از آنجا که یکی از اولین مارک هایی بود که این محصول بهداشتی را تولید کرد در ایران این کلمه به عنوان یک محصول خاص شناخته می شود. مانند کلینکس ، ریکا و…. بنابراین رول های ضد تعریق و مام هر دو یک محصول هستند.

ضد عرق ها یک مایع ملایم و مرطوب بر اساس ترکیبات حاوی آلومینیوم هستند که با ایجاد یک پوشش در مجاری زیر بغل به طور موقت از تعریق جلوگیری می کنند.

بنابراین در حین فعالیت بدنی ، عرق بدن راهی برای خروج از زیر بغل ندارد  جایی که غدد عرق در آن تجمع می کنند. مام در دو نوع ژل (مایع) و صابون (جامد) موجود هستند.

دئودورانت یا مام زیر بغل ؟ کدام یک از آنها را باید انتخاب کرد ؟

زمان و روش استفاده از موم یا رول ضد عرق چقدر است؟

قبل از استفاده از زیر بغل ، محصول را روی مچ دست خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید.
هر زمان که بوی نامطبوعی احساس کردید می توانید از مام استفاده کنید ،پ اما بهترین زمان استفاده از ضد عرق بلافاصله بعد از حمام است.

شب ها زمانی که زیاد عرق نمی کنید  زمان مناسبی برای استفاده از ضد عرق ها است ، زیرا به شما اجازه می دهد تا قبل از رسیدن حداکثر میزان عرق در طول روز به پوست بهتر بچسبید.

هنگام شرکت در جلسات یا مجالس مهم ،پ یک ساعت قبل از لباس پوشیدن از موم ضد عرق استفاده کنید و آن را روی کل ناحیه زیر بغل بزنید تا تمام مجاری عرق را بپوشاند.

دئودورانت یا مام زیر بغل ؟ کدام یک از آنها را باید انتخاب کرد ؟

استفاده از مامزیر بغل یا ضد عرق چه عوارضی دارد؟

همانطور که برای دئودورانت ها ذکر شد ، وجود آلومینیوم در مام ها نیز می تواند خطرناک باشد. بنابراین تا آنجا که ممکن است از مام های فاقد آلومینیوم استفاده کنید و از مصرف زیاد آن خودداری کنید زیرا تعریق سموم را از بدن دفع می کند و نباید مدام در این عملکرد بدن دخالت کنید.

موارد منع مصرف مام و دئودورانت‌ها؛ پوست زخم و ملتهب

توجه داشته باشید که این محصولات باید روی پوست سالم استفاده شوند و در صورتی که هر قسمتی از پوست زخم یا خراش دارد از این مواد بر روی آنها استفاده نکنید.

✅بلافاصله بعد از اصلاح و اپیلاسیون ، چون پوست حساس و ملتهب است و اگر پوست حساسی دارید ، تا یک ساعت از این محصولات استفاده نکنید.

✅به دلیل پوست حساسی که کودکان دارند و الکل موجود در این محصولات از مصرف آنها بر روی کودکان خودداری کنید.

✅افرادی که پوست حساس و آسیب پذیر دارند نباید از دئودورانت ها و فوم های حاوی الکل استفاده کنند.

✅افرادی که پوست‌های حساس و آسیب‌پذیری دارند، نباید از دئودورانت‌ها و فوم‌های حاوی الکل استفاده کنند.

✅هرگز به طور مرتب از ضد عرق ها استفاده نکنید  زیرا ممکن است باعث حساسیت پوستی شود.

✅افرادی که مشکلات کلیوی دارند نباید از ترکیبات آلومینیوم استفاده کنند ، زیرا ممکن است این ترکیبات در بدن تجمع کرده و مشکل ایجاد کنند.

✅اگر پوست شما بعد از استفاده دچار خارش ، قرمز یا ملتهب شد نشان دهنده حساسیت به محصول است بنابراین  دیگر از آن استفاده نکنید.

دئودورانت یا مام زیر بغل ؟ کدام یک از آنها را باید انتخاب کرد ؟

و در نهایت آیا دئودورانت بهتر است یا مام؟

در مورد انتخاب بین دو محصول دئودورانت یا مام ضد تعریق باید بگوییم که کاملا بستگی به ترجیح شخصی شما دارد. اگر می‌خواهید جلوی عرق کردن و خیس شدن لباس را بگیرید باید از محصولات ضد تعریق استفاده کنید و اگر می‌خواهید تنها بوی نامطبوع را از بین بیرید دئودورانت گزینه انتخابی شماست.

سخن آخر: 

شما کدام محصول را ترجیح می‌دهید؟ اگر تجربه‌ای از استفاده از مام زیربغل یا دئودورانت دارید لطفا آن را با ما و دیگر مخاطبان 2 رخ در میان بگذارید. همچنین اگر در دسته افرادی هستید که زیاد عرق می‌کنید، می‌توانید مقاله «دلایلی که باعث عرق کردن در گرما میشود + راهکار را نیز در 2رخ دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.