سلامت پوست

دلایلی که باعث عرق کردن در گرما میشود + راهکار

دلایلی که باعث عرق کردن در گرما میشود + راهکار

دلایلی که باعث عرق کردن در گرما میشود + راهکار : تعریق چه زمانی مفید و چه زمانی مضر خواهد بود؟ اگر نگران میزان تعریق هستید ، احتمالاً مارک های مختلفی از انواع دئودورانت را بدون موفقیت امتحان کرده اید. تعریق زیاد زیر بغل می تواند ناراحت کننده باشد ، اما نیازی نیست نگران آن باشید. روش های زیادی برای جلوگیری از تعریق وجود دارد که می توانید در خانه امتحان کنید.

دلایلی که باعث تعرق ما بخصوص در گرما میشود + راهکار

چرا عرق می کنیم؟

تعریق در انسان امری طبیعی و خدادادی است. این دلایل ممکن است به دلیل بیماری های مختلف یا عادت های بد زندگی ما باشد. عرق یک واکنش کاملا طبیعی بدن در برابر گرما است. اما دلایل زیادی برای تعریق زیاد وجود دارد.

دلایل و علت عرق کردن

 • غدد زیاد تعریق
 • بیماری هایپر هیدروز
 • دیابت
 • یائسگی
 • مشکلات تیرویید
 • قند خون کم
 • برخی انواع سرطان
 • حملهٔ قلبی
 • اختلالات سیستم عصبی
 • عفونت
 • رژیم غذایی
 • فعالیت بدنی
 • دمای بالا
 • استرس زیاد
 • استفاده از برخی داروها
 • نوشیدنی‌های گرم
 • سیگار کشیدن
 • افسردگی

دلایلی که باعث عرق کردن در گرما میشود + راهکار

دلایلی که باعث تعرق ما بخصوص در گرما میشود + راهکار

غدد تعریق بیشتر:

دو تا چهار میلیون غده تعریق در بدن ما توزیع می شود. این غدد عرق در کف پا ، کف دست ، پیشانی و گونه ها و زیر بغل وجود دارد. ‌

دلایلی که باعث تعرق ما بخصوص در گرما میشود + راهکاردلایلی که باعث عرق کردن در گرما میشود + راهکار

غده‌های اکرین مایعی شفاف و بدون بو ترشح می‌کنند که به بدن کمک می‌کند دمای خود را با افزایش اتلاف گرما از طریق تبخیر کنترل کند. به طور کلی، نوع عرقی که در هیپرهیدروز درگیر است؛ ناشی از غدد اکرینی می‌باشد. ‌

نوع دیگری از غده عرق غده آپوکرین نام دارد. غدد آپوکرین در زیر بغل و ناحیه تناسلی دیده می شود. آنها مایع غلیظی تولید می کنند. هنگامی که این مایع در تماس با باکتری های سطح پوست قرار می گیرد ، “بوی بدن” شدیدی ایجاد می کند. غدد آکرین و آپوکرین هر دو توسط اعصاب فعال می شوند. ‌

بیشتر بخوانید: آیا اسپری بدن مضر است یا مفید 

در افرادی که بیش از حد تعریق یا هایپرهیدروز دارند. غدد عرق (به خصوص غدد آکرین) بیش از حد به محرک ها واکنش نشان می دهند و به طور کلی بیش از حد فعال هستند و بیش از حد عرق تولید می کنند. اغلب گفته می شود که افراد مبتلا به هایپرهیدروز غدد عرق بسیار فعال دارند.

دلایلی که باعث تعرق ما بخصوص در گرما میشود + راهکار

پد زد عرق

علائم

بیشتر افراد در هنگام ورزش یا فعالیت ، در یک محیط گرم یا اضطراب آور یا تحت استرس عرق می کنند. تعریق زیاد یا هایپرهیدروز به مراتب بیشتر از تعریق طبیعی است. نوعی تعریق که معمولاً بازوها ، پاها ، زیر بغل یا صورت را تحت تأثیر قرار می دهد و حداقل هفته ای یک بار روی شما تأثیر می گذارد. تعریق معمولاً در دو طرف بدن ایجاد می شود.

دلایل ابتلا

عرق کردن مکانیسم بدن شما برای خنک شدن است. با افزایش دمای بدن ، سیستم عصبی به طور اتوماتیک غدد عرق را تحریک می کند. تعریق نیز به طور معمول اتفاق می افتد ، به خصوص هنگامی که عصبی هستید. ‌

تعریق طبیعی است و معمولاً در کف دست ها یا پاهای شما اتفاق می افتد. مخصوصاً وقتی مضطرب هستید. ‌

رایج ترین شکل هایپرهیدروز را هیپرهیدروز موضعی اولیه (ضروری) می نامند. در این نوع ، اعصاب مسئول سیگنالینگ غدد عرق شما بیش از حد فعال می شوند. حتی اگر در اثر فعالیت بدنی یا افزایش دما تحریک نشوند. وقتی استرس دارید یا عصبانی هستید مشکل بدتر می شود. این نوع بیماری معمولاً کف دست و پا و گاهی صورت شما را درگیر می کند. ‌

هیچ دلیل پزشکی برای این نوع پرتعریقی وجود ندارد. ممکن است یک جز ارثی داشته باشد چون گاهی اوقات در خانواده‌ها به چشم می‌خورد. ‌

بیشتر بخوانید: کاربرد های بادی اسپلش چیست + فواید و مضرات آنها

دلایلی که باعث تعرق ما بخصوص در گرما میشود + راهکاردلایلی که باعث عرق کردن در گرما میشود + راهکار

هایپرهیدروز ثانویه هنگامی ایجاد می شود که این تعریق اضافی به دلیل یک بیماری باشد این نوع کمتر رایج است شرایطی که ممکن است منجر به تعریق شدید شود عبارتند از:

 • دیابت
 • یائسگی
 • مشکلات تیرویید
 • قند خون کم
 • برخی انواع سرطان
 • حملهٔ قلبی
 • اختلالات سیستم عصبی
 • عفونت

برخی داروها نیز می‌توانند منجر به تعریق شدید شوند؛ همانند داروهای ترک مواد مخدر.

دلایل تعرق بدن

رژیم غذایی:

آیا عادت های غذایی شما می تواند باعث تعریق زیاد شما شود؟ آیا تا به حال غذا احساس گرما کرده است؟

بعد از خوردن غذا ، سیستم گوارشی به نام آنزیم ها پروتئین ها را به آمینو اسیدها ، چربی ها به اسیدهای چرب و کربوهیدرات ها را به قندهای ساده تبدیل می کنند (به عنوان مثال گلوکز). انجام هیچ یک از این موارد آسان نیست و بدن باید برای تجزیه غذا کار کند.

درست مانند زمانی که بدن شما در حین ورزش یا فعالیت بدنی فعال است ، هضم غذا نیز باعث تولید گرما در بدن می شود. گرمای زیاد باعث تعریق بیشتر نیز می شود.

بیشتر بخوانید: آموزش شیوه صحیح اصلاح آقایان + نکات مهم

دلایل تعرق بدن

هم ایستایی در بدن

هم ایستایی به معنای تعادل است. توانایی حفظ ثبات داخلی در یک ارگانیسم برای جبران تغییرات محیطی. ‌

یکی از مهمترین نمونه های هم ایستایی تنظیم دمای بدن است. انسان دمای بدن خود را در حدود 37 درجه سانتیگراد حفظ می کند. هنگامی که هیپوتالاموس مغز شما احساس گرما می کند ، علایم را به غدد تعریق شما می‌فرستد تا عرق کرده و شما را خنک کنند.

هنگامی که هیپوتالاموس مغز احساس می‌کند دمای بدن شما بشدت پایین است، علایم را به ماهیچه‌های شما می‌فرستد تا به لرزه در بیاید و گرما ایجاد کنند. این امر حفظ هم ایستایی بدن نامیده می‌شود. ‌

دلایل تعرق بدن

فعالیت بدنی:

تأثیر تمرینات فیزیکی بر دوره زمانی میزان عرق در زنان مورد بررسی قرار گرفته‌است. زنان جوان آموزش‌دیده و آموزش ندیده به مدت ۲ ساعت در تابستان و زمستان در محیطی با دمای ۳۰ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۶۰ درصد، به میزان ۴۸۳ و ۹۸۱ کیلوگرم بر دقیقه رکاب زدند.

درجه حرارت بالا:

هنگامی که بدن شما فعال است معمولاً بیش از مقدار مورد نیاز گرما تولید می کند بنابراین مجبور است مقداری از آن را آزاد کند هرچه بیشتر کار کنید سرعت تولید گرما بیشتر می شود و بدن شما باید هرچه زودتر از شر گرما خلاص شود. هوای گرم و رطوبت بالا می تواند با کاهش سرعت انتقال گرما به هوای اطراف مشکل ساز شود.

با تولید گرما که دمای داخلی را افزایش می دهد ضربان قلب شما افزایش می یابد و رگ‌ها منبسط می شوند تا خون بیشتری به لایه های خارجی پوست که در آن گرما آزاد می شود.

دلایل تعرق بدن

اگر گرمای اضافی به اندازه کافی سریع آزاد نشود یا هوای اطراف گرمتر از بدن شما باشد غدد عرق شما فعال می شوند آن‌ها از جریان خون آب می‌کشند؛ تا عرقی تولید کنند که گرما را از طریق منافذ به سطح پوست حمل می‌کند و در آنجا بخار و آزاد می‌شود. ‌

بیشتر بخوانید: 14 محصول موثر برای جوان سازی پوست

استرس شدید:

تعریق ناشی از استرس ، هیجان عصبی است. که معمولاً تمام بدن شما را یک باره می پوشاند. وقتی چیزی شما را هیجان زده یا می ترساند ، بدن هورمون های استرس (آدرنالین و کورتیزول) آزاد می کند.

آن‌ها قلب شما را به تپش می‌اندازند. وقتی آن‌ها غدد اکرین را مشغول می‌کنند، به غدد دیگری نیز هشدار می‌دهند: غدد آپوکرین. غددی که در زیر بغل شما واقع شده‌اند و فوراً واکنش می‌دهند. تنها پس از گذشت زمان کمی، شما احساس خیسی خواهید کرد. علت این است که عرق در این غدد تنها ۸۰% آب و ۲۰% چربی و پروتئین است.

دلایل تعرق بدن

استفاده از برخی داروها:

واکنش تعرق انسان در معرض انواع داروها قرار می گیرد. بی نظمی هایی که به داروشناسی بستگی دارد ، پیامدهای بالینی گسترده ای در تعریق دارد. داروهایی که باعث هایپرهیدروز یا تعریق زیاد برای حفظ دمای بدن می شوند. آنها می توانند باعث ناراحتی و خجالت بیمار شوند.

این داروها می توانند خطر گرمازدگی یا سکته گرمایی را افزایش دهند یا کاهش ، جایگزینی یا قطع دارو می توانید این مسئله را مدیریت کنید. افزودن یک عامل دارویی برای جلوگیری از تعریق می تواند به کاهش علائم کمک کند.

در صورت ادامه داروهای ضد فشار خون ، می توان با پیشگیری از شرایط استرس زا ، گرم شدن و خنک سازی پوست با آب ، کمبود تعرق را کنترل کرد. پیشرفت های دارویی همچنین دامنه درمان های موثر برای هایپرهیدروز را افزایش داده است.

دلایل تعرق بدن

سیگار کشیدن:

سیگار کشیدن می تواند به روش های مختلف بر بدن شما تأثیر بگذارد. اما شواهد نشان می دهد که سیگار کشیدن می تواند باعث تعریق بیش از حد شما شود! نیکوتین موجود در سیگار باعث آزاد شدن استیل کولین می شود که غدد عرق را تحریک می کند. اگر تا به حال هنگام سیگار کشیدن احساس تعریق زیاد کرده اید. بدانید که کاملا واقعی است و یک دلیل علمی دارد. ‌

نوشیدنی گرم:

قهوه محبوب ترین منبع کافئین در جهان است و اگر مقدار کافی از آن را بنوشید می تواند باعث عرق کردن شما شود. علاوه بر تعریق ، مصرف زیاد قهوه ممکن است علائم اضطراب ، کم آبی بدن و سرگیجه را ایجاد کند.

مصرف مکرر روزانه قهوه یا نوشابه یکی از دلایل افزایش تعرق است. کافئین می تواند دلیل تعریق بیش از حد در بدن شما باشد. بین 1.6 تا 5 میلیون غده عرق در سطح پوست انسان توزیع شده است.

دلایل تعرق بدن

بیشتر بخوانید: برای مراقبت خوب از پوست سالم چه باید کرد؟

هنگامی که استرس دارید (یا وقتی کافئین زیادی می خورید) ، سیستم عصبی به بدن دستور می دهد هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول را ترشح کند ، ضربان قلب را افزایش داده و عرق ترشح کند تا بدن خنک شود و مایعات متعادل شود.

افسردگی:

هایپرهیدروز گاهی اوقات می تواند یکی از علائم ثانویه اختلال اضطراب اجتماعی باشد. در واقع ، طبق گفته افرادی که از این بیماری رنج می برند؛ 32٪ از افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی دچار هایپرهیدروز می شوند.

افراد مبتلا به اختلالات اجتماعی آنها هنگام مواجهه با افراد دیگر دچار استرس می شوند. صحبت با آنها یا شرکت در جلسه ای که افراد غریبه در آن حضور دارند نیز وضعیت را بدتر می کند. این افراد معمولاً کاری نمی کنند که توجه آنها را به خود جلب کند. تعریق زیاد می تواند منجر به انزوای اجتماعی شود.

دلایل تعرق بدن

چند مدل تعریق داریم؟

تعریق موضعی: اگر عرق شما روی نواحی خاصی از بدن مانند دست ها ، پاها یا زیر بغل است ، به آن تعریق موضعی ، اولیه یا کانونی گفته می شود. این تعریق معمولاً ژنتیکی است. علت رشد بیش از حد موضعی مشخص نیست. اما پزشکان معتقدند که این تعریق زیاد به دلیل اضطراب یا اشتیاق است.
تعریق عمومی: اگر احساس تعریق در سراسر بدن خود و نه در یک منطقه خاص دارید ، به آن تعریق عمومی یا ثانویه می گویند. این روش می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مانند درون ریز بدن ، بیماری های عفونی ، یائسگی و …

بیشتر بخوانید: درخشان شدن پوست با بهترین روش خانگی

علائم تعرق بیش از حد:

 • تغییرات هورمونی
 • استرس و اضطراب
 • دیابت
 • اثرات جانبی داروها
 • رژیم های غذایی
 • پرکاری و کم کاری تیروئید
 • بارداری
 • حمله قلبی
 • اختلالات روانی

دلایل تعرق بدن

عوارض تعرق بیش از حد:

بوی بدن: عرق نیست که بوی بد می دهد. بلکه ماده ای است که توسط باکتریهای پوستی در تماس با عرق تولید می شود. عرق در زیر بغل و دستگاه تناسلی بیشتر در معرض بوی بد دهان است. تمیز و خشک نگه داشتن این مناطق می تواند کمک کند. اما اینکار برای افراد مبتلا به پر تعریقی می‌تواند دشوار باشد.
زگیل و عفونت های باکتریایی:خیس شدن یا تعریق بیش از حد پوست می‌تواند باعث ورود آسان‌تر باکتری‌ها و ویروس‌هایی که باعث عفونت‌های پوستی از جمله زگیل‌ها می‌شوند شود.

راه های درمان عرق کردن

 • درمان خانگی
 • پزشکی تهاجمی
 • پزشکی غیر تهاجمی ( دارویی)
 • استفاده از ضد تعریق
 • تغییر شیوه زندگی

دلایل تعرق بدن

درمان خانگی تعریق زیاد

 1. همانطور که درمان های مختلف یا هر روش درمانی دیگری را که پزشک توصیه می کند امتحان می کنید ، به درمان های خانگی آسان فکر کنید.
 2. از لباسهای تنگ و عرق استفاده نکنید. در عوض ، از لباس های سبک و پارچه های راحتی مانند پنبه و ابریشم استفاده کنید. هنگام ورزش در گرما ، یک پیراهن اضافی به همراه داشته باشید. پاهای
 3. شما نیز ممکن است عرق را جذب میکنند نپوشید، بنابراین جوراب هایی بپوشید که رطوبت را جذب نمی کند. جوراب های پشمی گزینه خوبی است.
 4. دوش گرفتن و یا حمام کردن هر روز با استفاده از صابون ضد باکتری برای کنترل باکتری که بتواند در پوست شما زندگی کند، باعث بوزدایی میشود. قبل استفاده از هرگونه روش بوزدایی ابتدا بلافاصله خود را خشک کنید.
 5. از پد عرق گیر برای زیربغل خود و کفی کفش برای جذب عرق استفاده بکنید تا لباس هایتان خراب و بد بو نشوند.
 6. غذاعای تند نخورید. غذاهای ادویه‌دار و یا الکل می‌توانند باعث عرق شما شوند؛ دقیقا مانند نوشیدنی های گرمی مثل چای و قهوه.
 7. همیشه یک اسپری بدن همراه خود داشته باشید.

دلایل تعرق بدن

از ضد تعریق استفاده کنید

چندین درمان طبیعی بدون نسخه وجود دارد که می توانند تعریق زیر بغل را کاهش دهند یا از بین ببرند. از ضد تعریق های موضعی استفاده کنید.

از لکه های عرق پیراهن خود خسته شده اید؟ سعی کنید کمتر از دئودورانت و ضد عرق استفاده کنید. ضد تعریق هایی مانند لورآل، رکسانا و نیوآ  که از مارک های بسیار محبوب هستند. دئودورانت ممکن است بوی زیر بغل شما را از بین ببرد .دئودورانت ممکن است بوی زیر بغل شما را از بین ببرد، اما به گونه‌ای طراحی نشده است که شما را از تعریق کامل باز دارد.

ضد تعریق ها هم باکتری های بو را از بین می برند و هم از تولید عرق زیر بغل توسط غدد عرق جلوگیری می کنند. این می تواند به حل مشکل شما کمک کند. با این حال ، برای برخی از افراد ضد تعریق ها موثر نیستند اگر می دانید ضدعرق های معمولی برای شما موثر نیستند ، به دنبال ضدعرق های قوی با کلرید آلومینیوم بیشتر (حداقل 13٪) باشید. در غیر این صورت ، با پزشک خود در مورد داشتن ضد عرق قوی صحبت کنید.

از ضد تعریق استفاده کنید

همچنین مهم است که از ضد تعریق مناسب خود استفاده کنید تا بتوانید وظیفه خود را به درستی انجام دهید. این بدان معنی است که شما باید: از ضد تعریق ها فقط روی پوست تمیز استفاده کنید (از آن در زیر بغل هایی که هنوز مرطوب هستند استفاده نکنید). پس از استحمام در حالی که بدن شما در حال خنک شدن است از ضد تعریق خود استفاده کنید.

این امر به مواد فعال اجازه می دهد تا اثر کامل خود را بگذارند.زیر بغل خود را اصلاح کنید، زیرا مو می تواند اثر ضد تعریق را از بین ببرد. (با این حال، بلافاصله پس از اصلاح از ضد تعریق استفاده نکنید زیرا ضد تعریق بدن می تواند پوست تازه اصلاح شده شما را تحریک کند.)به ضد تعریق زمان بدهید تا اثر کند. ممکن است تا چهار روز طول بکشد تا شما اثر کامل ضد تعریق را ببینید.بین دوش گرفتن و لباس پوشیدن صبر کنید.

دلایل تعرق بدن

تغییر سبک زندگی یک روش ساده برای درمان عرق کردن

بعد از دوش گرفتن ، چند دقیقه صبر کنید و لباس بپوشید. این مورد به ویژه در صورت استفاده از دوش آب گرم یا زندگی در آب و هوای گرم و مرطوب بسیار مهم است. اجازه دهید بدن شما قبل از پوشیدن لباس خنک و خشک شود ، می تواند از تعریق زیر بغل پس از استحمام جلوگیری کند.

از غذاهایی که باعث تعریق می شوند خودداری کنید. آیا می دانید رژیم شما می تواند بر میزان تعریق شما تأثیر بگذارد؟ و برخی از غذاها می توانند بدن شما را بیشتر عرق کنند. اگر احساس می کنید زیاد عرق می کنید ، کاهش یا حذف غذاهای غنی از عرق در رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند.

دلایلی که باعث تعرق ما بخصوص در گرما میشود + راهکار

غذاهایی که فیبر کم دارند سیستم گوارش شما را مجبور به کار بیشتری می کنند تا غذاهای شما را تجزیه کنند. یک رژیم غذایی با سدیم بالا به این معنی است که بدن شما می تواند تمام نمک را به شکل ادرار و عرق اضافی سم زدایی کند. و خوردن غذاهایی که پر چربی هستند باعث می شود تا بدن شما گرم تر بشود.

برخی از غذاها و نوشیدنی های دیگر که می توانند باعث عرق کردن بشوند عبارتند از:

 • غذاهای فراوری شده
 • نوشیدنی های الکی و آبجو
 • سیر و پیاز
 • غذاهایی که چربی بالایی دارند
 • کافئین
 • غذاهای گرم و تند
 • بستنی

برخی از مواد غذایی در واقع می توانند میزان عرق بدن شما را کاهش دهند و غدد عرق بیش فعال را در این فرآیند آرام کنند. وقتی می خواهید عرق کردن را از طریق رژیم غذایی خود کاهش دهید، مهم است که روی غذاهایی تمرکز کنید که به دستگاه گوارش شما فشار نمی آورند.

دلایلی که باعث تعرق ما بخصوص در گرما میشود + راهکار

شما همچنین می توانید به جستجوی غذاهایی بپردازید که از حد سیستم عصبی شما را تحریک نمی کنند و در عوض آن را آرام می کنند.

برخی از غذاهای کاهش دهنده عرق عبارتند از:

 • آب
 • غذاهایی که میزان کلسیم بالایی دارند (مانند لبنیات و پنیر)
 • بادام ها
 • موز
 • کشک

سبزیجات و میوه هایی با محتوای زیاد آب (به عنوان مثال، هندوانه، انگور، طالبی، کلم بروکلی ، اسفناج، گل کلم، بادمجان، کلم قرمز)

 • روغن زیتون
 • جو دوسر
 • چای سبز
 • سیب زمینی های شیرین

دلایلی که باعث تعرق ما بخصوص در گرما میشود + راهکار

مصرف کافئین را متوقف کنید.

کافئین سیستم عصبی را تحریک می کند و باعث تعریق می شود. همچنین فشار خون و ضربان قلب شما را افزایش می دهد و غدد عرق را تحریک می کند.

اگر قهوه یا سایر نوشیدنی های گرم حاوی کافئین را دوست دارید. شما قطعاً بیش از افراد دیگر عرق می کنید زیرا نوشیدنی های گرم باعث افزایش دمای بدن می شوند. سعی کنید کافئین خود را کاملاً از بین ببرید یا کاهش دهید.

سیگار کشیدن را ترک کن!

مصرف نیکوتین ، مانند کافئین این باعث افزایش دمای بدن ، ضربان قلب شما می شود و غدد عرق بیش از حد کار می کنند. سیگار کشیدن مشکلات بیشتری ایجاد می کند. مانند مشکل تنفس ، زردی و سرطان. بنابراین اگر می خواهید کمتر عرق کنید و سلامتی خود را بهبود ببخشید ، ترک سیگار می تواند پاسخ شما باشد.

به راحتی می توانید در سبک زندگی و عادت های خود تغییراتی ایجاد کنید تا کمتر عرق کنید. اگر درمان های خانگی موثر نیستند به پزشک مراجعه کنید. در بعضی موارد  ممکن است به یک داروی تقویت کننده خاص نیاز داشته باشید پزشک شما را به بهترین گزینه ها برای بدن راهنمایی می کند.

در برخی موارد ، افرادی که بیش از حد عرق می کنند ممکن است بیماری به نام هیپرهیدروز یا تعریق زیاد داشته باشند که توسط پزشک تشخیص داده شده و درمان می شود. (هایپرهیدروز شامل تعریق شدید در سراسر بدن است – نه فقط در زیر بغل.) با درمان ها و روش های مناسب  می توانید به زودی از تعریق زیاد خلاص شوید.

باید ها و نباید ها در جلوگیری از تعرق:

باید ها:

 • لباس‌های گشاد بپوشید تا نشانه‌های تعریق را به حداقل برسانید.
 • جوراب‌هایی بپوشید که رطوبت را جذب کرده و حداقل دو بار در روز جوراب‌های خود را تعویض کنید.
 • کفش‌های چرمی بپوشید و سعی کنید در هفته کفش‌های متفاوتی بپوشید.

نباید ها:

 • لباس‌های تنگ و یا پارچه‌های مصنوعی به تن نکنید؛ برای مثال نایلون.
 • بوت های بلند یا کفش های ورزشی که باعث شود پاهای شما بیشتر عرق کنند، نوپشید.
 • کارهایی را که ممکن است باعث تشدید تعریق شما شود انجام ندهید؛ به عنوان مثال، نوشیدن الکل و یا خوردن غذاهای تند.
 • داروساز ها نیز میتوانند به تعریق شما کمک کنند.
 • میتوانید به یکی از آنها مراجعه کنید. چیزهایی وجود دارند که می‌توانند از روی پیشخوان به شما بدهند، از قبیل:
 • ضد عرق های قوی تر بجای بوزدا ها.
 • پد عرق برای حفاظت از لباس هایتان
 • پودر های لازم برای پاهای عرق کرده و جایگزین صابون ها برای نرمی و لطافت پوستتان.

سخن آخر: 

امیدواریم از این مقاله استفاده کرده باشید. همانطور که میدانید عرق کردن در انسان عمر طبیعی است و باید باشد! بنابراین گاهی آزار دهنده میشود که میتوان با روش هایی که گفتیم کنترل کرد.پس اگر نظر و یا پیشنهادی دارید میتوانید برای ما در زیر همین پست ارسال کنید کارشناسان ما پاسخگو خواهند بود.موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.