سلامت پوست

چگونه جوش های زیرپوستی را درمان کنیم؟

چگونه جوش های زیرپوستی را درمان کنیم؟

چگونه جوش های زیرپوستی را درمان کنیم؟ جوش ها تقریباً در هر نقطه از صورت ، بینی ، پیشانی ، چانه و فک شما ایجاد می شوند. این جوش ها اغلب ریشه دار هستند و فقط وقتی دست روی آنها قرار می گیرید یا صدمه می بینید متوجه حضور آنها می شوید.

خلاص شدن از شر جوش ها کار سختی است. با این حال ، برخی از داروهای طبیعی وجود دارد که می تواند به بهبود سریع آنها کمک کند. برای آشنایی با این درمان های طبیعی بیشتر بخوانید.

چگونه جوش های زیرپوستی را درمان کنیم؟

جوش زیرپوستی چیست؟

جوش های زیر پوستی جوش هایی هستند که در زیر سطح پوست ایجاد می شوند. این جوش ها از فاصله دور قابل مشاهده نیستند ، اما وقتی پوست صورت خود را لمس می کنید می توانید آنها را در زیر سطح پوست لمس کنید. این جوش ها معمولاً در اثر کیست یا جوش های باز نشده ایجاد می شوند. اصطلاح رایج آکنه‌ای عنوان کمدون اطلاق می‌شود.

جوش های سر سفید و جوش های سرسیاه ساده ترین انواع جوش ها هستند. جوش یک کمدون بسته است ، در حالی که جوش های سر سیاه یک کمدون باز است. با این تعریف ، جوش های زیر پوستی یک کمدون بسته هستند که در عمق پوست شما ایجاد می شوند.

وقتی این جوش ها به سطح پوست شما می آیند ، ممکن است به جوش های سفید تبدیل شوند. در غیر این صورت ، این جوش ها به سادگی از بین می روند و هیچ اثری از خود باقی نمی گذارند. جوش های زیر پوستی ، برخلاف سایر جوش ها ، معمولاً سر ندارند.

بیشتر بخوانید: انتخاب سایه چشم مناسب مکمل با رنگ چشم

چگونه جوش های زیرپوستی را درمان کنیم؟چگونه جوش های زیرپوستی را درمان کنیم؟

1. کمپرس گرم

کمپرس گرم می تواند باعث ایجاد جوش در سطح پوست شود. همچنین ، کمپرس گرم می تواند با باز شدن منافذ پوست ، منافذ آکنه را پاک کند. علاوه بر این ، گرمای کمپرس گرم به تسکین درد ناشی از آکنه کمک می کند.

به چه چیزی نیاز دارید: کمپرس گرم

کمپرس گرم را به جوش زیرپوستی‌تان بزنید. اجازه دهید کمپرس به مدت 10 تا 15 دقیقه روی جوش شما بماند. کمپرس را از روی پوست خود بردارید. هر چند وقت یک بار این کار را انجام دهید: این کار را می توانید دو تا سه بار در روز انجام دهید.

چگونه جوش های زیرپوستی را درمان کنیم؟

بیشتر بخوانید: کاربرد استفاده از پنکیک صورت برای آرایش

2. عسل خالص

عسل خالص دارای خواص ضد باکتری است که در برابر بسیاری از میکروب های پوست مفید است. علاوه بر این خواص ضد التهابی عسل می تواند به کاهش التهاب در جوش کمک کند.

چه چیزی نیاز دارید: عسل خالص

کارهایی که باید انجام شود:

کمی عسل را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. بگذارید عسل به مدت 20 تا 30 دقیقه روی پوست شما بماند. همچنین می توانید آن را یک شب روی پوست خود قرار دهید.
صبح روز بعد آن را بشویید. هر چند وقت یک بار این کار را انجام دهید: می توانید این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید.

چگونه جوش های زیرپوستی را درمان کنیم؟چگونه جوش های زیرپوستی را درمان کنیم؟

3. خمیر دندان

عنصر اصلی انواع مختلف خمیردندان، جوش‌شیرین یا بی‌کربنات سدیم است. خاصیت ضدالتهابی و ضد باکتریایی این ترکیب می‌تواند منجر به خشک شدن و بهبود سریع آکنه‌های صورت شود.

به چه چیزی نیاز دارید: هر نوع خمیر دندان سفید

کارهایی که باید انجام شود:

کمی خمیر دندان روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. بگذارید یک شب بماند. هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهید: این کار را می توانید روزی یک بار انجام دهید.

بیشتر بخوانید: چطور با میکاپ صورت جوانتر به نظر برسیم؟

4. آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی و درمانی است که می تواند به کاهش تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده کمک کند.

چه چیزی لازم دارید: ژل آلو تازه

کارهایی که باید انجام شود:

ژل آلوئه ورا را به طور مستقیم روی جوش های خود قرار دهید. قبل از شستن پوست ، اجازه دهید این ژل به مدت 20 تا 30 دقیقه روی پوست شما بماند. هر چند وقت یک بار این کار را انجام دهید: می توانید این کار را 2-3 بار در روز انجام دهید. دادن.

جوش صورتچگونه جوش های زیرپوستی را درمان کنیم؟

5. سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است. این خواص می تواند به مبارزه با میکروب های ایجاد کننده آکنه و کاهش التهاب ناشی از آن کمک کند. با این حال ، شواهد علمی بیشتری برای اثبات این تأثیر لازم است.

آنچه شما نیاز دارید:

 • یک قاشق غذاخوری سرکه سیب خام
 • سه قاشق غذاخوری آب
 • مقداری پنبه

کارهایی که باید انجام شود:

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با 3 قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید. مخلوط را کاملاً هم بزنید و یک پنبه را در آن فرو کنید. این مخلوط را به تمام صورت خود بمالید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه روی پوست بماند. پوست خود را بشویید. هر چند وقت یک بار این کار را انجام دهید: می توانید این کار را روزی یک بار انجام دهید.

جوش صورت

بیشتر بخوانید: فوت و فن جالب آرایش و میکاپ 

6. آب لیمو

آب لیمو خواص ضد باکتری و ضد التهابی را اثبات کرده است. بنابراین ، می تواند به کاهش اثرات آکنه و همچنین جلوگیری از آن کمک کند.

آنچه شما نیاز دارید:

 • یک قاشق چای خوری آب لیموی تازه فشرده شده
 • 2 قاشق چای خوری آب
 • مقداری پنبه

کارهایی که باید انجام شود:

دو قاشق چایخوری آب به آب لیموی تازه فشرده شده اضافه کنید. آنها را خوب مخلوط کرده و مخلوط حاصل را با استفاده از پنبه روی جوش های خود بمالید. قبل از شستشو اجازه دهید مخلوط به مدت 20 تا 30 دقیقه روی پوست شما بماند. هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهید: می توانید این کار را روزی یک بار انجام دهید.

جوش صورت

7. نمک اپسوم

نمک اپسوم حاوی منیزیم است که می‌تواند به کاهش التهابات پوستی کمک کند. علاوه بر آن استفاده از این نمک با از بین بردن آلودگی و سلول‌های مرده پوست، منافذ پوست را باز کرده و شدت آکنه را کمتر می‌کند.

آنچه شما نیاز دارید:

 • نصف قاشق چایخوری نمک اپسوم
 • یک فنجان آب گرم
 • مقداری پنبه

کارهایی که باید انجام شود:

نصف قاشق چایخوری نمک اپسوم را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. آنها را خوب مخلوط کنید و یک پنبه را در آنها آغشته کنید. یک پنبه آغشته به آب نمک را روی آکنه خود قرار دهید . صبر کنید تا مخلوط خشک شود و سپس آن را بشویید. هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهید: می توانید این کار را روزی یک یا دو بار انجام دهید.

بیشتر بخوانید: موثرترین اسکراب خانگی برای پوست چرب

جوش صورت

8. کیسه چای سبز

پلی فنول های چای سبز دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی هستند که می توانند در درمان آکنه موثر باشند. علاوه بر این ، چای سبز سرعت تشکیل سلول در سطح پوست را افزایش می دهد و این می تواند از بروز جوش ها جلوگیری کند.

به چه چیزی نیاز دارید: 1 تا 2 کیسه چای سبز دست دوم

کارهایی که باید انجام شود:

چای سبز استفاده شده را برداشته و در یخچال قرار دهید. کیسه های چای سبز و سرد را روی تمام صورت خود آغشته کنید و بگذارید 20 تا 30 دقیقه روی پوست بماند. پوست خود را با آب سرد بشویید.
هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهید: شما می توانید این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید.

جوش صورت

9. یخ

استفاده از تکه های یخ می تواند قرمزی ، تورم و التهاب پوست را کاهش دهد. سرماخوردگی می تواند منافذ پوست را کوچکتر کرده و التهاب اطراف جوش را کاهش دهد.

به چه چیزی نیاز دارید: تکه های یخ

کارهایی که باید انجام شود:

تکه های یخ را در یک حوله تمیز بریزید و آن را تا کنید. این حوله را به مدت پنج دقیقه در برابر ناحیه آسیب دیده پوست خود نگه دارید. هر چند وقت یک بار این کار را انجام دهید: می توانید 3-4 بار این کار را انجام دهید. در طول روز این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: سریعترین روش از بین بردن جای جوش

10.روغن‌های اساسی

الف. روغن درخت چای

خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی روغن درخت چای می‌تواند به مبارزه با التهاب و عفونت مرتبط با جوش‌های زیرپوستی کمک کند. روغن‌ درخت چای خالص را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید زیرا باعث تحریک پوست شما می‌شود.

آنچه به آن نیاز دارید:

یک تا دو قطره روغن درخت چای یک قاشق چای‌خوری روغن بادام شیرین (هر روغن پایه دیگری)یک تکه پنبه

کاری که باید انجام دهید:

یک تا دو قطره روغن درخت چای را با یک قاشق چای‌خوری روغن بادام شیرین مخلوط کنید.با استفاده از پنبه این مخلوط را مستقیماً به جوش زیرپوستی‌تان بزنید.
اجازه بدهید این مخلوط یک شب روی پوستتان بماند.صبح روز بعد پوستتان را بشویید.هر چند وقت یک‌بار باید این کار را انجام دهید: شما می‌توانید این کار را روزی یک بار انجام دهید.

جوش صورت

2.روغن دارچین

فعالیت‌های قدرتمند ضد باکتریایی روغن دارچین می‌تواند باعث شود که باکتری‌های ایجادکننده آکنه از بین بروند، در نتیجه از بروز جوش‌های زیرپوستی هم جلوگیری می‌کند.

آنچه شما نیاز دارید:

 • 1 تا 2 قطره روغن دارچین
 • 1 قاشق چایخوری از هر روغن حامل

کارهایی که باید انجام شود:

یک تا ۲ قطره روغن دارچین را به یک قاشق چای‌خوری روغن حامل اضافه کنید.آن‌ها را با هم خوب مخلوط کنید و آن را به جوش زیرپوستی‌تان بمالید.بگذارید یک شب بماند.صبح روز بعد آن را بشویید.
هر چند وقت یک‌بار باید این کار را انجام دهید: می‌توانید روزی یک بار این کار را انجام دهید.

چه عواملی باعث ایجاد جوش زیرپوستی می شوند؟

پوست شما منافذی دارد که به غدد چربی زیر آن متصل هستند. کیسه‌های کوچکی به نام فولیکول هم به این منافذ و غدد چربی متصل هستند. ترشحات این غده‌های روغنی، باکتری‌ها، کثیفی و سلول‌های مرده پوست را از طریق فولیکول به سطح پوست منتقل می‌کند. موهای کوچک صورت معمولاً از طریق این فولیکول‌ها رشد می‌کنند.

با این حال در بعضی موارد احتمال دارد که فولیکول مو مسدود شود. این امر باعث می‌شود که چربی ترشح شده در زیر پوست شود و در نتیجه پلاک ایجاد می‌شود. چنین مکان‌هایی ممکن است در معرض هجوم باکتری‌ها قرار بگیرند که منجر به تورم و التهاب می‌شود.

جوش های زیر پوستی مانند اکثر جوش های دیگر به دلیل بسته شدن این فولیکول ها ایجاد می شود اما برخلاف سایر جوش های معمولی به سطح پوست نمی رسند و در لایهزیرین پوست باقی می‌ماند.

جوش صورت

برخی از رایج‌ترین عواملی که خطر ابتلا به آکنه را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 • عدم تعادل هورمونی
 • لوازم آرایشی نامناسب
 • استرس
 • قاعدگی

علائم و نشانه‌ها

 • تورم
 • التهاب در پوست اطراف جوش زیرپوستی
 • درد در هنگام لمس کردن

تفاوت جوش با کیست

جوش:

 • جوش‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارند و بیشتر در صورت، گردن، سینه، شانه‌ها و یا پشت ظاهر می‌شوند.
 • جوش‌ها معمولاً از منافذ پوستی شروع می‌شوند.
 • جوش بیشتر در نوجوانان دیده می‌شود اما در بعضی بزرگسالان نیز ایجاد می‌شود.
 • جوش‌ها می‌توانند بر اثر عدم تعادل هورمونی، استفاده از مواد آرایشی نامناسب، استرس، غذاهای خاص و یا حتی زمینه‌های ژنتیکی ایجاد شوند.
 • جوش معمولاً به صورت یک برجستگی ملتهب کوچک ظاهر می‌شود که به تدریج رشد کرده و پر از چرک می‌شود. این مشکل معمولاً در مناطقی دیده می‌شود که بیشتر عرق می‌کنند یا لباس‌ها به پوستتان ساییده می‌شود، مانند صورت، باسن، زیر بغل، گردن و ران‌ها.
 • جوش‌ها می‌توانند با هم در یک نقطه بروز پیدا کنند و یک مجموعه ایجاد کنند.
 • جوش معمولاً نتیجه یک عفونت باکتریایی است و در مردان بیشتر از زنان بروز پیدا می‌کند.

جوش صورت

کیست:

 • کیست‌ها عارضه‌هایی شبیه کیسه هستند که اغلب به دلیل عفونت یا گرفتگی غدد ایجاد می‌شوند.
 • می‌توانند تقریباً در هر جای بدن بروز کنند.
 • آن‌ها نتیجه گرفتگی غدد چربی هستند.
 • چنانچه کیست در معرض آلودگی یا پارگی قرار گیرد می‌تواند باعث درد شود.
 • برخی کیست‌ها می‌توانند سرطانی باشند و خطر بیشتری برای سلامتی دارند.
 • تومورها، عفونت‌ها، شرایط التهابی مزمن و برخی شرایط ژنتیکی بر روی ظهور کیست تاثیر دارند.

نکاتی برای پیشگیری

 • از بیرون آوردن، فشار دادن و لمس مداوم جوش زیرپوستی خودداری کنید.
 • صورت خود را دو بار در روز با استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم آرایشی بشویید.
 • از لایه‌برداری روزانه پوست صورتتان خودداری کنید. در عوض، هفته‌ای یک تا دو بار اسکراب بزنید.
 • روبالشی‌ها را مرتباً بشویید.
 • صفحه تلفن خود را تمیز نگه دارید.
 • با آرایش نخوابید.

جوش صورت

از محصولات طبیعی و بدون روغن استفاده کنید.

موهای خود را به طور مرتب بشویید زیرا کثیفی موهای شما که به طور مداوم به پوستتان منتقل می‌شود نیز باعث ایجاد جوش می‌شود.

محصولات و لوازم آرایشی و بهداشتی پوست خود را با دقت انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید که در زمان استفاده از این روش‌های درمانی، باید بسیار صبور باشید، زیرا جوش‌های زیرپوستی یکی از سرسخت‌ترین انواع آکنه هستند که از بین رفتن آن ممکن است هفته‌ها طول بکشد. اگر به طور مرتب با مشکل جوش‌های زیرپوستی مواجه می‌شوید، با یک متخصص پوست مشورت کنید تا علل زمینه‌ای را بررسی کند.

پاسخ‌های متخصصین به سوالات خوانندگان

سؤال: چه موقع باید برای جوش زیرپوستی به یک متخصص پوست مراجعه کرد؟

جواب: اگر جوش زیرپوستی شما به هیچ یک از روش‌های درمانی یا نکات فوق پاسخ نداد، بهتر است برای درمان آن به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

سؤال: جوش زیرپوستی چه مدت باقی می‌ماند؟

جواب: جوش زیرپوستی در صورت عدم درمان می‌تواند یک یا دو هفته یا حتی بیشتر باقی بماند.

سؤال: وقتی جوش می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر جوش درمان نشود، می‌تواند جوش‌های بیشتری ایجاد کند و حتی ممکن است باعث زخم‌های دائمی شود.

سؤال: آیا راهی برای درمان یک شبه جوش زیرپوستی وجود دارد؟

جواب: موادی مانند ژل آلو ورا یا روغن‌های اساسی ممکن است سریع‌تر عمل کنند. با این حال، ممکن است جوش را یک شبه از بین نبرند. داروهایی مانند Retin A یا برچسب‌های آکنه در صورت باقی ماندن در طول شب، بهترین عملکرد را در مورد آکنه دارند.

سؤال: چگونه می‌توان جوش زیرپوستی را بیرون آورد؟

هرگز نباید خودتان جوش‌هایتان را بیرون بیاورید. با این حال، اگر مورد جوش شما خیلی حاد بود، به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا در صورت لزوم به صورت حرفه‌ای عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.