سلامت پوست

لیزر موهای زائد چقدر موثر است و آیا عوارض جانبی دارد؟

لیزر موهای زائد چقدر موثر است و آیا عوارض جانبی دارد؟

لیزر موهای زائد چقدر موثر است و آیا عوارض جانبی دارد؟ یکی از روش‌های عالی برای خلاص شدن از شر موهای زائد، لیزر موهای زائد است که معمولا بدون درد بوده و بعد از چند جلسه لیزر درمانی موهای ناحیه مورد نظر کم شده و یا کاملا از بین می‌روند.تا آخر این مقاله همراه 2 رخ باشید.

موهای زائد

روش لیزر موهای زائد برای از بین بردن موهای زائد:

لیزر موهای زائد یک روش پزشکی است که با استفاده از یک پرتوی متمرکز نور (لیزر) موهای ناخواسته مانند موهای دست ، پا ، زیر بغل ، اندام های تناسلی و قسمت های صورت را از بین می برد. امروزه این روش طرفداران زیادی در سراسر جهان به ویژه در بین خانم ها پیدا کرده است که بسیار هم نتیجه‌بخش و کاربردی است.

موهای زائد

معرفی روش لیزر موهای زائد:

هنگام لیزر موهای زائد، لیزر نوری را منتشر می‌کند که توسط رنگ‌دانه پوست یعنی ملانین در موهای قسمت مورد نظر جذب می‌شود. با این کار انرژی نور به گرما تبدیل شده و فولیکول‌های موهای داخل پوست که مو داخل این حفره‌ها رشد می‌کند را تخریب کرده و با این کار رشد مجدد موهای زائد را به تأخیر می‌اندازد و یا در صورت تخریب شدید باعث جلوگیری رشد مو به‌صورت دائمی در آن ناحیه خواهد شد.

اما توجه داشته باشید که اگرچه لیزر به طور موثری رشد مو را برای مدت طولانی به تأخیر می اندازد ، اما معمولاً رشد آنها را برای همیشه متوقف نمی کند و پس از مدتی رشد مو را از سر می گیرد. رشد مجدد ضعیف تر از قبل است!

موهای زائد بیشتر بخوانید: چگونه بدون آرایش زیبا باشیم ؟

نحوه انجام لیزر موهای زائد:

برای لیزر درمانی ، پزشک دستگاه لیزر دستی را روی ناحیه ای از پوست شما قرار می دهد. بسته به لیزر ، از یک دستگاه خنک کننده در نوک ابزار یا یک ژل خنک کننده برای محافظت از پوست شما و کاهش خطر عوارض جانبی استفاده می شود.

وقتی پزشک لیزر را فعال می کند ، پرتوی لیزر از طریق پوست شما به فولیکول های مو منتقل می شود. گرمای شدید ناشی از پرتوی لیزر با آسیب رساندن به فولیکول های مو رشد مو را در آن قسمت متوقف می کند. در حین انجام لیزر ممکن است احساس ناراحتی کنید ، مانند گرمازدگی که موقتی و طبیعی است. درمان یک منطقه کوچک مانند لب بالایی ممکن است فقط چند دقیقه طول بکشد. اما درمان یک ناحیه بزرگتر مانند کمر ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد.

لیزر موهای زائد چقدر موثر است و آیا عوارض جانبی دارد؟

لیزر موهای زائد برای چه افرادی مؤثر است؟

لیزر برای افرادی که می خواهند برای اولین بار آن را امتحان کنند آسان نیست. زیرا ممکن است به چندین جلسه لیزر برای یک ناحیه نیاز داشته باشند. علاوه بر این ، لیزر برای افرادی که پوست نازک تر و موهای تیره دارند ، موثر است. اما به طور کلی ، با توجه به تجربه و عمل این روش برای افراد مختلف ، مشاهده شده است که می تواند روی انواع پوست استفاده شود و نتیجه رضایت بخشی بوده است.

بیشتر بخوانید: پاکسازی پوست صورت به چند روش خانگی

کدام نواحی از بدن را می‌توان لیزر کرد؟

مناطقی که بیشتر تحت تأثیر لیزر قرار می گیرند شامل پاها ، زیر بغل ، لب فوقانی ، چانه و خط بیکینی است. با این وجود لیزر تقریباً در هر قسمت از بدن به جز پلک یا دور چشم امکان پذیر است. البته توجه داشته باشید که مناطقی از پوست که خال‌کوبی و تاتو انجام‌شده است را نیز نمی‌توان لیزر کرد.

لیزر موهای زائد چقدر موثر است و آیا عوارض جانبی دارد؟

موارد تأثیرگذار در نتیجه لیزر چیست؟

رنگ مو و نوع پوست هر فرد متفاوت است و می تواند در میزان موفقیت روش لیزر تأثیر بگذارد. اصل اساسی در این روش این است که رنگدانه های مو باید نور لیزر را به خوبی جذب کنند. روش لیزر باید به گونه ای انجام شود که به پوست آسیب نرساند و فقط به فولیکول های مو حمله کند.

بیشتر بخوانید: 3 روش موثر برای چاق شدن صورت

بنابراین ، اگر می خواهید این کار را انجام دهید ، باید این کار را با یک متخصص یا یک فرد باتجربه انجام دهید. هرچه اختلاف در رنگ پوست و مو بیشتر باشد ، لیزر بهتر خواهد بود. اما اگر تفاوت رنگ پوست و مو زیاد نباشد ، احتمال آسیب دیدن پوست در طی لیزر افزایش می یابد. با این حال ، دستگاه های جدید با فناوری قدرتمند این آسیب ها را به حداقل رسانده اند.

عوارض لیزر موهای زائد چیستبیشتر بخوانید: ماسک صورت خانگی برای پوست خشک

عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

عوارض جانبی لیزر بسته به نوع پوست ، رنگ مو ، برنامه درمانی و مراقبت های قبل از درمان و پس از درمان متفاوت است. شایعترین عوارض لیزر موهای زائد عبارتند از:

سوزش پوست:

سوزش ، قرمزی و تورم موقت بعد از لیزر طبیعی است و معمولاً پس از چند ساعت یا سرانجام یک یا دو روز از بین می رود و اگر از بین نرفت ، باید در مورد این آلرژی با پزشک خود صحبت کنید.

اگر لیزر به پوست آسیب برساند ، می تواند آن را تیره یا روشن کند. این تغییرات ممکن است موقتی یا دائمی باشد. این آسیب ها بیشتر در افرادی دیده می شود که هنگام قرار گرفتن در معرض نور آفتاب از کرم ضد آفتاب ، عینک یا کلاه استفاده نمی کنند و یا پس از انجام لیزر تحت مراقبت های مورد نیاز خود قرار نمی گیرند.

موهای زائدبیشتر بخوانید: چند یافته و نکات مربوط به زیبایی و طراوت پوست

عوارض جانبی دیگر:

به ندرت ، لیزرها می توانند باعث ایجاد تاول ، پوسته پوسته شدن ، ایجاد زخم یا تغییرات دیگر در بافت پوست شوند. سایر عوارض جانبی نادر شامل سفیدی موهای تحت درمان یا رشد بیش از حد مو در اطراف نواحی تحت درمان ، به ویژه در پوست تیره است.

به دلیل احتمال آسیب دیدگی چشم در اثر نور لیزر ، جراحی لیزر برای پلک ، ابرو یا مناطق اطراف آن توصیه نمی شود.

لیزر موهای زائد چقدر موثر است و آیا عوارض جانبی دارد؟

نکات مهم برای انجام لیزر موهای زائد:

  • اگر به انجام روش لیزر علاقه‌مند هستید، برای این کار حتماً باید پزشکی را انتخاب کنید که دارای مجوز تخصص پوست و یا جراحی زیبایی باشد و در زمینهٔ لیزر موهای زائد نیز به‌اندازه کافی تجربه داشته باشند.
  • اگر یک دستیار پزشک یا پرستار این عمل را انجام می‌دهد، مطمئن شوید که پزشک نظارت کامل بر انجام لیزر دارد و در طول درمان در دسترس است.
  • از لیزر توسط افرادی که مجوز پزشکی ندارند مانند سالن‌های آرایشی و کسانی که در خانه این کار را انجام می‌دهند اجتناب کنید.
  • همچنین قبل از لیزر، با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود که آیا این گزینه درمانی اصلاً برای شما مناسب است یا خیر؟
  • در جلسه مشاوره، درباره برنامه درمانی با لیزر و هزینه‌های مربوط به آن صحبت کنید؛ زیرا معمولاً هزینه آن زیاد است و بهتر است از همان ابتدا این هزینه را برآورد کنید.

لیزر موهای زائد چقدر موثر است و آیا عوارض جانبی دارد؟بیشتر بخوانید: پاکسازی پوست صورت با بخور در خانه

مراقبت‌های قبل و بعد لیزر موهای زائد

در صورت تصمیم به انجام لیزر، باید به توصیه‌های زیر عمل کنید:

جلوگیری از ماندن در برابر آفتاب:

پس از لیزر ، ناحیه تحت درمان نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد ، در غیر این صورت پوست شما به شدت آسیب می بیند و ممکن است به طور دائمی تغییر رنگ دهد. بنابراین هر بار که می خواهید زیر آفتاب بروید ، حدود بیست دقیقه قبل مقدار مناسبی ضد آفتاب SPF30 را روی پوست مورد نظر بمالید.

اجتناب از سایر روش‌های رفع مو:
در طول درمان و لیزر درمانی ، از هیچ روش دیگری برای از بین بردن این موها مانند اپیلاسیون، موم و … استفاده نکنید. زیرا انجام همزمان این روش ها می تواند عملکرد فولیکول ها را مختل کند و از لیزر نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت. در واقع باید حداقل از چهار هفته قبل از انجام لیزر از انجام روش‌های دیگر خودداری کنید.

لیزر موهای زائد چقدر موثر است و آیا عوارض جانبی دارد؟

خودداری از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون:

قبل از انجام لیزر از پزشک خود بپرسید که چه داروهایی را نباید مصرف کنید. معمولاً در طول درمان نمی‌توانید داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپیرین یا دارهای ضدالتهاب را استفاده کنید.

اصلاح ناحیه موردنظر برای درمان:

معمولاً توصیه می شود یک روز قبل از مراجعه به پزشک برای انجام لیزر بهتر ، محل را با تیغ اصلاح کنید.

طول درمان روش لیزر موهای زائد:

لیزرها معمولاً به 2 تا 6 جلسه درمان نیاز دارند. مسلماً فاصله بین روش های درمانی و تعداد جلسات مورد نیاز بسته به محل درمان و نوع پوست و مو شما متفاوت خواهد بود. در مناطقی که مو به سرعت رشد می کند ، مانند لب فوقانی، درمان ممکن است در چهار تا هشت هفته به‌صورت پیوسته تکرار شود. در مناطقی که رشد مو آهسته است مانند پشت بدن، درمان هر 12 تا 16 هفته یک‌بار انجام می‌شود.

لیزر موهای زائد چقدر موثر است و آیا عوارض جانبی دارد؟

دستگاه های خانگی لیزر موهای زائد:

برخی از دستگاه‌های لیزر خانگی نیز که می‌توانند در خانه به‌صورت شخصی برای رفع مو استفاده شوند در دسترس هستند؛ اما نتایج آن‌ها مانند انجام لیزر در مطب پزشک نیست و معمولاً تنها می‌توانند تا حدودی رشد مجدد موهای زائد را کاهش دهند.

علاوه بر این، سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده دستگاه‌های خانگی لیزر موهای زائد را جزء لوازم آرایشی و بهداشتی می‌داند و آن‌ها را به‌عنوان یک روش پزشکی نمی‌شناسد.

سخن آخر

توجه داشته باشید که در روش لیزر، موها بلافاصله از بین نمی‌روند، اما در ابتدا فاصله بین رشد مجدد آن‌ها طولانی‌تر شده و کم‌کم با انجام جلسات پیوسته از بین خواهند رفت. با این‌حال بر خلاف تصور بسیاری از خانم‌ها و آقایان این روش یک روش دائمی محسوب نمی‌شود و بسته به نوع واکنش بدن ممکن است بعد از شش ماه یا کمی دورتر یا زودتر دوباره شاهد رشد موهای زائد در مناطق لیزر شده باشید؛ اما قطعاً موها ضخامت کمتری داشته و مانند قبل رشد نخواهند کرد.

همچنین ممکن است لیزر برای برخی افراد اصلاً نتیجه دلخواهی نداشته باشد. به همین دلیل قبل از انجام آن حتماً باید با یک یا چند متخصص پوست و زیبایی مشورت کنید تا هزینه بی‌مورد خرج نکنید. اگر شما نیز تجربه‌ای درمورد لیزر دارید برای ما در پایین همین صفحه بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.