سلامت پوست

3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن!

3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن!

3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن! موهای زائد و ناخواسته بدن گاهی احساسات ناخوشایندی ایجاد می کند. آیا شما هم رشد مو را تجربه می کنید؟ به یاد داشته باشید ، شما تنها نیستید و بسیاری از افراد با این مشکل روبرو هستند. در این مقاله راه های کاهش رشد مو را معرفی خواهیم کرد.

3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن! 3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن!

موهای زائد روی بدن معمولاً ژنتیکی است. هیرسوتیسم ، که به دلیل افزایش سطح هورمون هایی مانند آندروژن ایجاد می شود ، در رشد مو نیز نقش دارد.

خوشبختانه ، روش های درمانی وجود دارد که به کاهش رشد موهای زائد کمک می کند و یا حداقل باعث می شود موهای شما کمتر دیده شود. ایجاد تغییر در سبک زندگی نیز نقش مهمی در این زمینه دارد.

البته فراموش نکنید که قبل از تصمیم گیری در مورد تغییر ناگهانی رژیم یا شروع مصرف مکمل ها ، با پزشک مشورت کنید.

در ادامه 3 راه اصلی برای کاهش رشد مو را به شما معرفی خواهیم کرد.

روش اول: از رشد موهای زائد جلوگیری کنید

هر مشکلی راهی دارد. اگر از داشتن موهای زائد زیاد روی بدن خود خسته شده اید ، نگران نباشید. البته کاملاً قابل درک است که شما چنین چیزی را دوست ندارید و نگران هستید. اما باید بدانید که غیرممکن فقط غیرممکن است و همیشه راهی برای مقابله با مشکلات مختلف وجود دارد.

3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن!

بیشتر بخوانید: چگونه جوش های زیرپوستی را درمان کنیم؟

برای جلوگیری از رشد موهای زائد به موارد زیر توجه کنید:

1. ورزش کنید و یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید

با ورزش و رژیم غذایی سالم می توانید وزن کم کرده و رشد موهای زائد را کاهش دهید. آیا این را می دانید؟ با کاهش وزن ، سطح آندروژن کاهش می یابد.این هورمون در رشد موهای زائد نقش دارد و کم‌شدن آن شما را از دست موهای زائدتان نجات می‌دهد.

بنابراین بهتر است سبک زندگی سالمی داشته باشید. چگونه؟:

  • از نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه و غذاهای فرآوری شده خودداری کنید.
  • حداقل 3 یا 4 روز در هفته و به مدت 30 دقیقه ورزش کنید. به این ترتیب می توانید وزن خود را به روشی متعادل و صحیح کاهش و کنترل کنید.
    قبل از ایجاد تغییرات اساسی در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود با یک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید رژیم غذایی شما سالم است و به بدن شما آسیب نمی رساند.
  • از پروتئین‌های بدون چربی مانند مرغ، توفو، دانه‌های غلات کامل (دانه‌هایی که تمام بخش‌هایشان حفظ شده و مثلا سبوس دارند و فراوری و تصفیه نشده‌اند)، میوه‌ها و سبزیجات فراوان استفاده کنید.

3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن!3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن!

2. مصرف چای نعنا برای کاهش رشد موهای زائد

تحقیقات علمی نشان می دهد نوشیدن چای نعناع در کاهش سطح آندروژن نقش دارد. چای نعنا یا برگهای نعناع تازه را در یک فنجان آب جوش (240 میلی لیتر آب) به مدت 3 تا 5 دقیقه دم کرده ، سپس برگها را از آب خارج کرده و بنوشید.

برای مشاهده اثرگذاری چای نعنا روی موهای زائد، ۱ یا ۲ بار در روز از این چای بنوشید.

3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن!

3. مصرف محصولات سویا

سویا حاوی فیتواستروژن (Phytoestrogens) است. این ماده نقشی مشابه استروژن در بدن دارد. افزایش موهای زائد ممکن است نتیجه کمبود سطح استروژن باشد؛ بنابراین، برای افزایش میزان استروژن در بدن، می‌توانید از فراورده‌های سویا مانند شیر سویا، ادامامه (سویای نارس پخته‌شده در غلاف) یا برگرهای سویا استفاده کنید.

سعی کنید حداقل در یکی از وعده های غذایی خود از محصولات سویا استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره تزریق و معایب بوتاکس که باید بدانید

4. استفاده از قرص های ضد بارداری برای کاهش آندروژن

قرص های جلوگیری از بارداری به کاهش رشد مو کمک می کنند. حال در مورد استروژنِ قرص‌های بارداری تلاش می‌کند آندروژن موجود در بدن را بکاهد یا بی‌اثر کند.

اگر قرص‌های ضدبارداری مصرف نشوند، سطح آندروژن ممکن است زیاد و زیادتر شود. البته برای مصرف این قرص‌ها جهت کنترل آندروژن باید حتما با پزشک مشورت کنید.

3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن!

هشدار:

قبل از صحبت با پزشک خود هرگز مصرف قرص های ضد بارداری را شروع نکنید. آنها ممکن است برای شما خطرناک باشند.

5- مراجعه به پزشک برای دریافت قرص‌های ضدآندروژن

تحقیقات نشان می‌دهند مصرف مکمل ویتامین D تا ۵۰هزار واحد در هر ۲ هفته باعث کاهش رشد موهای زائد بدن می‌شود. برای شروع مصرف این مکمل هم باید از دستورات پزشک پیروی کنید.

3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن!

6. استفاده از مکمل های ویتامین D

تحقیقات نشان می‌دهند مصرف مکمل ویتامین D تا ۵۰هزار واحد در هر ۲ هفته باعث کاهش رشد موهای زائد بدن می‌شود. برای شروع مصرف این مکمل هم باید از دستورات پزشک پیروی کنید.

اگر ویتامین D را بدون تجویز پزشک مصرف کنید، احتمال وقوع عوارض نامطلوبی مانند ضعف ماهیچه‌ها، گیجی، تشنگی مفرط، تهوع و خستگی برایتان وجود خواهد داشت.
ویتامین D روی سطح قند خون هم اثر می‌گذارد؛ پس حتما قبل از مصرف با پزشک درباره آن صحبت کنید، به‌ویژه اگر دیابت دارید.

7.کاهش آندروژن با مصرف مکمل گل صدتومانی

از گل پیونی یا صدتومانی (یا همان صدتومنی) در طب سنتی چینی استفاده می‌شود. احتمالش وجود دارد که مصرف مکمل‌های این گل روی کاهش سطح آندروژن بدن اثر بگذارد.

میزان مصرف مکمل‌های گل پیونی وابسته به سن، سطح سلامت بدن و عوامل دیگر است؛ بنابراین در مصرف آن نباید خودسرانه عمل کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه پوستی جوان و شاداب داشته باشیم؟ 

موهای زائد

روش دوم: کاهش نمود و جلوه موهای زائد

گاهی اوقات استفاده از مکمل ها و مواد مختلف نقش مهمی در کاهش رشد مو ندارد. بنابراین ما باید روش های دیگر را بررسی کنیم. به عنوان مثال ، تمیز کردن و اصلاح موهای زائد به روش های مختلف راهی برای کاهش ظاهر آنها است.

1. اصلاح موهای زائد برای از بین بردن موقت آنها

البته ممکن است شنیده باشید که تمیز کردن موهای زائد باعث رشد بیشتر آنها می شود. اما هیچ مدرک علمی و قطعی چنین چیزی را اثبات نمی کند. از کرم ها و تیغ های مناسب برای اصلاح مطمئن استفاده کنید.

یادتان باشد برای اصلاح، بهتر است که تیغ و مواد دیگر را در جهت خواب موها روی پوست بکشید؛ چون در این صورت اصلاح ساده‌تر می‌شود و احتمال اینکه پوستتان را ببُرید کاهش می‌ِیابد.

موهای زائد

کوتاهی مو در کنار سایر روش ها به کاهش رشد موهای زائد کمک می کند.

بعضی مواقع اصلاح باعث می شود که موهای کوچک در داخل فولیکول ها باقی بمانند و از زیر پوست خارج نشوند. برای جلوگیری از این امر می توانید پوست محل اصلاح را با صابون و سایر پاک کننده ها ماساژ دهید.

2. اپیلاسیون بدن برای اصلاح و کاهش موهای زائد

اپیلاسیون یا اصلاح کردن با موم کمی دردناک است. اما در کاهش رشد موهای زائد نقش موثری دارد. در این روش از بین بردن مو ، موها از ریشه بیرون آورده می شوند و وقتی دوباره از زیر پوست بیرون می آیند ، نازک و ضعیف می شوند.

رشد مجدد مو نیز پس از اپیلاسیون کند می شود. برای اپیلاسیون می توانید به مراکز اپیلاسیون و اصلاح مراجعه کنید. البته امکان اصلاح با این مواد در خانه وجود دارد.دقت کنید این روش عوارض خودش را دارد بهتر از کمتر از این روش استفاده کنید.

  • اپیلاسیون منظم به روشن شدن پوست (در صورت تیره بودن) نیز کمک می کند.
  • برای گرفتن نتیجه بهتر از اپیلاسیون ، این کار را هر 2 هفته یک بار انجام دهید.
  • اگر بخشی از پوست شما آسیب دیده است ، از موم در آن قسمت استفاده نکنید. منظور از اسیب چیست؟ جوش ، زخم و عفونت های پوستی. اگر به هر دلیلی پوست شما آسیب دیده ، صبر کنید تا کاملاً بهبود یابد و سپس به دنبال موم بروید.
  • گزینه های مختلفی برای اپیلاسیون بدن و صورت وجود دارد. شما می توانید پد های آماده را از داروخانه ها تهیه کنید یا می توانید موم بخرید ، آن را در مایکروویو یا اجاق گاز گرم کنید و سپس موهای اضافی را با یک پارچه تمیز یا پد مناسب اصلاح کنید.
  • اگر در خانه از موم استفاده می کنید ، باید بدنبال مواردی باشید که قویتر هستند و موم های سخت نامیده می شوند. این موارد بیشتر برای مناطق حساس مانند صورت ، زیر بغل و ناحیه بیکینی مناسب است. برای قسمت های دیگر بدن مانند پاها ، پشت ، سینه و بازوها از موم نرم استفاده کنید.

موهای زائد

3. از موچین برای اصلاح مو استفاده کنید

روش دیگر اصلاح موهای زائد استفاده از موچین است. برای از بین بردن موهای زائد در مناطقی مانند چانه می توانید از موچین استفاده کنید. برای این کار یا خودتان این کار را انجام دهید یا با آرایشگر و متخصص زیبایی مشورت کنید. این افراد در اصلاح  موهای شما تخصص دارند.

موچین موهای زائد را از ریشه رفع می کند. بنابراین هم ظاهر آنها را کاهش می دهد و هم سرعت رشد آنها را کند می کند. البته مراقب باشید که برای اصلاح درد از موچین استفاده کنید و باعث تحریک پوست شما شود.

3 روش موثر برای کاهش موهای زائد بدن!

4-استفاده از کرم‌های موبَر برای رفع موهای زائد و روشن‌سازی پوست

کرم های مو نیز موهای زائد سطح پوست را از بین می برند. البته اگر به دنبال این روش هستید ، باید بدانید که سرعت رویش مجدد مو با آن سریعتر از استفاده از موم است. بیشتر محصولات اصلاح خاصیت روشن شدن موهای شما را دارند بنابراین با استفاده از آنها پس از مدتی موهای شما نازک و ضعیف می شوند.

این روش از بین بردن مو بدون درد است و کمتر از سایر روش ها پوست را تحریک می کند.

توجه داشته باشید که برای قسمت های مختلف بدن مانند ناحیه بیکینی ، صورت ، زیر بغل و … برخی از مارک ها به طور انحصاری کرم های اصلاح تولید می کنند.
اگر از این محصولات استفاده می کنید ، حتماً به نکاتی که روی جعبه و بروشورها نوشته شده است توجه داشته باشید.

موهای زائد

بیشتر بخوانید: 14 محصول موثر برای جوان سازی پوست

روش 3: برای همیشه از شر موهای زائد بدن خلاص شوید

روش های دیگری نیز برای کاهش رشد موهای زائد بدن وجود دارد. راه های خلاص شدن دائمی از شر موهای زائد در ادامه با این روش ها آشنا خواهید شد.

1. الکترولیز موهای زائد

الکترولیز روشی برای از بین بردن دائمی موهای زائد است. در این روش یک سوزن نازک به فولیکول مو وارد می شود و با جریان الکتریکی آن را از بین می برد و از رشد مو جلوگیری می کند.

این روش معمولاً برای مناطق کوچکی از پوست با موهای زائد و برای مناطقی که موهای بیشتری دارند ، لازم است چندین بار تکرار شود. اگر قصد استفاده از روش الکترولیز را دارید ، باید با متخصصان و مراکز حرفه ای مشورت کنید.

شما برای از بین بردن دائمی موهای زائد با الکترولیز به 8 تا 12 جلسه زمان نیاز دارید.
پوست شما ممکن است بعد از هر جلسه ملتهب و حساس شود. اما بعد از چند روز بهبود خواهید یافت. استفاده از لوسیون های مرطوب کننده از خشکی پوست جلوگیری و تسکین می دهد.

اگر دچار اختلالات هورمونی مانند مردمویی یا هیرسوتیسم (Hirsutism‌) و سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) هستید، روش‌هایی مانند الکترولیز مناسب‌اند؛ اما با قطعشان، موهای زائد دوباره رشد خواهند کرد.

موهای زائد

بیشتر بخوانید: چند یافته و نکات مربوط به زیبایی و طراوت پوست

2. لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد نتایج سریعتر از الکترولیز را نشان می دهد. اما رشد مجدد مو بین جلسات درمانی امکان پذیر است. برای گرفتن نتایج موثر از این روش درمانی ، باید در طی هفته ها حدود 4 تا 6 جلسه درمان داشته باشید.

در طی لیزر موهای زائد ، رشد موهای بدن شما کند می شود. استفاده از این روش عوارض جانبی دارد ، مثلا حساسیت و خشکی پوست یا احساس درد. منتها تمامی این عوارض به‌طور خودبه‌خودی بعد از چند روز از بین می‌روند.

با کمک این روش می توان موهای زائد را برای همیشه از بین برد. اما در برخی موارد ، وقتی درمان متوقف می شود ، موها دوباره رشد می کنند و در سطح پوست ظاهر می شوند.

موهای زائد

3. از کرم افلورنتین استفاده کنید

افلورنتین (Eflornithine) کرمی است که با کاهش نوعی آنزیم طبیعی در بدن، رشد موها را کند می‌کند. این دارو در مقابل آنزیمی می‌ایستد که موجب رشد موها می‌شود. استفاده از افلورنتین سرعت رشد موها را کُندتر می‌کند و به آنها حالت روشن‌تر و نازک‌تری می‌دهد. تا زمانی که از این کرم استفاده می‌کنید، شاهد نتایجش هم خواهید بود.

از عوارض جانبی فلورنتین می توان به قرمزی و تحریک پوست و همچنین سردرد اشاره کرد. خارش و سوزش پوست نیز از نتایج احتمالی استفاده از این کرم است.

موهای زائد

سخن آخر”

امیدواریم مطالب مورد پسند شما قرار گرفته باشد و با روش‌های مختلف کاهش رشد موهای زائد آشنا شدید. تاکنون از کدام‌یک از اینها استفاده کرده‌اید؟ فکر می‌کنید اثرگذاری کدام مورد بیش از بقیه است؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.